Lech Kaczyński zaprosił do Polski Dmitrija Miedwiediewa. Rosyjski prezydent miałby wziąć udział w uroczystościach 65. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Międzynarodowe uroczystości zaplanowano na 27 stycznia.
O zaproszeniu poinformował prezydencki minister Mariusz Handzlik. - Pan prezydent Kaczyński wystosował list do prezydenta Rosji pana Miedwiediewa, w którym zaprosił go na obchody 65. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz - powiedział Handzlik. Minister dodał, że kancelaria prezydenta nie otrzymała jeszcze odpowiedzi ze strony rosyjskiej na to zaproszenie.
W liście do rosyjskiego prezydenta Lech Kaczyński odniósł się do 65. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, podkreślając, że było to miejsce zagłady wielu istnień ludzkich: Żydów, Polaków, Romów i Rosjan. Handzlik powiedział, że prezydent zaprosił Miedwiediewa, chcąc upamiętnić rosyjskie ofiary zgładzone w obozie Auschwitz-Birkenau, jak również radzieckich żołnierzy, którzy przyczynili się do jego wyzwolenia. - To taki gest symboliczny - podkreślił minister.
Polak i Żyd
Obchody rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz są organizowane przez stronę rządową, zaś prezydent objął nad nimi patronat honorowy.
Opracowany już został wstępny program uroczystości. Odbędzie się ona w specjalnym namiocie ustawionym na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau, tuż przy budynku tzw. Sauny. Podczas wojny Niemcy rejestrowali w tym miejscu więźniów po ich przywiezieniu do obozu.
Krótkie wystąpienia wygłoszą dwaj byli więźniowie Auschwitz - Polak i Żyd, członkowie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Uczestnicy przejdą ze zniczami pod pomnik ofiar obozu, gdzie zostanie oddany hołd zgładzonym.
W ramach uroczystości zaplanowano konferencję edukacyjną, w której wezmą udział ministrowie edukacji z krajów Unii Europejskiej. W intencji pomordowanych odprawiona zostanie msza święta w kościele Miłosierdzia Bożego, nieopodal byłego obozu Auschwitz I.
Prezydent po premierze
We wrześniu szerokim echem odbyła się wizyta rosyjskiego premiera Władimira Putina na Westerplatte, w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu II "wojny światowej. Jego obecność interpretowana była przez polityków rządu jako nowe otwarcie w stosunkach Polski i Rosji. Prezes Prawa i Sprawiedliwości natomiast głośno krytykował Donalda Tuska za zaproszenie Putina na uroczystości.
Rosyjski premier podczas wizyty porównał II wojnę światową do spleśniałej bułki. "Jeśli ktoś stawia sobie za cel wyszukiwanie w tej starej i zapleśniałej bułeczce jakichś rodzynków, a pleśń pozostawia jednemu z uczestników tych wydarzeń, to niczego dobrego z tego nie będzie" - mówił Putin.
KL Auschwitz
Obóz koncentracyjny Auschwitz został wyzwolony przez żołnierzy 60 Armii I Frontu Ukraińskiego 27 stycznia 1945 roku. Od 10 dni trwała akcja likwidacji obozu przez hitlerowców, podczas której więźniów wywożono dalej na zachód, palono akta placówki, burzono krematoria i niszczono mienie zagrabione przetrzymywanym.
W czasie działania obozu trafiło do niego ok. 1,3 mln osób. Brak precyzyjnych danych, ile z nich nie doczekało opuszczenia Auschwitz.
Źródło: PAP