Premier: podatki w Polsce będzie się płaciło od poziomu 30 tysięcy złotych zarobków rocznieTVN24
Zakończyła się konferencja prasowa w kancelarii premiera z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Sebastiana Skuzy. Relacjonowaliśmy ją w tvn24.pl i TVN24 GO.
Zakończyła się konferencja prasowa w KPRM. Dziękujemy za uwagę, spokojnego popołudnia.
15:54
Premier: Chcemy, żeby nasz wzrost gospodarczy był jak najmocniej oparty o wewnętrzne źródła zasilania. Dlatego pogoniliśmy mafie VAT-owskie, walczymy z przestępcami podatkowymi czy obłożyliśmy dodatkowymi daninami najbogatszych.
15:52
Premier: W najbliższych tygodniach będziemy toczyć dialog, dalej jestem umiarkowanym optymistą w sprawie dialogu o KPO.
15:52
Premier: Dzisiaj mamy solidny system finansów publicznych. On daje nam dobry fundament do rozwoju różnych programów inwestycyjnych.
15:50
Premier: Inwestycje Polskiego Ładu powodują, że nasz wzrost gospodarczy jest coraz bardziej endogeniczny.
15:50
Premier o Funduszu Odbudowy: Jeżeli w UE obowiązuje prawo i praworządność, nie powinniśmy się obawiać żadnych kłopotów z tym związanych. Co do wypłat, one były planowane od początku przyszłego roku.
15:48
Premier: Dyskutowaliśmy o ustawie, pewne uwagi zgłosił minister sprawiedliwości. Dzisiaj do końca dnia zostanie przyjęta w trybie obiegowym. Co do wysokości, jest zgodna z założeniami, które przedstawialiśmy parę dni temu.
15:48
Pada pytanie o ustawę dotyczącą rekompensat dla przedsiębiorców objętych stanem wyjątkowym.
15:46
Premier: W służbie zdrowia funkcjonujemy w obszarze ogromnych dysproporcji.
15:45
Premier: Jest utrzymana korzyść dla przesiębiorców, którzy działają na własne ryzyko.
15:44
Premier: Podnieśliśmy próg, od którego można rozliczać się ryczałtem.
15:42
Premier: Do służby zdrowia muszą wpływać pieniądze, żeby szpitale były coraz lepsze.
15:42
Premier: w kalkulacjach dotyczących daniny od dużych korporacji międzynarodowych spodziewamy się około dwóch miliardów
15:42
Premier: W kalkulacjach dotyczących daniny od dużych korporacji międzynarodowych spodziewamy się około dwóch miliardów. Trudno dokładnie prognozować, ale to będą środki przeznaczone na inwestycję i politykę społeczną.
15:41
Rozpoczynają się pytania od dziennikarzy.
15:40
Skuza: Na bazie budżetu państwa można stwierdzić, że wpływy z PIT, CIT i subwencji ogólnej będą kwotą wyższą niż samorządy prognozowały w maju.
15:39
15:34
Skuza: Byłyby tam pewne elementy zachęcające, by pobudzić inwestycje w danej jednostce samorządu terytorialnego.
15:34
Skuza: Docelowe rozwiązania to między innymi subwencja rozwojowa. Po pierwsze, to byłaby część subwencji ogólnej. Mógłby być nią równoważony budżet jednostki samorządu terytorialnego.
15:33
Skuza: Nie ma mowy o wypychaniu jednostek samorządu terytorialnego na rynek kredytowy w celu pokrycia wydatków bieżących.
15:31
Skuza: Doraźne polegałyby na przekazaniu jeszcze w 2021 roku dodatkowych ośmiu miliardów złotych dla jednostek samorządu terytorialnego jako pomoc w realizacji zadań.
15:31
Skuza: rozwiązania w Polskim Ładzie można podzielić na dwie grupy - doraźne i docelowe
15:31
Skuza: Rozwiązania w Polskim Ładzie można podzielić na dwie grupy - doraźne i docelowe.
15:30
Głos zabiera sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Sebastian Skuza.
15:29
Premier: My skutecznie ściągamy podatki od międzynarodowych firm.
15:28
Premier: Pamiętajcie, że ci najlepiej zarabiający, najbogatsi, oni będą najgłośniejsi. Wiem, jak ten świat wygląda, ale wsłuchajmy się w ten głos najbardziej potrzebujących, którzy tego wsparcia najbardziej potrzebują.
15:26
Premier: To jest nasze pragnienie, żeby w każdym zakątku Polski człowiek, który się tam urodził, mógł tam żyć.
15:26
Premier: Cieszę się, że coraz więcej ludzi wraca z Anglii, Irlandii, Zachodu. Widać, że ktoś dostrzega zmiany w naszym kraju, niezależnie od tego hałasu, który rozbrzmiewa.
15:25
Premier: To nowy rozdział w historii polskiego budownictwa. Napisany w duchu wolności i prywatności.
