W filmie na rządowej platformie więcej plusów niż minusów efektu cieplarnianego. MEN zawiesza wyświetlanie

Autor:
Justyna
Suchecka
Źródło:
tvn24.pl
Fragment filmu o efekcie cieplarnianym przygotowany na zlecenie ministerstwa edukacji
Fragment filmu o efekcie cieplarnianym przygotowany na zlecenie ministerstwa edukacjiepodreczniki.pl
wideo 2/12
epodreczniki.plFragment filmu o efekcie cieplarnianym przygotowany na zlecenie ministerstwa edukacji

W filmie opublikowanym na rządowej platformie epodreczniki.pl więcej mówi się o niższych rachunkach za ogrzewanie i nowych szlakach handlowych po stopnieniu lodowców niż o niebezpiecznych zjawiskach pogodowych. Aktywiści Młodzieżowego Strajku Klimatycznego żądają jego usunięcia. Ministerstwo Edukacji Narodowej w odpowiedzi na pytania tvn24.pl poinformowało, że zawiesza wyświetlanie filmu i prosi o opinię Ministerstwo Klimatu.

Epodreczniki.pl to rządowa platforma, na której znajdują się tysiące materiałów edukacyjnych. Przez lata nie cieszyła się specjalną popularnością, zyskała jednak spore zainteresowanie, gdy nasze szkoły w marcu przeszły na zdalne nauczanie. Minister Dariusz Piontkowski chwalił serwis i zachęcał nauczycieli i rodziców do korzystania z niego w czasie pracy z uczniami w ramach edukacji na odległość.

W zeszłym tygodniu ministerstwo chwaliło się statystykami serwisu. W pierwszym dniu nauczania na odległość - 25 marca - strona zanotowała 4,5 mln odsłon. Z danych MEN (od 11 marca do 8 kwietnia) wynika, że codziennie korzysta z niej ponad 460 tys. użytkowników, generując ponad 2 mln odsłon w ciągu doby.

Dwa negatywy, masa pozytywów

Wzmożone zainteresowanie stroną sprawiło też, że jej użytkownicy bardziej wnikliwie przyjrzeli się zawartym na niej treściom. Z falą krytyki spotkał się film stworzony dla zajęć z chemii w szkole podstawowej o życiu na Ziemi. To element lekcji o ociepleniu klimatu.

Film zaczyna się od pytania: "Czy zastanawiało cię, dlaczego na naszej planecie istnieje życie?", by płynnie przejść do efektu cieplarnianego. "To dzięki niemu na Ziemi możliwe jest życie" - stwierdza lektor. Następnie mówi o negatywnych i pozytywnych skutkach nasilenia tego efektu. O negatywnych - m.in. niebezpiecznych zjawiskach pogodowych, takich jak huragany i podnoszeniu się poziomu mórz - lektor mówi przez równo 27 sekund. Następnie o pozytywnych aż przez 94 sekundy.

"Co ciekawe, naukowcy zauważają też pozytywne strony nasilenia efektu cieplarnianego zarówno w skali domowej, jak i globalnej" - zauważa, by jako przykład podać, że w skali budżetu domowego to m.in. mniejsze wydatki na ogrzewanie zimą.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny i "Protest Tysięcy Miast"
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny i "Protest Tysięcy Miast"20.09 | Na całym świecie odbyły się manifestacje młodzieży, która protestuje przeciwko obojętności polityków na zmiany klimatu. W Polsce uczestnicy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego domagają się od rządzących między innymi ogłoszenia stanu kryzysu klimatycznego. Oto najważniejsze fragmenty ilustrujące przebieg i atmosferę tej akcji.tvn24

Cieplejszy klimat - prawie same zalety?

Więcej uwagi poświęca kwestiom makro. "Ciekawa wydaje się też koncepcja mówiąca o tym, że z powodu nasilenia efektu cieplarnianego kolejna epoka lodowcowa na Ziemi może nadejść o dziesiątki tysięcy lat później. Dzięki temu być może unikniemy głodu, upadku rolnictwa, epidemii czy gwałtownego spadku liczby ludności" - mówi lektor. By zaraz stwierdzić, że w skali całej planety, w skali makro, pozytywnych skutków jest więcej. I wymienia przykłady: "topnienie lodowców Grenlandii sprawia, że do oceanu Atlantyckiego trafia 300 tysięcy ton łatwo przyswajalnych związków żelaza, wykorzystywanych przez wiele morskich organizmów. Podwyższenie temperatury to wydłużenie okresu wegetacji, możliwe byłoby zbieranie plonów dwa razy w roku, a cieplejszy klimat umożliwiłby uprawianie większej liczby gatunków roślin. Zwiększona zawartość tlenku węgla cztery w atmosferze to dobra wiadomość dla roślin, które dzięki temu gazowi stają się bujniejsze i bardziej odporne na susze".

Na koniec tej części lekcji lektor zauważa, że należy też wspomnieć o potencjalnych bogactwach naturalnych: ropie naftowej czy rudach metali, ukrytych pod skorupą lodową oraz temu, że dzięki roztopieniu części lodowców statki handlowe mogłyby pływać inną, krótszą drogą.

Lekceważenie badań naukowych

"Ten film jest skandalem. Za publiczne pieniądze Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało materiał, który lekceważy wyniki badań naukowych, powiela mity i opiera się na niesprawdzonych źródłach" - komentuje prof. Zbigniew Karaczun z Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego dla portalu smoglab.pl, który zajmuje się m.in. monitorowaniem stanu zanieczyszczenia powierza w Polsce.

Prof. Karaczun, który jest ekspertem Koalicji Klimatycznej zwraca uwagę, że uczniowie nie dowiedzą się m.in. o utracie różnorodności biologicznej i zamieraniu raf koralowych, wzroście zachorowań na choroby wektorowe, czyli wywołane przez pataogeny przenoszone przez owady, o śmiertelności powodowanej przez narastające fale upałów, o suszy i głodzie, który może powodować. Nie mówi się też o migrantach klimatycznych i konfliktach o wodę. A uczeń z takiej lekcji może wyjść z przekonaniem, że zmiany klimatu właściwie są całkiem korzystne.

Unia Europejska chce przyjąć dokument w sprawie neutralności klimatycznejTVN24

Ministerstwo: zawieszamy film, czekamy na opinię Ministerstwa Klimatu

Zapytaliśmy MEN m.in. o to, ile kosztowało stworzenie filmu, czy jego treść była konsultowana z resortem, kto jest autorem scenariusza i czy uznają za właściwie mówienie o zaletach ocieplenia klimatu.

MEN nie odpowiedziało na większość naszych pytań. Anna Ostrowska, rzeczniczka MEN zapewniła za to, że platforma epodreczniki.pl "jest systematycznie uzupełniania i weryfikowana pod kątem zgodności z obowiązującą podstawą programową oraz aktualną wiedzą".

- Należy jednak pamiętać, że e-materiały i e-podręczniki zostały stworzone przez ekspertów w danej dziedzinie i z uwagi na rozbieżności w stanowiskach naukowców, mogą wywoływać kontrowersje w środowiskach prezentujących odmienny pogląd - stwierdziła Ostrowska. Dodała, że w filmie przedstawiono zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki globalnego ocieplenia oraz podkreślono istnienie różnych opinii wśród naukowców.

Po krytyce Ośrodek Rozwoju Edukacji zawiesił tymczasowo wyświetlanie filmu - do momentu uzyskania opinii eksperta do spraw chemii. - Jednocześnie zwróciliśmy się także z prośbą do Ministerstwa Klimatu o opinię w sprawie wspomnianych materiałów - informuje Ostrowska.

Twórca filmu: ostateczne poprawki ekspertów zleceniodawcy

Film w ramach projektu unijnego wykonała firma Learnetic. Był on częścią zamówienia, które polegało na stworzeniu 150 interaktywnych materiałów edukacyjnych.

Czy decydowała o jego ostatecznej treści? Lech Wikaryjczyk z Learnetic podkreśla, że każdy z materiałów był tworzony według wzoru dostarczanego przez zleceniodawcę, czyli Ministerstwo Edukacji Narodowej. I to według niego MEN określało zawartość materiałów. Dodaje, że eksperci z firmy Learnetic tworzyli scenariusz filmu, który następnie był opiniowany przez ekspertów z podległego ministerstwu Ośrodka Rozwoju Edukacji (ORE). A po wprowadzeniu uwag scenariusz był ponownie opiniowany, aż do momentu otrzymania akceptacji ze strony ORE.

- Scenariusz pierwotnie przygotowany przez firmę Learnetic nie zawierał informacji o pozytywnych skutkach ocieplenia klimatu, a jedynie o negatywnych. Ostateczna wersja materiału jest efektem poprawek wprowadzanych przez ekspertów merytorycznych, wyznaczonych przez zleceniodawcę i różni się znacznie od wersji pierwotnie przez nas proponowanej - twierdzi Wikaryjczyk.

Prof. Bogdan Chojnicki, klimatolog o suszy i ministerialnym filmie edukacyjnym
Prof. Bogdan Chojnicki, klimatolog o suszy i ministerialnym filmie edukacyjnymProf. Bogdan Chojnicki, klimatolog, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu o suszy i filmie o efekcie cieplarnianym, przygotowanym na zlecenie ministerstwa edukacji.TVN24

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny żąda usunięcia filmu

Tymczasem stanowisko w sprawie materiału opublikował Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Jego aktywiści domagają się usunięcia filmu z rządowego serwisu.

"Cała narracja zbudowana w wideo umniejsza skali kryzysu, nie wspominając nawet o zgodności z konsensusem naukowym. Zdecydowanie nie jest to również poważne podejście do tematu, nie podkreślono nienaturalności zmian w strukturze klimatu, spowodowanych głównie działalnością człowieka oraz konieczności jak najszybszego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych" - czytamy w opinii aktywistów z MSK na temat filmu.

Członkowie MSK podkreślają, że ministerstwo ma obowiązek przekazywać informacje, które przygotują młodzież na świadome, odpowiedzialne wkroczenie w dorosłe życie. "Oficjalne rządowe materiały edukacyjne powinny być więc szczególnie rzetelne, wartościowe i ogólnodostępne. Powinniśmy i powinnyśmy móc czerpać z nich sprawdzoną wiedzę i wyczerpujące, wiarygodne informacje. Stoimy w obliczu kryzysu klimatycznego, który stanowi największe zagrożenie, z jakim ludzkość miała dotąd styczność" - podkreślają młodzieżowi aktywiści.

Nowy przedmiot? Niepotrzebny

To, jak dzieci i młodzież uczone są na temat zmian klimatu, od wielu miesięcy jest przedmiotem sporu politycznego.

W zeszłym roku Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do MEN z wnioskiem o wprowadzenie do szkół specjalnego programu zajęć na temat zmian klimatycznych i sposobów przeciwdziałania ich skutkom.

"Jako Rzecznik Praw Obywatelskich dostrzegam silny związek pomiędzy kryzysem klimatycznym a prawami człowieka i obywatela, do ochrony których zostałem powołany. Na uwagę zasługuje zwłaszcza przyszła sytuacja dzieci i osób starszych, które mogą zostać szczególnie dotknięte skutkami podwyższenia średniej temperatury na ziemi i pogorszenia się stanu środowiska naturalnego" – pisał Bodnar.

Ministerstwo zapewnia jednak, że kształtowanie postaw proekologicznych odbywa się na wszystkich etapach edukacji i dodatkowe zajęcia w tym zakresie nie są potrzebne.

Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: epodreczniki.pl

Pozostałe wiadomości

Po ataku w szkole w Kadzidle prokuratura przedstawiła 18-letniemu Albertowi G. zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Spośród trójki rannych, dwie osoby są w stanie ciężkim. Świadkowie relacjonowali, że G. wyszedł w czasie lekcji do łazienki, wrócił zamaskowany i zaczął atakować "pierwsze napotkane osoby".

Zaatakował nożem w szkole, 18-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób

Zaatakował nożem w szkole, 18-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sekcja zwłok nie pomogła w ustaleniu przyczyn śmierci Gabriela Seweryna. Potrzebne są dodatkowe badania, między innymi pod kątem ewentualnego zażycia narkotyków, alkoholu i innych niedozwolonych farmaceutyków. Sekcja wykluczyła obrażenia ciała.

Śmierć Gabriela Seweryna. Znane są wyniki sekcji

Śmierć Gabriela Seweryna. Znane są wyniki sekcji

Autor:
mag/PKoz
Źródło:
tvn24.pl
Tajemnicza inwestycja twórcy SKOK-ów. Dla kogo kamienica w centrum Sopotu?

Tajemnicza inwestycja twórcy SKOK-ów. Dla kogo kamienica w centrum Sopotu?

Tomasz
Słomczyński
Autor:
Tomasz
Słomczyński
Źródło:
tvn24.pl
Premium

Alert RCB został wysłany do osób przebywających na terenie części województw: śląskiego, wielkopolskiego i łódzkiego. Przyczyną wydania ostrzeżenia jest zła jakość powietrza.

Alert RCB przed złą jakością powietrza. "Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz"

Alert RCB przed złą jakością powietrza. "Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz"

Autor:
anw
Źródło:
PAP, RCB

Grupa Neonet, do której należy sieć ponad 300 sklepów ze sprzętem AGD, RTV i IT, ma poważne kłopoty. W krajowym Rejestrze Zadłużonych 30 listopada zarejestrowano wniosek o wszczęcie postępowania o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy. To na wypadek, gdyby nie udało się dojść do porozumienia z kontrahentami. Spółka poinformowała, że zarząd złożył wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego.

Neonet z wnioskiem o upadłość i postępowanie sanacyjne. Co z zamówieniami?

Neonet z wnioskiem o upadłość i postępowanie sanacyjne. Co z zamówieniami?

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Posłowie koalicji chcą nałożenia na Orlen podatku od nadmiarowych zysków. Ryszard Petru, w programie "Jeden na jeden", mówił, że spółka "złupiła Polaków". - Przypomnę, że Orlen był firmą chronioną przez PiS i w całej Europie firmy tego typu były opodatkowane, bo miały nadmiarowe zyski z tytułu podwyżek cen na świecie energii - powiedział. Według niego spółka ma "zwrócić to, co zabrała narodowi". Prezes Orlenu napisał do prezydenta prośbę o analizę projektu ustawy.

"Orlen złupił Polaków". Przez nowy podatek "ma zwrócić narodowi to, co nam zabrał"

"Orlen złupił Polaków". Przez nowy podatek "ma zwrócić narodowi to, co nam zabrał"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Żołnierze piechoty morskiej rozpalili ognisko podczas przerwy obiadowej, zbyt blisko magazynu amunicji. Gdy granatnik RPG-7 stoczył się do ognia i wybuchł zginęło co najmniej 12 wojskowych – poinformowały rosyjskie media, powołując się na źródło rządowe.

