Podczas pierwszych godzin wizyty szwedzkiej pary królewskiej w Polsce podpisano deklarację o współpracy politycznej i odbyły się rozmowy króla Karola Gustawa z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Spotkanie dotyczyło kwestii gospodarczych, energetyki i współpracy w ramach UE. Podczas oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego uwagę przykuły wiosenne kreacje pań: królowa Szwecji wystąpiła w miętowym kostiumie, Anna Komorowska w kobaltowym błękicie.
Para królewska przybyła do naszego kraju na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego. W ciągu trzech dni oprócz stolicy król i królowa zobaczą Wrocław i Świdnicę.
Po oficjalnym powitaniu na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez prezydenta Komorowskiego i jego małżonkę Annę, obie pary udały się na spotkanie w Sali Białej Pałacu.
Następnie - w Sali Niebieskiej - odbyła się rozmowa prezydenta i króla Szwecji. W spotkaniu uczestniczyły delegacje z obu krajów. Po jego zakończeniu - w obecności głów państw - ministrowie spraw zagranicznych Polski i Szwecji podpisali deklarację o współpracy politycznej między obydwoma krajami w obszarach o znaczeniu strategicznym.
Deklarację podpisali ministrowie spraw zagranicznych Polski i Szwecji: Radosław Sikorski i Carl Bildt.
Obiecujące kontakty
Komorowski oświadczył podczas spotkania z mediami, że podpisana deklaracja jest formą potwierdzenia znaczenia bardzo dobrych relacji między oboma krajami. Wyraził satysfakcję z wizyty w Polsce szwedzkiej pary królewskiej. - Jest to dla nas wizyta bardzo ważna, szczególnie że przypada na okres przygotowań do prezydencji Polski w Unii Europejskiej - podkreślił polski prezydent.
Komorowski podkreślił, że współpraca Polski i Szwecji ma swój "dynamiczny wyraz w relacjach dwustronnych, jak i we współpracy na forum UE". Dodatkowym impulsem dla gospodarczej współpracy naszych krajów ma być to, że Szwecja ma najwyższy w UE wskaźnik rozwoju gospodarczego i "wyszła już dawno poza sferę kryzysu". Według Komorowskiego szwedzki szybki wzrost gospodarczy i polski ponad 3,5-procentowy to "rękojmia, gwarancja zacieśnionej współpracy między naszymi krajami na przyszłość".
Dobry sąsiad
Także król Szwecji wyraził zadowolenie z podpisanej w środę deklaracji. - Ma ona bardzo szeroki zakres i umożliwi dalszy rozwój i tak znakomitej już współpracy - ocenił.
Jak dodał, jego rozmowy z Komorowskim dotyczyły m.in. wzmocnienia współpracy gospodarczej między Polską i Szwecją. W tym kontekście przypomniał, że w podróży do Polski towarzyszy mu delegacja przedstawicieli szwedzkiego biznesu. - Mamy nadzieję, że przyczyni się to do nawiązania nowych kontaktów, do pogłębienia starych kontaktów i do jeszcze lepszej współpracy gospodarczej między Polską a Szwecją - powiedział król Szwecji.
Podkreślił, że podczas środowych rozmów strona szwedzka bardzo chwaliła Polskę "za jej wspaniały rozwój, bardzo dynamiczny, stabilny, a jednocześnie silny".
Król Karol XVI Gustaw wyraził również zadowolenie, że wśród tematów spotkania pojawiły się kwestie energetyki, które - jak mówił - są teraz "palącym, kluczowym zagadnieniem na całym świecie". Szwedzki król zaznaczył, że także minister Bildt wypowiedział w Warszawie "słowa pochwały dla współpracy polsko-szwedzkiej".
Król w Sejmie
Później para królewska złożyła wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
W planach jest również wizyta króla Karola XVI Gustawa w parlamencie oraz spotkanie z marszałkami Sejmu i Senatu Grzegorzem Schetyną i Bogdanem Borusewiczem, a także złożenie wieńca pod tablicą upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.
Harmonogram wizyty przewiduje również spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem i wizytę na budowie Stadionu Narodowego w Warszawie.
Wieczorem para prezydencka wyda oficjalny obiad na cześć pary królewskiej w Pałacu Prezydenckim. Czwartek - drugi dzień wizyty - król i królowa spędzą na kolejnych spotkaniach w Warszawie. W piątek będą na Dolnym Śląsku.
Źródło: PAP, TVN24