Lex anty-TVN. Amerykańscy kongresmeni apelują do polskich władz w sprawie nowelizacji ustawy medialnej

Autor:
mart
Źródło:
TVN24, PAP
Lex anty-TVN. Amerykańscy kongresmeni apelują do polskich władz w sprawie nowelizacji ustawy medialnej
Lex anty-TVN. Amerykańscy kongresmeni apelują do polskich władz w sprawie nowelizacji ustawy medialnejTVN
wideo 2/23
TVNLex anty-TVN. Amerykańscy kongresmeni apelują do polskich władz w sprawie nowelizacji ustawy medialnej

Grupa członków Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych wydała w piątek oświadczenie. Kongresmeni, wśród których są zarówno demokraci, jak i republikanie, ostrzegli, że przyjęcie w Polsce znowelizowanej ustawy o mediach wpisywałoby się w "niepokojący trend dotyczący niezależnych mediów w Polsce". Politycy napisali, że nowelizacja uderzy w inwestycję "amerykańskiej firmy medialnej Discovery, która jest właścicielem TVN24".

Członkowie Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów, między innymi jej przewodniczący Gregory Meeks (Partia Demokratyczna), wydali oświadczenie w sprawie projektu nowelizacji ustawy medialnej, nazywanej lex anty-TVN. Wśród autorów oświadczenia znaleźli się zarówno przedstawiciele demokratów, jak i republikanów. Są to wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul (Partia Republikańska), przewodniczący Podkomisji ds. Europy, Energetyki, Środowiska oraz Podkomisji Cybernetyki Bill Keating (Partia Demokratyczna), wiceprzewodniczący Podkomisji ds. Europy, Energetyki, Środowiska oraz Podkomisji Cybernetyki Brian Fitzpatrick (Partia Republikańska), jak również członkowie Izby Reprezentantów Gerald E. Connolly (Partia Demokratyczna) oraz Steve Chabot (Partia Republikańska).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kongresmeni ostrzegają

Zwrócili uwagę, że ustawa, gdyby została uchwalona, uniemożliwi podmiotom spoza UE kontrolowanie stacji nadawczych w Polsce. W takim przypadku "koncern medialny Discovery (właściciel TVN24, największego niezależnego kanału informacyjnego w Polsce) zostanie zmuszony do opuszczenia polskiego rynku". Jak czytamy dalej, "fakt ten niestety wpisuje się w niepokojący trend dotyczący niezależnych mediów w Polsce, o czym świadczy spadek w najnowszym rankingu World Press Freedom Index na najniższą w historii, 62., pozycję po pięciu kolejnych latach spadków".

Kongresmeni przypomnieli, że "od kiedy Solidarność pchnęła Polskę na drogę przemiany z dyktatury komunistycznej w liberalną demokrację, silne, stabilne oraz ponadpartyjne wsparcie dla stosunków polsko-amerykańskich bazowało na wspólnym wspieraniu zasad demokracji oraz podstawowych praw wszystkich naszych obywateli". "Dlatego też wyrażamy rosnące zaniepokojenie trwającymi atakami na wolną prasę, niezawisłe sądownictwo oraz rządy prawa w Polsce - piszą amerykańscy politycy.

Zapowiadają, że "Kongres będzie uważnie obserwować los nowej ustawy medialnej oraz kwestię odnowienia koncesji dla TVN i zachęca polski rząd, by zapewnił wolność i niezależność mediów oraz zabezpieczył status amerykańskich inwestycji w Polsce".

Amerykańscy kongresmeni apelują do polskich władz w sprawie lex anty-TVN
Amerykańscy kongresmeni apelują do polskich władz w sprawie lex anty-TVNTVN24

W środę republikańscy i demokratyczni amerykańscy senatorowie wystosowali wspólne oświadczenie w sprawie nowelizacji ustawy medialnej nazywanej lex TVN zatytułowane "Ponadpartyjna Grupa Senatorów ostrzega polski rząd przed wprowadzeniem ustawy, która bierze na cel wolne media i naraża na szwank amerykańskie inwestycje".

Projekt lex anty-TVN

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła 7 lipca do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisano w uzasadnieniu. W zgodnej opinii komentatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN. TVN24 wciąż czeka na przedłużenie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji koncesji, która wygasa 26 września. Wniosek o jej przedłużenie został złożony w lutym 2020 roku. KRRiT twierdzi, że problem leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN.

CZYTAJ TAKŻE: Koncesja dla TVN24 a ustawa anty-TVN. Prezes Discovery Networks International komentuje >>>

Zarząd stacji w oświadczeniu napisał, że w 2015 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN. Od 2016 roku - w takich samych warunkach właścicielskich - KRRiT wydała już koncesje dla kanałów TVN24 BiS, TTV i TVN International West. W sprawie koncesji dla TVN24 odbyły się 22 lipca dwa głosowania w KRRiT. Nie doszło jednak do żadnych rozstrzygnięć.

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła natomiast 27 lipca projekt noweli ustawy medialnej z poprawkami i przesłała go do dalszych prac.

Właścicielem TVN jest Discovery poprzez spółkę zależną Polish Television Holding BV w Holandii, a więc należącą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

>> Oświadczenie zarządu Spółki TVN S.A. >> Oświadczenie TVN w związku z projektem ustawy medialnej >> Oświadczenie Discovery, Inc. W związku z projektem ustawy medialnej

Autor:mart

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości