Prokuratura zawiesiła śledztwo w sprawie włamania na skrzynkę mailową byłego wojewody małopolskiego

Policyjni specjaliści badają, czy hakerzy włamali się do skrzynki mailowej wojewody małopolskiego
Policyjni specjaliści badają, czy hakerzy włamali się do skrzynki mailowej wojewody małopolskiego
Źródło: tvn24

Prokuratura zawiesiła postępowanie w sprawie możliwego włamania na skrzynkę mailową Piotra Ćwika, byłego wojewody małopolskiego, a obecnie wiceszefa Kancelarii Prezydenta - dowiedział się tvn24.pl. Zawiadomienie złożył sam Ćwik twierdząc, że ktoś w taki sposób sfałszował jego korespondencję z pracownicą urzędu, by świadczyła ona o ich romansie.

Fakt, że policyjne dochodzenie w sprawie domniemanego włamania na skrzynkę mailową byłego wojewody zostało zawieszone, potwierdził nam przed świętami Bożego Narodzenia rzecznik małopolskiej policji młodszy inspektor Stanisław Gleń.

- To decyzja prokuratury, która nadzoruje dochodzenie - przekazał tvn24.pl, odsyłając do oskarżycieli z dalszymi pytaniami.

"Sprawę traktowaliśmy priorytetowo"

Prokuratura Okręgowa w Krakowie przysłała nam swoje odpowiedzi dopiero w piątek, 8 stycznia. Jak przekazał rzecznik prokuratury Janusz Hnatko, postępowanie "zostało zawieszone z uwagi na długotrwałą przeszkodę uniemożliwiającą prowadzenie tego postępowania w postaci konieczności oczekiwania na zrealizowanie przez stronę izraelską wniosku o międzynarodową pomoc prawną".

W tej samej odpowiedzi dodał: "równocześnie informuję, że do czasu wydania decyzji o zawieszeniu dochodzenia wykonano wszystkie niezbędne czynności dowodowe w przedmiotowej sprawie".

O postępy w tej sprawie pytaliśmy kilkukrotnie. W sierpniu ubiegłego roku rzecznik policji informował, że "sprawa jest w toku". W grudniu przekazał, że została zawieszona. Jak teraz ustaliliśmy, decyzja o zawieszeniu zapadła 15 czerwca 2020 roku, czyli blisko siedem miesięcy temu, a dziewięć miesięcy po wszczęciu sprawy.

Policję o włamaniu na swoje konto ówczesny wojewoda małopolski Piotr Ćwik zawiadomił 17 września 2019 roku.

- Do gabinetu wojewody pojechała grupa dochodzeniowa. Nic dziwnego, sprawę traktowaliśmy priorytetowo, dotyczyła przecież najwyższego przedstawiciela rządu w województwie - mówił nam wtedy jeden z policjantów.

- Wojewoda nie podawał kwalifikacji przestępstwa, dokonała tego policja i prokuratura. Opisał zaistniałą sytuację. Wskazał, że ktoś się posłużył jego tożsamością, w tym adresem mailowym - informowała Joanna Paździo, rzeczniczka wojewody.

Próbowaliśmy skontaktować się z Piotrem Ćwikiem, ale nie zareagował na nasze prośby o kontakt i komentarz dotyczący decyzji prokuratury.

Wyrok sądu

Treść kilkunastu maili między wojewodą a podległą mu urzędniczką, które miały świadczyć o ich romansie opublikował lokalny portal informacyjny krknews.pl. Wojewoda zaprzeczył, jakoby był autorem tych maili. Stąd zawiadomienie na policję o włamaniu.

Ale zawiadomienie nie było jedyną reakcją Piotra Ćwika. Wojewoda pozwał redaktora naczelnego portalu. Podobnie postąpiła urzędniczka. Proces z powództwa Piotra Ćwika trwa. Zakończył się natomiast proces z powództwa urzędniczki. 19 listopada 2020 roku zapadł, na razie nieprawomocny, wyrok w tej sprawie.

Sąd Okręgowy w Krakowie nakazał portalowi KRKnews.pl oraz autorowi publikacji przeproszenie kobiety za umieszczenie jej danych w nieprawdziwym kontekście rzekomego romansu z byłym wojewodą, naruszając w ten sposób jej godność i dobre imię oraz orzekł zadośćuczynienie w wysokości 40 tys. zł.

W ustnym uzasadnieniu sąd pokreślił, że "praca dziennikarza jest ogromnie ważna, i wiele można, ale nie jest tak, że nie ponosi się odpowiedzialności za to, co się dzieje, a przede wszystkim za ewentualną krzywdę, jaką można wyrządzić komuś swoimi artykułami, a która może być ogromna i trudna do zmazania".

W ocenie sądu opublikowany materiał nie był dziennikarsko rzetelny, a jego autorowi zabrakło refleksji nad pozycją powódki – że nie jest ona osobą publiczną, powszechnie znaną i stąd wkraczanie w jej sferę prywatną było - zdaniem sądu - niedopuszczalne.

Dymisja i awanse

Piotr Ćwik został odwołany ze stanowiska wojewody małopolskiego w sierpniu ubiegłego roku.

Według informacji lokalnych mediów, był to jeden z efektów trwającego konfliktu między byłą premier Beatą Szydło i aktualnym premierem Mateuszem Morawieckim. Wojewoda Ćwik jest związany właśnie z obozem byłej premier.

Wkrótce potem Piotra Ćwika na stanowisko sekretarza stanu w swojej kancelarii powołał prezydent Andrzej Duda. Powierzył mu m.in. koordynowanie prac Narodowej Rady Rozwoju i nadzór nad nią. W poniedziałek zaś powierzył mu stanowisko zastępcy szefa kancelarii.

Ćwik z wykształcenia jest katechetą. Zanim został wojewodą, pracował m.in w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Skawinie.

Czytaj także: