"Pacjenci błagali o uśmierzenie bólu, rozkładaliśmy ręce". Lekarze o problemach z wystawianiem recept

Źródło:
tvn24.pl, "Polska i Świat"
Resort zdrowia zmienił przepisy w sprawie e-recept
Resort zdrowia zmienił przepisy w sprawie e-receptTVN24
wideo 2/8
Resort zdrowia zmienił przepisy w sprawie e-receptTVN24

Pacjent ma raka, podczas wizyty prosi o przepisanie leków przeciwbólowych, ale wychodzi z gabinetu z niczym. - Tak to wyglądało w całej Polsce po tym, jak chaotycznie i bez przygotowania wprowadzono wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe - mówi dr Jakub Kosikowski z Naczelnej Izby Lekarskiej. Resort zdrowia przyznaje, że problem był, ale uważa, że lekarski samorząd przesadza w pokazywaniu jego faktycznej skali.

Od środy, 2 sierpnia obowiązują przepisy, które ograniczają zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe. Wypisaniu takich leków musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu leku na pacjenta. Założenie było takie, żeby utrudnić przepisywanie inwazyjnych leków "z automatu".

ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW PO POŁUDNIU": Zmieniają się zasady dotyczące recept. "Boję się, że rzeczywiście te kolejki mogą się wydłużyć"

- Nie kwestionujemy zasadności wprowadzenia zmian. Problem w tym, jak je wprowadzono. Utrudniło nam to pracę i - co gorsza - uderzyło w naszych pacjentów - podkreśla dr Jakub Kosikowski z Naczelnej Izby Lekarskiej. 

W środę z całego kraju do lekarskiego samorządu napływały i dalej napływają informacje, że lekarze nie mogą wykonywać swojej pracy. Dlaczego? Od środy przepisanie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje wymaga, by lekarz wykorzystał jedną z trzech dróg.

Jak mówi dr Kosikowski, pierwsza wymaga, żeby pacjent udzielił lekarzowi dostępu do swojego Internetowego Konta Pacjenta. W nim lekarz ma sprawdzić historię choroby, stosowanych metod leczenia i dopiero wtedy wystawić e-receptę. Druga metoda - jak tłumaczy lekarz, stosowana w przypadku braku dostępu do IKP - wymaga od medyka samodzielnego przeprowadzenia wywiadu, podczas którego musi zdobyć wiedzę dotyczącą historii leczenia i leków branych przez chorego. Dopiero wtedy może wystawić elektroniczną receptę.

Czytaj też: Zmiany w wystawianiu recept na środki odurzające i psychotropowe

Trzecia metoda odbywa się poza systemem recepty elektronicznej. Lekarz przeprowadza wywiad i wypisuje tradycyjną, papierową receptę. 

W praktyce - jak twierdzi przedstawiciel Naczelnej Izby Lekarskiej - każda z tych metod była źródłem poważnych problemów, a część pacjentów potrzebujących pomocy była odsyłana z kwitkiem. Dlaczego?

Błąd systemu

Lekarski samorząd był alarmowany o tym, że pierwsza droga była o tyle problematyczna, że - z powodów technicznych - nie można było wystawić recepty pomimo faktu, że chory przekazał lekarzowi dostęp do swojego IKP.

- To miała być najszybsza i najmniej problematyczna droga. Wymagała co prawda pewnej wiedzy od chorego, który musiał być świadomy, że ma IKP i musiał mieć przy sobie telefon komórkowy. Niestety, pomimo przebycia tej drogi, e-recepty i tak nie udawało się wystawić - opowiada dr Kosikowski.

Najczęstsze problemy - jak mówi - dotyczyły jednak drogi drugiej - czyli tej związanej z samodzielnym przeprowadzeniem wywiadu przez lekarza i próby wystawienia elektronicznej recepty.

- Z jakiegoś powodu system bardzo często odrzucał próbę jej wystawienia, pomimo przeprowadzenia pełnego wywiadu - wskazuje dr Kosikowski.

Czytaj też: Resort zdrowia ograniczył możliwość wystawiania e-recept. Po protestach minister wprowadził zmiany

Co zatem z drogą trzecią, związaną z wystawieniem recepty papierowej? - Niestety, tutaj pojawił się problem po stronie podmiotów medycznych, które po prostu nie były przygotowane na paraliż systemu i nie miały papierowych recept. Warto podkreślić, że trzecia metoda była niedostępna dla telekonsultacji - wyjaśnia rzecznik NIL.

"Zamieszanie uderzyło w pacjentów"

Zdaniem dr Jakuba Kosikowskiego, zmiany wprowadzono w sposób "chaotyczny". - Wprowadzono zmiany bez niezbędnych szkoleń, bez odpowiednich informacji dla lekarzy. Przyniosło to zamieszanie, które uderzyło w pacjentów - podkreśla. 

Zaznacza, że przykładem na bałagan jest problem z przepisywaniem leków, które zawierają tramadol, czyli opioidalny lek przeciwbólowy.

- Na liście substancji objętych ograniczeniami tramadolu nie było. Teraz okazało się, że jednak jest wśród specyfików, których nie można przepisywać na starych zasadach. To po prostu kompromitacja i dowód na to, jak niechlujnie wprowadzono zmiany. Skończyło się tak, że pacjenci błagali o uśmierzenie bólu, a my rozkładaliśmy ręce - opisuje lekarz.

Dodaje, że w czwartek medycy otrzymali informacje o tym, że system powinien działać już sprawniej. 

- Zmiany zostały wprowadzone, ale - chociaż w nieco mniejszej skali - ciągle jesteśmy informowani o problemach - podkreśla rzecznik NIL. 

Kwestia skali

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia w rozmowie z Anną Wilczyńską, reporterką magazynu "Polska i Świat", przyznaje, że w środę "pojawiały się problemy z wystawianiem recept".

- Każdy lekarz, który zauważa problem - nie tylko w środę, ale każdego innego dnia - ma telefon i maila do służb E-zdrowia. Problemy powinny być zgłaszane i tak też się wczoraj działo. Zgłoszenia się pojawiały, są one obecnie analizowane przez centrum E-Zdrowia - mówi Andrusiewicz.

Zaznacza jednak, że skala problemu z pewnością nie była tak duża, jak wskazuje na to Naczelna Izba Lekarska. Żeby to udowodnić, pokazuje środowe dane i zestawia je z dzienną średnią.

- Dziennie wystawianych jest około 20 tysięcy leków psychotropowych, w środę wystawiono ich 17,5 tysiąca. Lekarze mówili o problemach z morfinami. 1 sierpnia wystawiono około 300 takich recept, a 2 sierpnia - 282 - wylicza Andrusiewicz.

Jak twierdzi, "z pewnością nie był problem gremialny".

***

Nowe zasady wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe nie dotyczą lekarzy placówek podstawowej opieki zdrowotnej, do której zapisany jest pacjent. Lekarze ci sprawują bowiem stałą i długofalową opiekę nad pacjentem i znają ich historię leczenia. Nowe zasady przepisywania recept wynikają z podpisanego przez Ministra Zdrowia 12 lipca br. rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje (Dz.U. poz. 1368).

Zmieniają się zasady dotyczące recept. "Boję się, że rzeczywiście te kolejki mogą się wydłużyć"
Zmieniają się zasady dotyczące recept. "Boję się, że rzeczywiście te kolejki mogą się wydłużyć"Wojciech Sidorowicz/Fakty po Południu TVN24

Autorka/Autor:bż/ tam

Źródło: tvn24.pl, "Polska i Świat"

Źródło zdjęcia głównego: Twitter, Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pracownik stacji paliw w Markach został poszkodowany w trakcie napadu. Policja poszukuje sprawcy tego zdarzenia. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że mężczyzna został zaatakowany ostrym narzędziem.

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Do pięciu lat więzienia grozi 35-latkowi z gminy Hańsk (woj. lubelskie), który usłyszał zarzut znęcania się fizycznego i psychicznego oraz uszkodzenia ciała swojej matki. Mężczyzna został aresztowany po kolejnej awanturze, kiedy uderzył i kopnął kobietę.

Wyganiał matkę z domu, bił, groził, że zabije

Wyganiał matkę z domu, bił, groził, że zabije

Źródło:
tvn24.pl

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl