Leki w upale zmieniają właściwości. Jak je przechowywać, by nie narazić zdrowia

Źródło:
tvn24.pl
Nielegalny obrót lekami. CBŚP rozbiło gang (materiał z 1.08.2022)
Nielegalny obrót lekami. CBŚP rozbiło gang (materiał z 1.08.2022)CBŚP
wideo 2/3
Nielegalny obrót lekami. CBŚP rozbiło gang CBŚP

Wysokie temperatury szkodzą nie tylko ludziom, ale i medykamentom, które pod ich wpływem mogą zmieniać właściwości. Ciepło oraz bezpośrednie działanie promieni słonecznych mogą spowodować, że przestaną działać, a nawet mogą poważnie zaszkodzić. Eksperci podpowiadają, jak skutecznie chronić leki - a zatem i siebie - w okresie letnim.

Leki pozostawione w skrytce samochodowej, na parapecie pokoju hotelowego czy przewożone w luku bagażowym samolotu potrafią szybko zmienić właściwości - zadziałać zbyt mocno albo stracić zdolność działania. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio je przechowywać. Także podczas podróży i pobytu na wakacjach.

Prezes Dolnośląskiej Rady Aptekarskiej Marcin Repelewicz tłumaczy, że są bardzo podatne na duże wahania temperatur, zwłaszcza przekraczających 25 stopni Celsjusza. - Ciepło oraz bezpośrednie działanie promieni słonecznych może spowodować, że przestaną działać, a nawet mogą poważnie zaszkodzić. Należy pamiętać, aby jak najlepiej zabezpieczyć leki w okresie letnim. A z doświadczenia zawodowego wiem, że, niestety, u pacjentów bywa z tym różnie - mówi farmaceuta. 

Dlatego, razem z członkami Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej (DIA) przygotował grafikę z zaleceniami, jak zabezpieczyć leki podczas wakacji:

Nie wystawiaj leków na działanie promieni słonecznych  

- Wysokie temperatury mogą unieczynniać substancję czynną (odpowiedzialną za proces leczniczy – przyp. red.), powodować wykruszanie się substancji pomocniczej (spajającej substancję czynną i pozwalającej uformować z niej tabletkę – przyp. red.) w tabletce, a więc zamieniać ją w proszek, czy sprawiać, że część płynu odparowuje, a stężenie leku w płynie jest o wiele większe. Słowem – zmieniać działanie leku i stawiać pod znakiem zapytania proces leczenia – mówi profesor Marcin Czech, były wiceminister zdrowia do spraw polityki lekowej oraz specjalista oceny technologii medycznych (HTA).

Dlatego Dolnośląska Izba Aptekarska zaleca, by nie zostawiać leków na parapecie lub w okolicach okien. - Najlepiej trzymać je w szafkach, w pomieszczeniach, które są najchłodniejsze w mieszkaniu. Przechowujmy leki w oryginalnych opakowaniach i według zaleceń farmaceutów. Część leków wymaga umieszczenia w lodówce, a tam najlepiej trzymać je na środkowej półce - nie na drzwiczkach, gdzie przy otwieraniu dochodzi do największych wahań temperatur - tłumaczy Marcin Repelewicz.

Farmaceuta podkreśla, że leków nie powinno się zostawiać także w samochodzie. - I to nawet na chwilę. I nigdzie - ani na desce rozdzielczej, ani na fotelu, ani nawet w schowku. W upalne dni na parkingu słońce potrafi w kilkanaście minut podnieść temperaturę w zamkniętym samochodzie do nawet powyżej 60 stopni Celsjusza – ostrzega farmaceuta.

Nie zostawiaj leków w samochodzie ani w luku bagażowym samolotu

- Najważniejsze jest, by przestrzegać zaleceń producenta - podkreśla profesor Marcin Czech. - Na ulotce dołączonej do każdego leku są wskazówki dotyczące przechowywania. Jeśli produkt leczniczy wymaga przechowywania w temperaturze 4-8 stopni, należy przechowywać go w lodówce. Jeśli w temperaturze pokojowej – w szafce. Nie bez znaczenia są zalecenia dotyczące przechowywania w ciemnym miejscu – chodzi o to, by światło, głównie słoneczne, nie zmieniło właściwości leku – tłumaczy profesor Czech. I dodaje, że białka takie jak stosowana w leczeniu cukrzycy insulina w zbyt wysokich temperaturach się ścinają. - Dlatego leki, które wymagają trzymania w lodówce, powinno się przewozić w torbach termoizolacyjnych albo w lodówkach turystycznych - zastrzega.