Kilkunastu rosyjskich żołnierzy zginęło, gdy granatnik stoczył im się do ogniska

Kilkunastu rosyjskich żołnierzy zginęło, gdy granatnik stoczył im się do ogniska

Autor:
asty//mrz
Źródło:
PAP

Paradoksalnie jest tak, że im więcej obserwatorów, tym mniejsza szansa na udzielenie pomocy - powiedziała w TVN24 profesor Krystyna Skarżyńska. Psycholożka odniosła się do sprawy śmierci 14-letniej Natalii z Andrychowa, która zmarła po tym, jak kilka godzin spędziła na mrozie. Tuż koło sklepu. Ekspertka podkreślała też, że "żyjemy w takim świecie, gdzie pośpiech zabija człowieczeństwo".

Śmierć nastolatki w Andrychowie. Psycholożka: żyjemy w takim świecie, gdzie pośpiech zabija człowieczeństwo

Śmierć nastolatki w Andrychowie. Psycholożka: żyjemy w takim świecie, gdzie pośpiech zabija człowieczeństwo

Autor:
pp//mrz
Źródło:
TVN24

Tydzień temu redakcja "Dzień Dobry TVN" w ramach cyklu "Miejska dżungla" przeprowadziła eksperyment, w którym chłopiec bez kurtki siedzi na ławce w zimny dzień – sprawdzano, ile osób przejmie się jego losem. W ostatnich dniach usłyszeliśmy wstrząsającą historię 14-letniej Natalii. Przez kilka godzin nikt się nią nie interesował - dziewczynka zmarła z wychłodzenia w centrum Andrychowa. Reportaż Bartka Dajnowskiego z "Dzień Dobry TVN". 

Na 800 przechodniów, jego losem zainteresowało się siedem kobiet i trzech mężczyzn. Eksperyment "Dzień Dobry TVN"

Na 800 przechodniów, jego losem zainteresowało się siedem kobiet i trzech mężczyzn. Eksperyment "Dzień Dobry TVN"

Autor:
asty//mrz
Źródło:
Dzień Dobry TVN

Temperatura jej ciała, gdy trafiła do szpitala, wynosiła zaledwie 22 stopnie. Przez kilka godzin Natalia siedziała obok sklepu w centrum Andrychowa w Małopolsce, 500 metrów od komisariatu policji. Mijali ją przechodnie. Szukał jej ojciec, później także policja. 14-latka zmarła w szpitalu.

14-latka zmarła z powodu hipotermii. Siedziała przed sklepem 500 metrów od komisariatu policji

14-latka zmarła z powodu hipotermii. Siedziała przed sklepem 500 metrów od komisariatu policji

Źródło:
Fakty TVN

W sprawie śmierci 14-letniej Natalii z Andrychowa, która zmarła po tym, jak przez kilka godzin siedziała na mrozie, działają policyjni kontrolerzy. Weryfikują to, w jaki sposób funkcjonariusze działali od momentu przyjęcia zawiadomienia o zaginięciu dziewczynki - dowiedziało się nieoficjalnie tvn24.pl. Według naszych ustaleń dziewczynka kontaktowała się telefonicznie z ojcem we wtorek o godzinie 8.17. Ten zawiadomił policję o 10.30, wcześniej poszukiwał córki na własną rękę.

Kontrola po śmierci 14-letniej Natalii. Jak w tej sprawie działali policjanci?

Kontrola po śmierci 14-letniej Natalii. Jak w tej sprawie działali policjanci?

Aktualizacja:
Autor:
Robert
Zieliński,
mjz
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia cieszy się największym zaufaniem do polityków i otwiera ranking z rezultatem zbliżonym do rekordu wszech czasów - wynika z najnowszego sondażu IBRIS dla Onetu. W tym badaniu, po raz pierwszy od ośmiu lat, prezydent Andrzej Duda znalazł się poza podium.

Ranking zaufania. Szymon Hołownia blisko rekordu wszech czasów. Andrzej Duda spadł z podium

Ranking zaufania. Szymon Hołownia blisko rekordu wszech czasów. Andrzej Duda spadł z podium

Autor:
pp
Źródło:
Onet, PAP

- Na walce z inflacją zarówno Narodowy Bank Polski jak i premier Mateusz Morawiecki polegli - powiedział Ryszard Petru, poseł Trzeciej Drogi, który był gościem programu "Jeden na jeden". Jego zdaniem proces obniżania inflacji do celu może potrwać nawet półtora roku. Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkim szacunku podał w czwartek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. wzrosły w ujęciu rocznym o 6,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,7 proc. 

Petru: rząd i Narodowy Bank Polski "polegli w walce z inflacją"

Petru: rząd i Narodowy Bank Polski "polegli w walce z inflacją"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Trzy miliony, pięć milionów złotych czy jednak więcej? Kancelaria premiera nie ujawnia, ile z publicznych środków zapłacono za "profrekwencyjną akcję informacyjną" związaną z referendum zorganizowanym przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Z szacunkowych danych wynika, że koszty promocji mogły wynieść sporo ponad pięć milionów.

Referendum nie wypaliło, publiczne pieniądze wydano

Referendum nie wypaliło, publiczne pieniądze wydano

Autor:
Jan
Kunert
Źródło:
Konkret24

Kaskadowy Łuk Wulkaniczny rozciąga się od południowo-zachodniej Kolumbii Brytyjskiej, przez Waszyngton i Oregon, po północną Kalifornię. Obejmuje kilkanaście wulkanów. Amerykańska Służba Geologiczna USGS klasyfikuje 11 z nich, w tym Mount Baker i Mount Hood, jako wulkany "bardzo dużego zagrożenia".

Kaskadowy Łuk Wulkaniczny zagraża milionom ludzi

Kaskadowy Łuk Wulkaniczny zagraża milionom ludzi

Autor:
anw
Źródło:
phys.org

Funkcjonariusze z Vastogirardi we Włoszech od ponad roku poszukiwali sprawcy serii przebić opon. W dochodzenie zaangażowano dodatkowe siły, pod uwagę brano możliwość lokalnych porachunków i próbę zastraszenia mieszkańców. Odpowiedzialnym za dziurawienie opon okazał się tymczasem pies cierpiący na zapalenie dziąseł.  

Obawiano się porachunków, ściągnięto dodatkowe siły. Ściganym okazał się pies  

Obawiano się porachunków, ściągnięto dodatkowe siły. Ściganym okazał się pies  

Autor:
jdw\\mm
Źródło:
La Stampa, Sky TG24

IMGW wydał alarmy meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed marznącymi opadami deszczu. Obowiązują też alerty przed intensywnymi opadami śniegu, którego miejscami spadnie do 40 centymetrów.

Alerty IMGW przed gołoledzią i obfitymi opadami śniegu

Alerty IMGW przed gołoledzią i obfitymi opadami śniegu

Autor:
anw,dd,ps
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział Polskiej Agencji Prasowej (PAP) przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

Dodatkowe niedziele handlowe w grudniu. "Pracownicy zaskoczeni"

Dodatkowe niedziele handlowe w grudniu. "Pracownicy zaskoczeni"

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Za nami kolejna mroźna noc. Temperatura przy gruncie spadła miejscami do -18 stopni Celsjusza. W piątek rozpoczęła się meteorologiczna zima. Ostatni miesiąc tego roku przyniesie spore opady śniegu.

Przy gruncie -18 stopni. Rozpoczęła się meteorologiczna zima

Przy gruncie -18 stopni. Rozpoczęła się meteorologiczna zima

Autor:
anw
Źródło:
IMGW, PAP

Sejm w środę przyjął ustawę o finansowaniu in vitro z budżetu państwa. Były brawa, gratulacje i radość rodzin, które od lat czekają na pomoc państwa. Wśród polityków klubu PiS, którzy głosowali za ustawą, był między innymi Mateusz Morawiecki. Wcześniej premier przekonywał dziennikarzy, że zawsze popierał metodę in vitro.

Premier zaskoczył stanowiskiem w sprawie in vitro. "Nie wiem, który Morawiecki jest prawdziwy"

Premier zaskoczył stanowiskiem w sprawie in vitro. "Nie wiem, który Morawiecki jest prawdziwy"

Źródło:
Fakty TVN

Nie, nie jestem zadowolony. Wolałbym, żeby był mniej więcej parytet w rządzie. Nie będzie - stwierdził w Sejmie Donald Tusk, odpowiadając na pytanie współautorki podcastu "Wybory kobiet" Arlety Zalewskiej o to, czy jest zadowolony z liczby kobiet w swoim rządzie. - Ale nie będzie tak źle, jak niektórzy prognozują - dodał. Według nieoficjalnych informacji - ujawnionych w podcaście - do rządu z ramienia Nowej Lewicy wejdzie Katarzyna Kotula. Stanowisko kolejnej pełnomocniczki ma dostać jeszcze jedna kobieta, najprawdopodobniej posłanka Koalicji Obywatelskiej. 

"Wybory kobiet". Kolejna kobieta w rządzie Tuska? Znamy nazwisko

"Wybory kobiet". Kolejna kobieta w rządzie Tuska? Znamy nazwisko

Autor:
Arleta
Zalewska
Źródło:
tvn24.pl

Spodziewamy się, że Rosja tej zimy ponownie będzie chciała zniszczyć infrastrukturę energetyczną Ukrainy - oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak zaznaczył, przygotowanie Ukrainy na tę kampanię było priorytetem administracji Joe Bidena w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Biały Dom: ostatnie ataki Rosji w Ukrainie to zapowiedź tego, co ma nadejść

Biały Dom: ostatnie ataki Rosji w Ukrainie to zapowiedź tego, co ma nadejść

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Wołodymyr Zełenski wizytował w czwartek punkt dowodzenia obroną Kupiańska, gdzie odznaczył żołnierzy ukraińskich. Prezydent Ukrainy omawiał też potrzeby żołnierzy, takie jak środki walki radiolokacyjnej, drony, obrona przed wrogimi dronami oraz stan umocnień.

Wołodymyr Zełenski na linii frontu. "Dziękuję za służbę"

Wołodymyr Zełenski na linii frontu. "Dziękuję za służbę"

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Katalońska policja starła się w Barcelonie z dzikimi lokatorami zajmującymi dwa budynki na placu Bonanova. Jak poinformowała policja, podczas eksmisji zostało zatrzymanych siedem osób. Jeden funkcjonariusz odniósł obrażenia.

Walka policji z dzikimi lokatorami zajmującymi dwa budynki w Barcelonie

Walka policji z dzikimi lokatorami zajmującymi dwa budynki w Barcelonie

Autor:
pp//mrz
Źródło:
PAP

Policjanci z Radomia odnaleźli poszukiwanego listem gończym za niepłacenie alimentów 31-latka. Mężczyzna ukrywał się na posesji u rodziny, ale zdradziły go ślady pozostawione na śniegu.

Był poszukiwany listem gończym za niepłacenie alimentów, zdradziły go ślady na śniegu

Był poszukiwany listem gończym za niepłacenie alimentów, zdradziły go ślady na śniegu

Autor:
katke
Źródło:
PAP

Dwie osoby zostały poszkodowane w zderzeniu dwóch tramwajów przy Dworcu Wieleńskim. Ruch był wstrzymany.

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim. Poszkodowane dwie osoby

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim. Poszkodowane dwie osoby

Autor:
katke
Źródło:
PAP

Na trasie S79 niedaleko Lotniska Chopina samochód przewrócił się na bok. Na miejscu pracowały służby.

Samochód przewrócił się na bok na trasie ekspresowej

Samochód przewrócił się na bok na trasie ekspresowej

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stacja TVN24 jest liderem rankingu "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" Instytutu Monitorowania Mediów. W październiku 2023 roku TVN24 odnotowała ponad 4,9 tysiąca cytowań przez inne redakcje. Na podium znalazły się także RMF FM oraz "Rzeczpospolita".

