Doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan rozmawiał w środę z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem. Przekazał silne wsparcie Waszyngtonu w obliczu działań reżimu Łukaszenki na granicy - poinformował Biały Dom. Przedmiotem rozmowy była też sytuacja na Ukrainie.
"[Sullivan] przekazał silne wsparcie dla Polski w obliczu działań reżimu Łukaszenki, które stworzyły kryzys migracyjny na granicy Polski z Białorusią. Obaj wymienili też poglądy na temat rosyjskich działań wojskowych przy granicy z Ukrainą i zobowiązali się do dalszych bliskich konsultacji" - podała w komunikacie rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu Emily Horne.
Horne dodała, że w trakcie rozmowy telefonicznej z szefem BBN doradca prezydenta Bidena "podkreślił mocną współpracę w sprawach obronnych i z zadowoleniem przyjął trwające wysiłki w kierunku wzmocnienia czynnika odstraszania NATO".
BBN: Sullivan zapewnił o solidarności oraz poparciu Bidena
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przekazało, że rozmowa doradców prezydentów Polski i USA poświęcona była ocenie obecnej sytuacji bezpieczeństwa oraz wzmocnieniu współpracy wojskowej w związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej i sytuacją wokół Ukrainy, co zwiększyłoby stabilizację w regionie.
"Jake Sullivan zapewnił o solidarności oraz poparciu prezydenta Joe Bidena dla działań prowadzonych przez Polskę w związku z kryzysem granicznym" - przekazano w komunikacie Biura Bezpieczeństwa Narodowego. "Szef BBN poinformował doradcę o związanych z kryzysem działaniach podejmowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz polskie władze" - dodano.
BBN przypomniało jednocześnie, że temat sytuacji bezpieczeństwa w regionie został też poruszony podczas spotkania kierownictwa KPRP i BBN z dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines, 19 listopada. Poprzednia rozmowa szefa BBN z Sullivanem odbyła się 7 października w Brukseli.
W minionym tygodniu te same tematy były przedmiotem rozmów szefów polskiej i amerykańskiej dyplomacji, Zbigniewa Raua i Antony'ego Blinkena. Blinken również wówczas wyraził solidarność z Polską i potępił działania białoruskiego reżimu.
Kryzys na granicy z Białorusią
Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów.
Od 2 września, w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Do strefy nim objętej nie mają dostępu dziennikarze. Relacjonując wydarzenia na granicy, media mogą korzystać niemal wyłącznie z oficjalnych rządowych nagrań i informacji.
Źródło: PAP