Archeolodzy badają kurhany sprzed 2 tys. lat, które zostały wzniesione przez Gotów pod Koszalinem. Wszystko dzięki jednemu z leśniczych, który zwrócił uwagę na nietypowe nasypy i poprosił o konsultację archeologów. Już teraz - zaledwie po tygodniu prac - znaleziono bezcenne fragmenty ceramiki.
- W trakcie prowadzenia prac gospodarczych zauważyliśmy wzniesienia, które przypominały nam swoim kształtem kurhany, czyli grobowce, więc skontaktowaliśmy się z muzeum w Koszalinie - powiedział w rozmowie z TVN24 Hubert Napierała z Nadleśnictwa Bobolice.
Nasypy datowane są na I i II w.n.e.
Ruszyły wykopaliska
Leśnicy wspólnie z archeologami określili, które obszary zostaną wyłączone z prac leśnych. W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się wykopaliska. - Dane nam jest zbadanie dużego cmentarzyska kurhanowego. W przyszłym tygodniu uda nam się odsłonić pozostałości jednego lub kilku pochówków, które powinny być pod takim nasypem kurhanowym - wyjaśnił archeolog Jacek Borkowski z muzeum w Koszalinie.
Dotychczas udało się wykopać fragmenty ceramiki, które potwierdzają pobyt Gotów na Pomorzu Zachodnim. Inne fragmenty pochodzą z IX i X wieku. Na razie nie natrafiono na ludzkie szczątki.
Goci w Polsce
Goci to jedno z największych plemion wschodniogermańskich, którzy początkowo zamieszkiwali południowo-wschodnią Skandynawię, a potem przywędrowali na tereny Europy Środkowej. Przyjmuje się, że jakiś ich odłam przybył na ziemie polskie na początku I w.n.e.
Autor: pk / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24