15:24
Premier: czwarta ustawa przyjęta w Polskim Ładzie to budowa domów do 70 metrów kwadratowych w podstawie
15:23
Premier: Czwarta ustawa przyjęta w Polskim Ładzie to budowa domów do 70 metrów kwadratowych w podstawie. Ma na celu zwiększenie podaży.
15:22
Premier: wprowadzamy bardzo korzystny model prodemograficzny, żebyśmy byli jak najliczniejsi
15:22
Premier: Wprowadzamy bardzo korzystny model prodemograficzny, żebyśmy byli jak najliczniejsi, mogli kształcić się w Polsce, zakładać rodziny i tu zostawać.
15:21
Premier: Trzecim obszarem omawianym dzisiaj przez Radę Ministrów jest ustawa o gwarantowaniu wkładu własnego, dla tych młodych ludzi, którzy chcą kupić mieszkanie i wziąć kredyt.
15:20
Premier: Takiego wsparcia inwestycji, jakie jest za czasów rządów PiS, nie było nigdy.
15:19
Premier: Hasłem tych zmian podatkowych mogłaby być: sprawiedliwość podatkowa z jednoczesnym wsparciem inwestycji w służbę zdrowia.
15:18
Premier: Od blisko sześciu lat budujemy sprawiedliwy system.
15:17
Premier: Kiedy byłem kilka lat temu prezesem BZ WBK zawsze patrzyłem z dumą, że płacony podatek był wyższy niż 19 procent.
15:16
Premier: Proponujemy rozwiązania, które są i proprzedsiębiorcze, i które w największym stopniu obciążają duże międzynarodowe firmy. Dlatego wdrażamy dzisiaj podatek od wielkich korporacji.
15:15
15:14
Premier: Nigdzie w Europie nie ma możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku.
15:13
Premier: służba zdrowia to jeden z najbardziej niedoinwestowanych obszarów
15:12
Premier: Służba zdrowia to jeden z najbardziej niedoinfestowanych obszarów. III RP miała niewiele serca do finansowania służby zdrowia.
15:12
Premier: Jesteśmy otwarci na dyskusję, na krytykę. Prosimy o porównanie, jaka była polityka społeczna kiedyś, a jaka jest polityka społeczna dzisiaj.
15:11
Premier: Przywracamy elementarną logikę w tym systemie podatkowym. Stawiamy go z powrotem na nogi.
15:09
Premier o zmianach podatkowych: To historyczna obniżka.
15:09
Premier: podatki w Polsce będzie się płaciło od poziomu 30 tysięcy złotych zarobków rocznie
15:09
Premier: Podatki w Polsce będzie się płaciło od poziomu 30 tysięcy złotych zarobków rocznie.
15:08
Premier: Dziewięć milionów Polaków ze wszystkich, którzy pracują lub są emerytami, przestaje płacić PIT. Polski Ład to systemowa zmiana, w wyniku której 16,5 miliarda złotych zostanie w kieszeniach Polaków.
15:07
Premier: Podnosimy po raz pierwszy od parunastu lat próg podatkowy z 85 na 120 tysięcy złotych. To instrument budowy polskiej klasy średniej.
15:06
Głos zabiera premier Mateusz Morawiecki.
15:05
Rozpoczyna się konferencja w KPRM.
15:01
Konferencję będzie można śledzić na żywo na antenie TVN24 i w TVN24 GO.
15:00
Konferencja ma rozpocząć się o godzinie 15.
15:00
Dzień dobry. Zapraszamy na relację z konferencji prasowej w KPRM z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Sebastiana Skuzy.
Komisja Europejska chce nałożenia kar na Polskę
Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że zwróci się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji Trybunału, który 14 lipca zobowiązał nasz kraj do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, powołanej do prowadzenia postępowań o charakterze dyscyplinarnym m.in. wobec sędziów. KE rozpoczęła też wobec Polski procedurę naruszenia prawa UE za niepodjęcie niezbędnych środków w celu pełnego wykonania wyroku TSUE z 15 lipca, stwierdzającego, że polskie prawo w zakresie systemu dyscyplinarnego sędziów jest niezgodne z prawem unijnym.
W środę szef KPRM Michał Dworczyk przekonywał, że "KE potwierdziła, że trwają analizy KPO, a wypowiedzi medialne niektórych przedstawicieli Komisji, które zostały nadinterpretowane i opacznie przedstawione w Polsce, absolutnie nie są żadnym stwierdzeniem, że środki dla Polski będą wstrzymane".
Krajowy Plan Odbudowy ma być podstawą do sięgnięcia przez Polskę w ramach Funduszu Odbudowy po dodatkowe środki z UE na walkę ze skutkami pandemii COVID-19 w gospodarce. KPO musiało przygotować każde państwo członkowskie i przesłać do Komisji Europejskiej. Z Funduszu Odbudowy Polska ma mieć do dyspozycji około 58 miliardów euro.