TVN24 Biznes | Z kraju

Polski Ład. Rząd przyjął projekt ustawy podatkowej

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Premier: podatki w Polsce będzie się płaciło od poziomu 30 tysięcy złotych zarobków rocznieTVN24
wideo 2/8
TVN24Premier: podatki w Polsce będzie się płaciło od poziomu 30 tysięcy złotych zarobków rocznie

Rząd przyjął projekt ustawy podatkowej zawierającej pakiet rozwiązań z Polskiego Ładu - poinformował na konferencji premier Mateusz Morawiecki. Wśród najważniejszych zmian szef rządu wymienił podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych oraz progu podatkowego z 85 do 120 tysięcy złotych.

Morawiecki zaznaczył, że na reformie skorzysta 18 mln osób, a dla 90 proc. Polaków zmiana będzie korzystna lub neutralna.

Zmiany podatkowe w Polski Ładzie

- Podatki w Polsce będzie się płaciło od poziomu 30 tysięcy złotych zarobków rocznie. Dziewięć milionów Polaków ze wszystkich, którzy pracują lub są emerytami, przestaje płacić PIT. Polski Ład to systemowa zmiana, w wyniku której 16,5 miliarda złotych zostanie w kieszeniach Polaków - powiedział premier.

Dodał, że zaakceptowane przez rząd zmiany w podatkach, "to historyczna obniżka".

- Jesteśmy otwarci na dyskusję, na krytykę. Prosimy o porównanie, jaka była polityka społeczna kiedyś, a jaka jest polityka społeczna dzisiaj - powiedział Morawiecki.

Z punktu widzenia pracowników kluczowe są trzy zmiany: wzrost kwoty wolnej od podatku do poziomu 30 tys. zł, podwyżka progu podatkowego (powyżej którego stawka PIT wynosi 32 proc.) z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł oraz zmiany w składce zdrowotnej.

Jeśli chodzi o składkę zdrowotną, to w przypadku firm rozliczających się na skali podatkowej jej wysokość nie ulegnie zmianie - 9 proc. od dochodu podatnika - bez możliwości odliczenia jej od podatku. Zmieni się wysokość składki dla firm, które rozliczają się w sposób uproszczony - które wybrały albo podatek liniowy 19 procent, albo ryczałt i kartę podatkową. Wysokość składki zdrowotnej od liniowców - od przyszłego roku będzie wynosić 4,9 proc., wobec pierwotnie proponowanych 9 proc.

ZMIANY PODATKOWE W POLSKIM ŁADZIE - SZECZEGÓŁY >>>

Domy do 70 metrów kwadratowych

Morawiecki oświadczył, że rząd przyjął też projekt przepisów zakładających możliwość budowy domów mieszkalnych do 70 m kw. przy bardzo uproszczonych formalnościach, bez książki budowy i kierownika budowy. Jak wyjaśnił, rozpoczęcie budowy będzie wymagało jedynie zgłoszenia tam, gdzie istnieje plan zagospodarowania, a gdy go nie ma, potrzebna będzie 21-dniowa procedura uzyskania warunków zabudowy.

- To nowy rozdział w historii polskiego budownictwa, napisany w duchu wolności, własności i prywatności. Po to, żeby uwolnić energię Polaków, żeby Polacy rzeczywiście mogli szybko przystąpić do realizacji swoich marzeń - stwierdził.

Wkład własny od państwa

W środę rząd przyjął również projekt ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym oraz o spłatach tego kredytu dokonywanych w związku z powiększeniem gospodarstwa domowego.

Jak mówił premier podczas konferencji po posiedzeniu rządu, jest to bardzo ważny projekt z punktu widzenia wsparcia rodziny i budowy klasy średniej skierowany do tych osób, których nie stać na wkład własny albo chcą przeznaczyć pieniądze z wkładu własnego np. na wyposażenie mieszkania. Państwo zabezpiecza, czyli gwarantuje wkład własny dla małżeństwa, a w przypadku urodzenia drugiego, trzeciego i kolejnych dzieci państwo zobowiązuje się spłacić do 100 tys. zł kapitału – wskazał szef rządu.

Dodał, że jest to korzystny model prorodzinny i prodemograficzny.

Podatek od wielkich korporacji

Morawiecki zapowiedział też wdrożenie minimalnego podatku dochodowego od wielkich korporacji, które nie płacą w Polsce podatku CIT. -  Proponujemy rozwiązania, które są i proprzedsiębiorcze, i które w największym stopniu obciążają duże międzynarodowe firmy. Dlatego wdrażamy dzisiaj podatek od wielkich korporacji - wyjaśnił.

Premier dodał, że kolejnym "obszarem omawianym dzisiaj przez Radę Ministrów jest ustawa o gwarantowaniu wkładu własnego, dla tych młodych ludzi, którzy chcą kupić mieszkanie i wziąć kredyt". Wytłumaczył, że z daniny od dużych, przede wszystkim międzynarodowych korporacji, do budżetu państwa trafi około 2 mld zł.

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: eurosport

Pozostałe wiadomości