Prokuratura zawiesiła postępowanie w sprawie możliwego włamania na skrzynkę mailową Piotra Ćwika, byłego wojewody małopolskiego, a obecnie wiceszefa Kancelarii Prezydenta - dowiedział się tvn24.pl. Zawiadomienie złożył sam Ćwik twierdząc, że ktoś w taki sposób sfałszował jego korespondencję z pracownicą urzędu, by świadczyła ona o ich romansie.
Fakt, że policyjne dochodzenie w sprawie domniemanego włamania na skrzynkę mailową byłego wojewody zostało zawieszone, potwierdził nam przed świętami Bożego Narodzenia rzecznik małopolskiej policji młodszy inspektor Stanisław Gleń.
- To decyzja prokuratury, która nadzoruje dochodzenie - przekazał tvn24.pl, odsyłając do oskarżycieli z dalszymi pytaniami.
"Sprawę traktowaliśmy priorytetowo"
Prokuratura Okręgowa w Krakowie przysłała nam swoje odpowiedzi dopiero w piątek, 8 stycznia. Jak przekazał rzecznik prokuratury Janusz Hnatko, postępowanie "zostało zawieszone z uwagi na długotrwałą przeszkodę uniemożliwiającą prowadzenie tego postępowania w postaci konieczności oczekiwania na zrealizowanie przez stronę izraelską wniosku o międzynarodową pomoc prawną".
W tej samej odpowiedzi dodał: "równocześnie informuję, że do czasu wydania decyzji o zawieszeniu dochodzenia wykonano wszystkie niezbędne czynności dowodowe w przedmiotowej sprawie".
O postępy w tej sprawie pytaliśmy kilkukrotnie. W sierpniu ubiegłego roku rzecznik policji informował, że "sprawa jest w toku". W grudniu przekazał, że została zawieszona. Jak teraz ustaliliśmy, decyzja o zawieszeniu zapadła 15 czerwca 2020 roku, czyli blisko siedem miesięcy temu, a dziewięć miesięcy po wszczęciu sprawy.
Policję o włamaniu na swoje konto ówczesny wojewoda małopolski Piotr Ćwik zawiadomił 17 września 2019 roku.
- Do gabinetu wojewody pojechała grupa dochodzeniowa. Nic dziwnego, sprawę traktowaliśmy priorytetowo, dotyczyła przecież najwyższego przedstawiciela rządu w województwie - mówił nam wtedy jeden z policjantów.
- Wojewoda nie podawał kwalifikacji przestępstwa, dokonała tego policja i prokuratura. Opisał zaistniałą sytuację. Wskazał, że ktoś się posłużył jego tożsamością, w tym adresem mailowym - informowała Joanna Paździo, rzeczniczka wojewody.
Próbowaliśmy skontaktować się z Piotrem Ćwikiem, ale nie zareagował na nasze prośby o kontakt i komentarz dotyczący decyzji prokuratury.
Wyrok sądu
Treść kilkunastu maili między wojewodą a podległą mu urzędniczką, które miały świadczyć o ich romansie opublikował lokalny portal informacyjny krknews.pl. Wojewoda zaprzeczył, jakoby był autorem tych maili. Stąd zawiadomienie na policję o włamaniu.
Ale zawiadomienie nie było jedyną reakcją Piotra Ćwika. Wojewoda pozwał redaktora naczelnego portalu. Podobnie postąpiła urzędniczka. Proces z powództwa Piotra Ćwika trwa. Zakończył się natomiast proces z powództwa urzędniczki. 19 listopada 2020 roku zapadł, na razie nieprawomocny, wyrok w tej sprawie.
Sąd Okręgowy w Krakowie nakazał portalowi KRKnews.pl oraz autorowi publikacji przeproszenie kobiety za umieszczenie jej danych w nieprawdziwym kontekście rzekomego romansu z byłym wojewodą, naruszając w ten sposób jej godność i dobre imię oraz orzekł zadośćuczynienie w wysokości 40 tys. zł.
W ustnym uzasadnieniu sąd pokreślił, że "praca dziennikarza jest ogromnie ważna, i wiele można, ale nie jest tak, że nie ponosi się odpowiedzialności za to, co się dzieje, a przede wszystkim za ewentualną krzywdę, jaką można wyrządzić komuś swoimi artykułami, a która może być ogromna i trudna do zmazania".
W ocenie sądu opublikowany materiał nie był dziennikarsko rzetelny, a jego autorowi zabrakło refleksji nad pozycją powódki – że nie jest ona osobą publiczną, powszechnie znaną i stąd wkraczanie w jej sferę prywatną było - zdaniem sądu - niedopuszczalne.
Dymisja i awanse
Piotr Ćwik został odwołany ze stanowiska wojewody małopolskiego w sierpniu ubiegłego roku.
Według informacji lokalnych mediów, był to jeden z efektów trwającego konfliktu między byłą premier Beatą Szydło i aktualnym premierem Mateuszem Morawieckim. Wojewoda Ćwik jest związany właśnie z obozem byłej premier.
Wkrótce potem Piotra Ćwika na stanowisko sekretarza stanu w swojej kancelarii powołał prezydent Andrzej Duda. Powierzył mu m.in. koordynowanie prac Narodowej Rady Rozwoju i nadzór nad nią. W poniedziałek zaś powierzył mu stanowisko zastępcy szefa kancelarii.
Ćwik z wykształcenia jest katechetą. Zanim został wojewodą, pracował m.in w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Skawinie.
Źródło: tvn24.pl