TVN24 na czele najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 na czele najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Autor:
mp/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W piątek o godzinie 6 rano czasu polskiego zakończyła się oficjalnie przerwa w walkach między Izraelem i Hamasem w Strefie Gazy. W walkach zginęło już 32 Palestyńczyków - informuje ministerstwo zdrowia Strefy Gazy. Benjamin Netanjahu powiedział, że Hamas nie zgodził się na uwolnienie kolejnych zakładników, co stanowi naruszenie warunków rozejmu. Francuska agencja AFP podała, że izraelskie lotnictwo i artyleria ostrzeliwują miasto Gaza. Armia Izraela oświadczyła, że zawieszenie broni zostało złamane przez Hamas, który wystrzelił rakiety.

Koniec rozejmu w Strefie Gazy. Izraelskie lotnictwo i artyleria ostrzeliwują Gazę. Są już pierwsze ofiary

Koniec rozejmu w Strefie Gazy. Izraelskie lotnictwo i artyleria ostrzeliwują Gazę. Są już pierwsze ofiary

Aktualizacja:
Autor:
asty,
pp/mrz
Źródło:
PAP

Dzięki ostatniej wymianie przed wznowieniem walk między Izraelem a Hamasem wolność odzyskało ośmiu izraelskich obywateli. Wśród nich znalazły się Izraelki w wieku od 21 do 40 lat i rodzeństwo beduińskich nastolatków.

Uwolnieni w ostatniej wymianie przed wznowieniem walk. Kobiety i beduińskie rodzeństwo

Uwolnieni w ostatniej wymianie przed wznowieniem walk. Kobiety i beduińskie rodzeństwo

Autor:
pp
Źródło:
Reuters, PAP

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa już od 646 dni. Siły ukraińskie zniszczyły w okupowanym przez Rosjan Tokmaku, w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy, sztab wojskowy wroga, zabijając wielu oficerów – poinformował mer pobliskiego Melitopola w telewizji. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty//mrz
Źródło:
PAP

Dokument "Mur" otworzył festiwal Watch Docs 2023. - Są mury widoczne i niewidoczne i te różne mury staram się opowiedzieć w filmie - powiedziała artystka. Z reżyserką Kasią Smutniak rozmawiała Ewelina Witenberg.

Kasia Smutniak: nie muszę być w moim kraju, żeby poczuć się odpowiedzialna za śmierć osoby w lesie

Kasia Smutniak: nie muszę być w moim kraju, żeby poczuć się odpowiedzialna za śmierć osoby w lesie

Autor:
asty/kab
Źródło:
TVN24

"Mur" - debiut reżyserski znanej aktorki Kasi Smutniak - otwiera festiwal Watch Docs organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Film podejmuje próbę głębszej analizy tego, co się dzieje na wschodniej granicy. W dokumencie widać wszechobecne poczucie bezsilności, dramatu ludzi szukających lepszego miejsca do życia. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Poruszający dokument o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

Poruszający dokument o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

Autor:
Aleksandra
Kąkol
Źródło:
TVN24

Część dyplomatów wyszła z sali podczas obrad szczytu OBWE, kiedy swoją wypowiedź rozpoczął szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Niektóre państwa - w tym Polska - ze względu na obecność przedstawiciela Kremla zbojkotowały szczyt i nie wysłały tam swoich przedstawicieli.

Ławrow zaczyna mówić, część dyplomatów wstaje i wychodzi. Nagranie ze szczytu OBWE

Ławrow zaczyna mówić, część dyplomatów wstaje i wychodzi. Nagranie ze szczytu OBWE

Autor:
ads
Źródło:
Reuters, PAP

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski i Michał Przedlacki.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl