Premier Mateusz Morawiecki o rozmowach z Komisją Europejską w sprawie KPO i unijnych miliardów

Autor:
akr\mtom
Źródło:
TVN24
Premier: jeżeli w UE obowiązują prawo i praworządność, to nie powinniśmy się obawiać żadnych kłopotów z wypłatą środków
Premier: jeżeli w UE obowiązują prawo i praworządność, to nie powinniśmy się obawiać żadnych kłopotów z wypłatą środkówTVN24
wideo 2/8
TVN24Premier Mateusz Morawiecki o rozmowach z Komisją Europejską w sprawie KPO i unijnych miliardów

Wypłata Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy wciąż jest wstrzymywana przez Komisję Europejską. - W najbliższych kilku tygodniach będziemy toczyli ten dialog, który się toczy od kilkunastu tygodni i nadal jestem umiarkowanym optymistą, że uda nam się dojść do porozumienia z Komisją Europejską - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki. Dodał przy tym, że rząd spodziewał się wypłat od przyszłego roku.

Premier Mateusz Morawiecki mówił na środowej konferencji o sprawie wstrzymywania przez Komisję Europejską akceptacji polskiego Krajowego Planu Odbudowy, który ma być podstawą do wypłacenia pieniędzy z Funduszu Odbudowy - 36 miliardów euro. W zeszłym tygodniu unijni komisarze sygnalizowani, że opóźnianie decyzji w sprawie wypłaty środków powiązane jest z wątpliwościami KE dotyczącymi polskiego sądownictwa i podnoszonymi przez Polskę wątpliwościami dotyczącymi wyższości unijnego prawa nad krajowym.

OGLĄDAJ KONFERENCJĘ PREMIERA W INTERNECIE W TVN24 GO >>> 

Premier był pytany przez dziennikarzy, czy w związku z tym nie obawia się, że będą problemy z finalną wypłatą unijnych środków. - Jeżeli w Unii Europejskiej obowiązują prawo i praworządność, to nie powinniśmy się obawiać żadnych kłopotów z tym związanych - ocenił.

>> Zobacz naszą relację z konferencji premiera Mateusza Morawieckiego <<

Premier o akceptacji KPO: jestem umiarkowanym optymistą, że uda się dojść do porozumienia z Komisją Europejską

- Co do wypłat, to one były planowane przez nas zasadniczo od przyszłego roku. Najwcześniej kalkulowaliśmy, że może wpłyną w czwartym kwartale, ale w niczym to nie zakłóca naszego tempa rozwoju gospodarczego, ponieważ - jak wiedzą doskonale samorządowcy i mieszkańcy bardzo wielu już gmin, powiatów - wystartowaliśmy już w lipcu z pierwszą odsłoną programu Polski Ład - powiedział Morawiecki.

Przyznał, że "Krajowy Plan Odbudowy jest istotnym dla nas elementem". - Ale czasami nasi adwersarze pamiętają tylko to, co było pięć czy dziesięć lat temu, a wtedy rzeczywiście na przykład drogi, autostrady, drogi ekspresowe budowano w większości w oparciu o środki z Unii Europejskiej - dodał.

Przekonywał, że obecnie "w ogłoszonym niedawno przeze mnie krajowym programie budowy dróg, tych wielkich,(…) 80 procent środków w budżecie blisko trzystumiliardowym pochodzi z budżetu państwa polskiego".

- Wracam do Krajowego Planu Odbudowy, w najbliższych kilku tygodniach będziemy toczyli ten dialog, który się toczy od kilkunastu tygodni i nadal jestem umiarkowanym optymistą, że uda nam się dojść do porozumienia z Komisją Europejską - oświadczył Morawiecki. Dopytywany, co w sytuacji, kiedy jednak nie uda się osiągnąć konsensusu z KE, odparł: - Sądzę, że się uda.

CZYTAJ TAKŻE O INNYCH WĄTKACH KONFERENCJI: Polski Ład. Rząd przyjął projekt ustawy podatkowej >>>

Fundusz Odbudowy - kto otrzymał już pieniądze?TVN24

Autor:akr\mtom

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości