Polska

Leki ziołowe mogą szkodzić

Polska

Prof. Iwona Wawer i Katarzyna Szymańska podkreślają, że nie należy używać leków niezarejestrowanych
TVN24Prof. Iwona Wawer i Katarzyna Szymańska podkreślają, że nie należy używać leków niezarejestrowanych

Leki ziołowe szkodzą, podobnie jak syntetyki. I mają skutki uboczne - powiedziała w TVN24 prof. Iwona Wawer z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Podkreśliła, że nie należy używać leków, które nie są zarejestrowane.

W ten sposób odniosła się informacji tvn24.pl o sprzedaży trujących pseudoleków. Ukrytą kamerą sfilmowaliśmy, jak mongolska "lekarka" sprzedaje groźne specyfiki na odchudzanie, mimo że policja kilkakrotnie przeprowadziła naloty na jej gabinet.

Prof. Wawer podkreśliła, że ważne jest zwłaszcza to, by pacjenci dokładnie czytali ulotki na takich lekach i nie korzystali z leków, które nie mają rejestracji.

– W Polsce jest wiele ciekawych leków ziołowych i wszystkie one, jeśli są zarejestrowane jako leki, są pod nadzorem Inspektoratu Farmaceutycznego. Jeśli są to suplementy diety, wtedy są sprawdzane przez Inspektorat Sanitarny. Nie polecałabym zatem tabletek bez ulotki i rejestracji - powiedziała profesor.

Przypominała o tym również Katarzyna Szymańska, twórczyni portalu Naturalna Medycyna, która też była gościem „Poranka”. - Chcemy szybko uzyskać pożądany efekt, ale niekoniecznie chcemy wiedzieć, co kupujemy – mówiła Szymańska.

Prof. Wawer podkreśliła, że leki ziołowe szkodzą, podobnie jak syntetyki. I mają skutki uboczne, mimo że działają bardziej łagodnie. - Najlepszym sposobem na schudnięcie jest ruch i odpowiednie odżywianie. Połknięcie garści tabletek niczego nie zmieni – przekonywała prof. Wawer. I dodała: - Ludzie o tym zapominają i prowadzą bardzo niezdrowy tryb życia. Mają za mało ruchu - do pracy jeżdżą samochodem, do biura jeżdżą windą, w pracy nie otwierają okien, a w dodatku jedzą jedzą fast-foody, dlatego nie dostarczają organizmowi odpowiedniej ilość błonnika.

- Odchudzanie jest sprawą indywidualną, jest ono nawet uzależnione od pory roku. Inną dietę stosujemy zimą a inną wiosną. Na naszym portalu znajdują się wszystkie informacje na ten temat - powiedziała Szymańska.

Prof. Wawer dodała: - Polecałabym preparaty z zielonej herbaty. Kofeina hamuje uczucie głodu.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości