TVN24 | Polska

Kraków. Dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego ma być odwołany. Ryszard Terlecki: jestem zdumiony, że to tak długo trwa

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
ads/adso/gp
Źródło:
PAP
Protest w Teatrze Słowackiego
Protest w Teatrze SłowackiegoTVN24
wideo 2/4
TVN24Protest w Teatrze Słowackiego

Dyrektor krakowskiego Teatru im. Słowackiego ma zostać odwołany. Twierdzi, że ma to związek z premierą spektaklu "Dziady", krytykowanego przez rządzących. - Jestem zdumiony, że to tak długo trwa. Teatr nie powinien być miejscem eksperymentów nieudaczników - skomentował Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu z PiS.

Krzysztof Głuchowski ma być odwołany z funkcji dyrektora krakowskiego Teatru imienia Juliusza Słowackiego za naruszenie przepisów zamówień publicznych oraz o niedopełnienie dbałości o dobre imię placówki. Zdecydował o tym zarząd województwa małopolskiego.

Sprawa odwołania dyrektora Teatru imienia Słowackiego. Rzecznik Praw Obywatelskich chce wyjaśnień od marszałka Małopolski

Z taką decyzją nie zgadza się sam Głuchowski, ale także pracownicy, aktorzy teatru oraz przedstawiciele innych krakowskich teatrów. Decyzję zarządu województwa dyrektor Głuchowski odbiera jako konsekwencję listopadowej premiery "Dziadów" - przedstawienia krytykowanego przez małopolską kurator oświaty Barbarę Nowak i ministra edukacji Przemysława Czarnka.

Czytaj więcej: Protest w Teatrze im. Juliusza Słowackiego

OGLĄDAJ ROZMOWĘ Z DYREKTOREM GŁUCHOWSKIM W TVN24 GO

Terlecki: teatr nie powinien być miejscem eksperymentów nieudaczników

Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu i poseł PiS z Krakowa, był pytany w Radiu Kraków o sprawę Teatru im. Słowackiego. - Jestem zdumiony, że to tak długo trwa i że decyzja zmiany dyrekcji nie nastąpiła znacznie wcześniej, po poprzednich wyczynach pana dyrektora i tego teatru - powiedział.

Podkreślił, że teatr Słowackiego "to teatr z ogromną tradycją, teatr historyczny, w oczywistym sensie narodowy" i nie powinien być miejscem "eksperymentów jakichś nieudaczników". - Mówię o dyrektorze, a także o reżyserach spektakli, które tam ostatnio się pojawiały - dodał wicemarszałek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Autor:ads/adso/gp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości