Biskup Rafał Markowski, ale także ludzie kultury, między innymi Danuta Stenka, Tomasz Kot, Magdalena Różczka, Dawid Podsiadło we wspólnym spocie "Nikt nie zasługuje na śmierć w lesie" apelują o wpuszczenie do strefy stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią służb medycznych i pomocy humanitarnej. "Białoruski reżim zwabił tysiące ludzi w pułapkę. W tych warunkach skazani są na umieranie" - mówią na nagraniu.
Na polsko-białoruskiej granicy trwa kryzys migracyjny wywołany przez reżim prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki. Chodzi o zorganizowaną akcję sprowadzania migrantów na Białoruś, by ci potem próbowali nielegalnie przekroczyć granicę z Polską.
Grupa aktorów, muzyków i biskup zrealizowała spot, w którym apeluje do polskich władz w sprawie migrantów. Pojawili się w nim: biskup Rafał Markowski, Tomasz Kot, Agnieszka Więdłocha, Danuta Stenka, Dawid Podsiadło, Martyna Wojciechowska, Antoni Pawlicki, Magdalena Zawadzka, Grzegorz Markowski, Magdalena Różczka i Janusz Gajos.
"Pierwszy raz zebraliśmy się razem w takim składzie! Ludzie kultury i Kościoła, ludzie o różnych profesjach i poglądach. Jesteśmy razem, żeby zaapelować o pomoc" - napisała w mediach społecznościowych Martyna Wojciechowska.
Apel w sprawie uchodźców
"Nikt nie zasługuje na śmierć w lesie. Człowieczeństwo nie ma nic wspólnego z barwami politycznymi. Kiedy pod naszym domem umiera człowiek z zimna i głodu, po prostu musimy mu pomóc. Tego byliśmy uczeni od dziecka w domu, w szkole, w kościele. Dlatego w czasie Wigilii przy stole jest jedno wolne miejsce. Z tego zawsze byliśmy dumni, niezależnie od przekonań" - słyszymy w nagranym spocie.
"Białoruski reżim zwabił tysiące ludzi w pułapkę. W tych warunkach skazani są na umieranie. Jesteśmy za utrzymaniem szczelności granic, ale apelujemy o wpuszczenie na stałe do strefy stanu wyjątkowego służb medycznych i pomocy humanitarnej" - mówią artyści w spocie.
Wojciechowska napisała w mediach społecznościowych, że apel wspierają również: Grupa Granica w składzie Nomada Stowarzyszenie, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Homo Faber, Polskie Forum Migracyjne, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Salam Lab, Anna Alboth, Dom Otwarty, Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, CHLEBEM I SOLĄ, uchodźcy.info, RATS Agency, Kuchnia Konfliktu, Strefa WolnoSłowa, Przystanek "Świetlica" dla dzieci uchodźców.
Antoni Pawlicki: wiemy z relacji mieszkańców, że tam jest nagorzej
Aktor Antoni Pawlicki mówił w sobotę w TVN24, że "zebrało się wielu aktorów, którzy pomagają".
- Organizujemy zbiórki, wspieramy, spotykamy się z lokalnymi mieszkańcami. Staramy się dać realną pomoc - dodał. - Pojawił się również pomysł, żebyśmy zajęli stanowisko publicznie i zrobili taki spot i wezwali do tego, co wydaje nam się w tej sytuacji najważniejsze, czyli do wpuszczenia pomocy humanitarnej do strefy stanu wyjątkowego - powiedział Pawlicki. - Wiemy z relacji mieszkańców, że tam jest nagorzej – dodał.
Antoni Pawlicki rozmawiał z mieszkańcami przygranicznych miejscowości o pomocy dla migrantów:
Stan wyjątkowy
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.
Do strefy objętej stanem wyjątkowym nie mają dostępu między innymi dziennikarze i organizacje humanitarne.
Źródło: tvn24.pl, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: YouTube/Antoni Pawlicki