Polska

PiS wyznaczyło następcę Pięty. Zmiana w komisji śledczej do sprawy Amber Gold

Polska

[object Object]
Kownacki unikał komentarza w sprawie swojej nominacjitvn24
wideo 2/23

Bartosz Kownacki, były wiceszef resortu obrony, zastąpi zawieszonego w prawach członka PiS posła Stanisława Piętę w składzie sejmowej komisji śledczej do spraw Amber Gold. Informację podała rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek.

"Poseł Bartosz Kownacki zastąpi Stanisława Piętę w komisji śledczej ds. Amber Gold" - napisała Beata Mazurek we wtorek na Twitterze.

Zawieszony po informacjach prasowych

Dzień wcześniej PiS poinformowało, że poseł Pięta został zawieszony w prawach członka partii. Decyzję taką podjął sam prezes Jarosław Kaczyński.

Konsekwencją jest zawieszenie Pięty także w prawach członka klubu PiS i oraz jego wycofanie z komisji sejmowych: śledczej ds. Amber Gold oraz speckomisji. W ubiegłym tygodniu dziennik "Fakt" napisał, że poseł Stanisław Pięta miał romans; miał przy tym obiecywać kochance m.in. załatwienie pracy w PKN Orlen.

Poseł Pięta odnosząc się do tych doniesień, stwierdził, że jest to atak na niego. Zapewniał, że "nie załatwiał" pracy, a relacje z kobietą nie wychodziły poza "kwestie służbowo-organizacyjno-polityczne".

Posłowie opozycji w związku z tą sprawą pytali, czy sytuacja obyczajowa, w jakiej znalazł się poseł PiS, może mieć wpływ na jego działalność w komisjach i rodzić obawy o dostęp osób trzecich do tajnych informacji wagi państwowej.

Byli funkcjonariusze BOR przed komisją

W sejmowej komisji ds. służb specjalnych Pięta zasiada od 13 kwietnia. Zastąpił Beatę Mazurek, która zrezygnowała z funkcji, gdy została wybrana na wicemarszałka Sejmu. Z kolei w komisji śledczej ds. Amber Gold Pięta zasiada od 22 lipca 2016 roku, czyli od początku jej prac. Sejmowa komisja śledcza ds Amber Gold ma we wtorek przesłuchać dwóch świadków: na posiedzeniu niejawnym byłego funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu Dariusza Palczewskiego, a podczas otwartej części posiedzenia - byłego szefa BOR gen. Mariana Janickiego.

Bliski współpracownik Macierewicza

Bartosz Kownacki jest posłem od 2011 roku.

Przez lata należał do jednych z najbliższych współpracowników wiceprezesa PiS Antoniego Macierewicza. Był m.in. członkiem Komisji Weryfikacyjnej WSI, a w latach 2015-2018 wiceszefem Ministerstwa Obrony Narodowej, kierowanego przez Macierewicza.

W MON odpowiadał między innymi za przetarg na dostawę śmigłowców dla polskiej armii. Postępowanie, którego celem jest zakup śmigłowców trwa i nie wiadomo kiedy się zakończy.

- No nie daliśmy rady - mówił o tej sprawie w połowie maja Kownackiego, podkreślając, że chciałby, "żeby te śmigłowce były jak najszybciej kupione". Jak przekonywał, nie stało się tak z jego winy, "tylko ze względu na obowiązujące w Polsce procedury" oraz "stanowiska firm".

Autor: PTD//rzw / Źródło: PAP,TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości