Recepta na środki odurzające i psychotropowe może być wystawiona bez badania pacjenta, jeśli od ostatniego badania upłynęło nie więcej niż trzy miesiące. Przepisanie recept na te środki ma poprzedzić między innymi weryfikacja w elektronicznej bazie zasobów o zdarzeniach medycznych - przewiduje rozporządzenie ministra zdrowia opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje przewiduje, że na preparaty zawierające środki odurzające i substancje psychotropowe można wystawić do trzech recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 90 dni stosowania.
Zmiany w receptach
Znowelizowane przepisy doprecyzowują, że recepta na preparat zawierający środek odurzający, substancję psychotropową lub prekursor kategorii 1 (substancje chemiczne posiadające potencjalne zastosowanie przy produkcji narkotyków) jest wystawiana po uprzednim dokonaniu przez osobę wystawiającą receptę weryfikacji za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych lub po zebraniu wywiadu od pacjenta, że ilość i rodzaj produktów leczniczych przepisanych pacjentowi na receptach wystawionych i zrealizowanych nie jest wystarczająca dla prawidłowego prowadzenia farmakoterapii.
W nowelizacji wskazano też, że recepta na środki odurzające i psychotropowe może być wystawiona bez badania pacjenta tylko wtedy, jeśli od ostatniego zbadania pacjenta upłynęło nie więcej niż 3 miesiące.
Przepisów tych nie stosuje się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, którego pacjent wybrał przez złożenie deklaracji.
Informacje w dokumentacji medycznej
Znowelizowane przepisy przewidują też, że w przypadku wystawienia recepty na preparat zawierający środek odurzający, substancję psychotropową lub prekursor kategorii 1 w okresie stosowania tego preparatu, jego odpowiednika albo zamiennika, w dokumentacji medycznej opisuje się również przebieg weryfikacji za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych lub po zebraniu wywiadu od pacjenta.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock