TVN24 | Polska

Zmiany w otoczeniu prezydenta. Jest nowy szef gabinetu i wiceszef kancelarii

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
akw,ads//now,kg
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Prezydent Andrzej Duda wręczył Krzyże Zasługi za Dzielność uczestnikom misji udzielania pomocy lekarzom w Lombardii
Prezydent Andrzej Duda wręczył Krzyże Zasługi za Dzielność uczestnikom misji udzielania pomocy lekarzom w LombardiiTVN24
wideo 2/4
TVN24Prezydent Andrzej Duda wręczył Krzyże Zasługi za Dzielność uczestnikom misji udzielania pomocy lekarzom w Lombardii

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda dokonał zmian w swojej kancelarii. Nowym szefem gabinetu został Paweł Szrot, a wiceszefem kancelarii Piotr Ćwik. Z tymi funkcjami pożegnali się Krzysztof Szczerski i Paweł Mucha.

Jak podała Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda odwołał w poniedziałek z funkcji szefa swojego gabinetu Krzysztofa Szczerskiego i powołał na to stanowisko Pawła Szrota, dotychczasowego sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta.

Szczerski - poinformowano - zostanie pełnomocnikiem prezydenta do spraw utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP.

Zmiany dotyczą też stanowiska wiceszefa Kancelarii Prezydenta. Zostanie nim Piotr Ćwik. Paweł Mucha, który sprawował dotychczas to stanowisko, został doradcą społecznym prezydenta. Mucha poinformował później w rozmowie z Interią, że od 1 stycznia jest zatrudniony w Narodowym Banku Polskim jako doradca prezesa Adama Glapińskiego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Nominacje w kancelarii prezydentaGrzegorz Jakubowski / KPRP

Paweł Szrot - kim jest?

Paweł Szrot ma 45 lat, jest prawnikiem. W latach 2005-2006 pracował w gabinecie politycznym ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela. Później, w latach 2006–2007, pełnił funkcję dyrektora sekretariatu ministra członka Rady Ministrów i wicepremiera Przemysława Gosiewskiego. W latach 2007–2015 był wicedyrektorem biura klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.

W 2015 roku współpracował z Andrzejem Dudą w czasie wyborów prezydenckich. Był sekretarzem sztabu jego kampanii. 18 listopada 2015 roku, po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych, został powołany w skład kancelarii premiera na stanowisko sekretarza stanu. W lutym 2016 roku został wiceszefem tej kancelarii i pełnił funkcję do 2020 roku. W prezydenckiej kancelarii jako sekretarz stanu działa od 22 października 2020 roku.

Piotr Ćwik - kim jest?

Piotr Ćwik ma 52 lata, pochodzi z Krakowa, ukończył filozofię. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel, a później dyrektor szkoły. Jeszcze w latach 90. zaangażował się w działalność samorządową w Małopolsce.

W 2014 roku został posłem i zastąpił w Sejmie Andrzeja Dudę, który w wyborach zdobył mandat europosła. W grudniu 2015 roku został powołany na funkcję wicewojewody małopolskiego, a w czerwcu 2017 na funkcję wojewody. Został z niej odwołany na początku sierpnia 2020 roku, a w październiku został sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta.

Poprzednie zmiany w kancelarii

Do poprzednich dużych zmian w kierownictwie Kancelarii Prezydenta doszło 7 października zeszłego roku. Prezydent odwołał wówczas Halinę Szymańską z funkcji szefowej KPRP i powołał na to stanowisko Grażynę Ignaczak-Bandych. Powołał też Małgorzatę Paprocką i Piotra Ćwika na stanowiska sekretarzy stanu w KPRP, a doradcami prezydenta zostali Łukasz Rzepecki oraz Anna Surówka-Pasek.

Pod koniec grudnia zeszłego roku z biura prasowego Kancelarii Prezydenta odszedł jego dyrektor Marcin Kędryna. Funkcję tę pełnił od kwietnia 2019 roku. Wcześniej, od 2015 roku, pracował w gabinecie Dudy.

Autor:akw,ads//now,kg

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Grzegorz Jakubowski / KPRP

Pozostałe wiadomości