Tyle że część osób w lodówce trzyma nawet te leki, które tego nie wymagają, zakładając, że w ten sposób dłużej utrzymają ich właściwości. - Takie myślenie jest błędne - ostrzega profesor Czech. I zauważa, że niektóre leki mogą tracić właściwości poniżej pewnej temperatury.

- Maksymalna temperatura przechowywania większości leków to 25 stopni Celsjusza, ale bardzo niskie temperatury też im nie służą. Lecąc samolotem medykamenty powinniśmy trzymać w bagażu podręcznym. Temperatura w luku bagażowym może być dla nich za niska - zastrzega Marcin Repelewicz.

Eksperci są zgodni: najbardziej czytelnym sygnałem, że lek mógł zmienić lub stracić swoje właściwości, jest zmiana jego koloru, kształtu, zapachu czy konsystencji. Dlatego wśród zaleceń DIA znalazło się to, by nigdy nie brać leku, który uległ takim zmianom.

Trzymaj leki poza zasięgiem dzieci

- To najważniejsze zalecenie, jakie chciałbym przekazać - mówi Marcin Repelewicz zauważając, że w samochodzie, bagażu czy hotelowym pokoju dzieci mogą mieć łatwiejszy dostęp do leków. - Niestety, rok do roku obserwujemy wiele przypadków zatruć lekami właśnie małych pacjentów. Pamiętajmy, że bezpieczna dawka dla dorosłej osoby jest często bardzo niebezpieczna dla maluchów. Popularne leki, jak chociażby paracetamol, są śmiertelnie niebezpieczne w dużych dawkach, a niestety dzieci, często nie mające wiedzy o zagrożeniu, są w stanie "wyjeść cały blister". Dlatego tak ważna jest odpowiedzialność w tej kwestii dorosłych! - podkreśla.

I dodaje, że w razie wszelkich pytań dotyczących leków warto skontaktować się z farmaceutą. Również w obcym kraju.

Autorka/Autor:Karolina Kowalska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości
Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na trasie S7 policjanci dostrzegli mężczyznę, który spacerował poboczem. Miał zadrapania, szedł bez butów. "Tłumaczył, że idąc przez las, zgubił buty, a teraz próbuje wrócić do domu" - relacjonuje policja z podwarszawskiego Piaseczna.

Podrapany i bez butów szedł trasą ekspresową. "Oświadczył, że wraca z imprezy"

Podrapany i bez butów szedł trasą ekspresową. "Oświadczył, że wraca z imprezy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Premier Donald Tusk ma swój specyficzny urok i energię. Liderom pozostałych ugrupowań koalicyjnych brakuje śmiałości w relacjach z nim - mówił w TVN24 senator PSL, były premier Waldemar Pawlak. Jego zdaniem powinny się odbywać cotygodniowe spotkania liderów koalicyjnych ugrupowań, bo to "minimum, żeby koalicja nie ulegała erozji".

Pawlak: Tusk onieśmiela koalicjantów. Sam się przekonałem, że rozmowy są ostre

Pawlak: Tusk onieśmiela koalicjantów. Sam się przekonałem, że rozmowy są ostre

Źródło:
TVN24

Pożar zakładu dziewiarskiego w Ozorkowie (woj. łódzkie). Na miejscu pracują 23 zastępy straży pożarnej. Konieczna była ewakuacja 20 okolicznych mieszkańców. Sytuacja jest już opanowana. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

Pożar zakładu dziewiarskiego. Ewakuowano 20 mieszkańców

Pożar zakładu dziewiarskiego. Ewakuowano 20 mieszkańców

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda kontynuuje swoją wizytę w Chinach. Spotkał się już z premierem Li Qiangiem, a jeszcze w poniedziałek ma rozmawiać z przywódcą Chin Xi Jinpingiem - w planach są rozmowy dotyczące rolnictwa czy ataku hybrydowego Białorusi na polską granicę. W rosyjskim Dagestanie trwa żałoba po serii ataków terrorystycznych, w których zginęło 17 osób. Policja zatrzymała trzy osoby w związku z atakiem mieczem samurajskim na Dolnym Śląsku. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 24 czerwca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek

Źródło:
Reuters, PAP, Eurosport, X

Gennaro Sangiuliano powiedział, że Krzysztof Kolumb dotarł do Ameryki, posługując się teoriami Galileusza. Astronom urodził się jednak 70 lat po najsłynniejszej wyprawie Kolumba. - Według Sangiuliano Krzysztof Kolumb był nie tylko wielkim żeglarzem, ale także wróżbitą - skomentował opozycyjny polityk lewicy Angelo Bonelli. Wcześniej Sanguliano powiedział, że "gdy pomyślimy o Londynie - myślimy o Times Square".

Wpadka ministra kultury Włoch. "Pisze historię na nowo"

Wpadka ministra kultury Włoch. "Pisze historię na nowo"

Źródło:
PAP

IMGW opublikował prognozę zagrożeń meteorologicznych na nadchodzące dni. Nad część kraju napłynie fala gorąca, która może utrzymać się nawet kilka dni. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

Nadciąga gorąco. Pomarańczowe alarmy zapowiadane w większości kraju

Nadciąga gorąco. Pomarańczowe alarmy zapowiadane w większości kraju

Źródło:
IMGW

Dwa ciosy w udo i prawą dłoń zadał napastnik idącemu ulicą mężczyźnie w Boguszowie-Gorcach (woj. dolnośląskie). Ten trafił z ciężkimi obrażeniami do szpitala. Przeżył, ale niemal stracił prawą dłoń. Ciosy zostały zadane mieczem samurajskim. Policja zatrzymała podejrzanego i jeszcze dwóch mężczyzn. Nagranie ataku zarejestrowała kamera monitoringu.

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Źródło:
PAP, TV DAMI Region

W Derbencie i Machaczkale w rosyjskim Dagestanie miały miejsce ataki terrorystyczne na dwie synagogi, dwie cerkwie oraz posterunek policji. Z rąk uzbrojonych napastników zginęło kilkanaście osób, w tym 15 funkcjonariuszy i prawosławny duchowny - informuje Reuters, powołując się na rosyjskie władze. Sześciu napastników zostało zastrzelonych. Według amerykańskich ekspertów za atakiem mogło stać Państwo Islamskie.

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji. Zginęło kilkanaście osób, w tym policjanci

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji. Zginęło kilkanaście osób, w tym policjanci

Źródło:
Reuters, Nexta TV, Clash Report, PAP

851 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. W wyniku rosyjskiego ataku na Charków m.in. na dzielnicę domów jednorodzinnych zginęła jedna osoba, a 12 zostało rannych. Nawiązując do tragedii prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował o dostaw skutecznych systemów obrony przeciwlotniczej z Zachodu. Z kolei Rosja oskarża Ukrainę o tragiczny w skutkach atak na okupowany Krym, obarczając winą również Stany Zjednoczone. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin w Ukrainie

Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin w Ukrainie

Źródło:
PAP, Reuters, Telegram, X

Trzy osoby zostały ranione nożem, w tym jedna śmiertelnie na Manhattanie w Nowym Jorku. Policja zatrzymała w tej sprawie trzydziestoletniego mężczyznę.

Nożownik zaatakował na Manhattanie. Jedna osoba nie żyje, druga w stanie krytycznym

Nożownik zaatakował na Manhattanie. Jedna osoba nie żyje, druga w stanie krytycznym

Źródło:
"The New York Times"

Blisko 190 budynków Agencji Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) w Strefie Gazy zostało trafionych pociskami podczas otwartego konfliktu między Izraelem a Hamasem. Jak przekazały władze agencji ONZ po niepotwierdzonych doniesieniach o izraelskim ataku na jeden z ośrodków, w wojnie zginęło prawie 200 pracowników tej organizacji.

190 budynków agencji ONZ trafionych w Strefie Gazy

190 budynków agencji ONZ trafionych w Strefie Gazy

Źródło:
Reuters

1301 osób zmarło podczas pielgrzymki do świątyni Al-Kaba w Mekce. Jak wynika z informacji przekazanych przez saudyjskie ministerstwo zdrowia, śmierć wiernych była efektem długotrwałej podróży w słońcu "bez odpowiedniego schronienia". Najwięcej ofiar to obywatele Egiptu.

Upał nie oszczędził pielgrzymów. Zmarło ponad tysiąc osób

Upał nie oszczędził pielgrzymów. Zmarło ponad tysiąc osób

Źródło:
Reuters, PAP

Pogoda na dziś. W poniedziałek 24.06 lokalnie we wschodniej Polsce pojawią się opady deszczu, jednak będą słabe. Na przeważającym obszarze Polski aura będzie dopisywać. Termometry wskażą od 20 do 24 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 24.06. W części kraju spadnie deszcz

Pogoda na dziś - poniedziałek 24.06. W części kraju spadnie deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Obłoki srebrzyste były widoczne w poniedziałkową noc nad Polską. Chociaż w części kraju w obserwacjach przeszkadzały chmury, niektórym Reporterom 24 udało się uchwycić to piękne zjawisko. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Srebrna łuna zalała niebo nad Polską

Srebrna łuna zalała niebo nad Polską

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

W zbiorniku wodnym na terenie żwirowni w Glinicy (woj. śląskie) utonęła 9-letnia dziewczynka - poinformowała w niedzielę policja. Trwa wyjaśnianie okoliczności tragedii.

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Źródło:
tvn24.pl

Liczba osób wpisanych do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej (KRD) za jazdę bez biletu wynosi obecnie 290,6 tysięcy, a ich łączny dług sięga prawie 417,8 miliona złotych - poinformowano w poniedziałkowym komunikacie.

Milionowe długi gapowiczów

Milionowe długi gapowiczów

Źródło:
PAP

Rok temu Jewgienij Prigożyn organizował "marsz sprawiedliwości" i szedł w kierunku Moskwy. Dwa miesiące później już nie żył, zginął w katastrofie samolotu. Co stało się z zarządzaną przez niego Grupą Wagnera? Według ekspertów, na których powołuje się BBC, w ciągu niespełna dwunastu miesięcy rosyjski reżim skutecznie "rozwiązał" tę organizację najemników, zastępując ją nową formacją.

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Źródło:
BBC

Niedziela to siódmy dzień poszukiwań 19-letniego Brytyjczyka Jaya Slatera, który na początku tygodnia zaginął na Teneryfie. W poszukiwaniach uczestniczą m.in. ojciec i brat zaginionego. - Mam nadzieję, że ktoś mu pomógł - powiedział Warren Slater w rozmowie ze Sky News. - Chcę tylko, żeby wrócił i tyle. To mój syn - dodał mężczyzna.

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Źródło:
Sky News, BBC

13 osób zostało aresztowanych w związku z pożarem lasu na greckiej wyspie Hydra - poinformowały w niedzielę lokalne media. Według władz ogień wybuchł w efekcie wystrzelonych z jachtu fajerwerków.

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Źródło:
ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem wznowiono dostawy wody na włoskiej wyspie Capri. Wróciła też część turystów, jednak - jak zauważają miejscowe media - straty dla wizerunku tej turystycznej perły są ogromne. Wiele osób zrezygnowało z przyjazdu na wyspę.

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Źródło:
PAP

25-letni motocyklista zginął w Wohyniu (woj. lubelskie) po uderzeniu w zaparkowane auto. Policjanci, który zjawili się na miejscu, zauważyli ciało mężczyzny, kask i uszkodzone elementy. Nie było jednak śladu po motocyklu. Znalazł się u 23-letniego właściciela. Był ukryty za belami słomy. Mężczyzna był pijany. Został zatrzymany. 

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Źródło:
tvn24.pl

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO