Co dalej ze szkołami? Przykład z Czech i możliwe scenariusze

Źródło:
tvn24.pl
Justyna Suchecka o sytuacji szkół w związku z pandemią
Justyna Suchecka o sytuacji szkół w związku z pandemiąTVN24
wideo 2/4
Justyna Suchecka o sytuacji szkół w związku z pandemiąTVN24

Rząd nie chce zamknąć wszystkich szkół - wynika z ustaleń tvn24.pl. Pod uwagę brane są różne scenariusze, między innymi zaostrzenie rygorów sanitarnych czy pominięcie sanepidu przy podejmowaniu decyzji o nauce zdalnej. Politycy bacznie też przyglądają się rozwiązaniom czeskim, gdzie część uczniów wysłano do domów.

Od 1 września polskie szkoły funkcjonują w trzech wariantach: tradycyjnym, zdalnym lub mieszanym. By uczyć zdalnie wszystkich lub część uczniów, dyrektor szkoły musi uzyskać jednak zgodę lokalnego sanepidu, a z tym - wraz z nasileniem się epidemii - jest coraz więcej kłopotów.

Szkół i przedszkoli pracujących w trybie innym niż tradycyjny stale jednak przybywa. W czwartek 8 października było ich ponad 800 - 674 pracowały w trybie mieszanym, a 147 w zdalnym. W Ministerstwie Edukacji Narodowej podkreślają, że to mniej niż 2 procent wszystkich placówek oświatowych.

Na czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że "na dzisiaj mechanizm wdrożony w sierpniu sprawdza się nieźle, ale pandemia rzeczywiście się rozszerza i dlatego być może te zasady trzeba będzie zaostrzyć". - Ponad 98 procent szkół funkcjonuje w miarę normalny sposób. Ale również tam dostrzegam rosnącą absencję wśród uczniów - mówił szef rządu. 

- To oznacza, że być może będzie trzeba znowu dokonać pewnego ograniczenia, ale o tym zakomunikujemy w stosownym czasie. Przedstawimy nasz stan wiedzy i nasze decyzje dotyczące tego aspektu sprawy, czyli szkolnictwa, w sobotę - oznajmił.

Premier: w sobotę zakomunikujemy nasze decyzje dotyczące szkół
Premier: w sobotę zakomunikujemy nasze decyzje dotyczące szkół TVN24

Co, jeśli nie zamknięcie szkół i przedszkoli?

Z informacji tvn24.pl wynika, że w rządzie nie zapadła jeszcze decyzja, co zrobić z placówkami oświatowymi. Ich losy mogą być niepewne aż do ostatnich chwil przed konferencją. Pewne jest, że w piątek po południu nie było decyzji o tym, by tak jak w marcu zamknąć wszystkie placówki. - Całkowite zamknięcie nie jest brane pod uwagę - usłyszeliśmy od jednego z liderów Zjednoczonej Prawicy.

Na jakie warianty szykuję się rząd? Najpoważniej brane jest pod uwagę zaostrzenie zasad sanitarnych w szkołach, np. maseczki miałyby być bezdyskusyjnie obowiązkowe. Wzorem dla szkół stałyby się procedury wdrożone w czerwcu w czasie egzaminu ósmoklasisty i matur. Wtedy bardzo dbano o to, by młodzi ludzie zachowywali dystans, dezynfekowali ręce, a maseczki mogli zdjąć dopiero wtedy, gdy zasiedli już w ławkach.

Problem w tym, że do egzaminów podchodziło niespełna 600 tysięcy nastolatków - i to nie w jednym dniu, a na co dzień w placówkach oświatowych uczy się ponad 4,5 miliona dzieci.

Dlatego wciąż dyskutowana jest możliwość rozluźnienia zasad przejścia na nauczanie hybrydowe. Dyrektorzy dużych placówek mogliby wtedy samodzielnie decydować o tym, czy nauczanie części uczniów nie powinno odbywać się zdalnie. Chodzi o to, by zmniejszyć liczbę dzieci, które codziennie przychodzą do szkoły.

Takie rozwiązanie mogłoby jednak nie być obowiązujące dla wszystkich. Pod uwagę są brane różne warianty, kluczowym kryterium miałaby być jednak wielkość placówki.

Najmłodsi nie mogą uczyć się w domach

Politycy uważnie przyglądają się Czechom, którzy zdecydowali, że ze względów bezpieczeństwa część uczniów powinna zostać w domach. W tym tygodniu Czesi zaostrzyli wiele zasad. Minister szkolnictwa Robert Plaga zdecydował, że w trybie stacjonarnym uczyć się będą tylko najmłodsi uczniowie. Starsi przejdą na nauczanie hybrydowe z podziałem klas na połowę. Z kolei w szkołach średnich i na wyższych uczelniach wprowadzone zostanie nauczanie zdalne. W tym kraju, zamieszkałym przez 10,7 mln ludzi, od początku pandemii stwierdzono już około 100 tys. zakażeń koronawirusem.

Sytuacja epidemiologiczna w Czechach
Sytuacja epidemiologiczna w Czechach

Polskim władzom też najbardziej zależy, by w szkołach pozostali najmłodsi. Zatrzymanie tych dzieci w domach wpłynęłoby bowiem na ich rodziców, którzy musieliby korzystać z zasiłków. Nie chodzi tylko o to, że to spory wydatek, ale organizacyjnie może doprowadzić do sparaliżowania niektórych branż. 

Związkowcy chcą, by dyrektorzy decydowali

W piątek Związek Nauczycielstwa Polskiego wystąpił do ministra zdrowia z wnioskiem dotyczącym rozszerzenia kompetencji dyrektora szkoły lub innej placówki oświatowej. Związkowcy chcą, by to dyrektor podejmował decyzję o czasowym nauczaniu w formie zdalnej lub hybrydowej. 

Związek zaproponował nowelizację rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa, dzięki której dyrektor będzie mógł podjąć decyzję o wprowadzeniu zdalnej lub hybrydowej edukacji bez konieczności uzyskania zgody sanepidu. Takie działanie, zdaniem ZNP, ma prewencyjny charakter szczególnie w przepełnionych placówkach. Wcześniej, m.in. w sierpniu i we wrześniu, Związek z takim wnioskiem występował do ministra edukacji.  

Teraz zwrócił się do resortu zdrowia, bo w edukacji panuje bezkrólewie. W ubiegłym tygodniu premier ogłosił, że ministra Piontkowskiego ma zastąpić Przemysław Czarnek. W poniedziałek okazało się jednak, że ten ma koronawirusa.

- Nas nie ma nawet co pytać o to, co ze szkołami, bo te decyzje zapadną poza resortem - usłyszeliśmy od ministerialnego urzędnika.

Broniarz o odejściach nauczycieli: to negatywna ocena tego, co dzieje się w oświacie
Broniarz o odejściach nauczycieli: to negatywna ocena tego, co dzieje się w oświacieTVN24

Dyrektorzy: widzimy rosnącą bezradność

Tymczasem zmian w organizacji pracy szkół oczekują też kierujący nimi dyrektorzy. 

W obliczu kryzysowej sytuacji oświaty, zagrożenia brakiem kadry pedagogicznej i administracyjnej, wobec wchodzących w życie zmian kadrowych w resorcie edukacji, my – dyrektorzy szkół, nauczyciele – liderzy, działacze oświatowi, zwracamy się z apelem o pilne zmiany postępowania państwa w celu zapewnienia bezpiecznego i pożytecznego pobytu dzieci w szkołach i przedszkolach

W piątkowym stanowisku Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty, które zrzesza ponad 5 tysięcy dyrektorów i liderów oświatowych, domaga się pilnych zmian.

OSKKO podobnie jak związkowcy oczekuje oddania autonomii dyrektorom - chce, by to oni decydowali o organizacji pracy szkół. "Widzimy rosnącą bezradność instytucji zewnętrznych wobec potrzeby pilnego reagowania dyrektorów na informacje o zakażeniach uczniów, nauczycieli i rodziców. Należy umożliwić dyrektorom szybkie reagowanie w tych sprawach" - czytamy w ich piśmie.

OSKKO popiera też "umożliwienie rodzicom samodzielnej edukacji w domu, gdy rodzice są w stanie podjąć taki wysiłek – we współpracy ze szkołą. Uniemożliwianie im tego jest niedemokratyczne i czasem nieludzkie, np. wobec szczególnych potrzeb społecznych czy słabego zdrowia i narażenia dziecka na zakażenie w szkole" - oceniają dyrektorzy.

Ich zdaniem niezbędne jest "natychmiastowe podjęcie (już spóźnionych) działań w celu zmiany nierealistycznych podstaw programowych – z uwzględnieniem konsultacji społecznych na szeroką skalę. Zajmie to kilka miesięcy, lecz w sytuacji kryzysowej wystarczy na początek danie inicjatywy nauczycielom". Chodzi o to, by odchudzić podstawy programowe, a więc zmniejszyć wymagania wobec uczniów.

Dyrektorzy zaapelowali też o zapewnienie uczniom wsparcia psychologicznego i społecznego. Przypomnieli, iż w lutym "ogłoszono, że Polska zajęła drugie, niechlubne miejsce w liczbie samobójstw dzieci i młodzieży w Europie. Retorycznym jest pytanie – czy dziś ta sytuacja uległa poprawie".

Autorka/Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Pozostałe wiadomości

Chiny pomagają Rosji rozbudować jej bazę przemysłu obronnego na tak dużą skalę, że Moskwa podejmuje obecnie najbardziej ambitną od czasów sowieckich ekspansję w zakresie produkcji wojskowej - donosi CNN, powołując się na wysokich urzędników administracji prezydenta USA Joe Bidena. Wsparcie Chin ma znaczący wpływ na zdolność Rosji do kontynuowania ataku na Ukrainę, ocenia stacja.

CNN o skali chińskiej pomocy w zbrojeniu się przez Rosję. "Wypełniają krytyczne luki"

CNN o skali chińskiej pomocy w zbrojeniu się przez Rosję. "Wypełniają krytyczne luki"

Źródło:
PAP, CNN

Serbscy zbrodniarze Radovan Karadżić i Ratko Mladić są w ciężkim stanie, lekarze nie chcą im pomóc - donosi w piątek dziennik "Politika", powołujący się na ich prawników. Karadzić i Mladić odsiadują dożywotnie wyroki za ludobójstwo, są najważniejszymi skazanymi za zbrodnie popełnione w Bośni w latach 1992-95.

Media: serbscy zbrodniarze, Radovan Karadżić i Ratko Mladić, są w ciężkim stanie

Media: serbscy zbrodniarze, Radovan Karadżić i Ratko Mladić, są w ciężkim stanie

Źródło:
PAP

Dwie znacznych rozmiarów asteroidy w poniedziałek miną naszą planetę - wynika z danych udostępnionych przez Centrum ds. Badań Obiektów Bliskich Ziemi (CNEOS). Są one zaliczane do tak zwanych obiektów potencjalnie niebezpiecznych.

Dwie "potencjalnie niebezpieczne" asteroidy zbliżą się do Ziemi

Dwie "potencjalnie niebezpieczne" asteroidy zbliżą się do Ziemi

Źródło:
PAP

Mężczyzna zamordowany w środę w Szwecji, chociaż był narodowości polskiej, nie posiadał polskiego obywatelstwa - przekazał wiceszef resortu dyplomacji Andrzej Szejna. W związku z tym sprawę jego zabójstwa będzie wyjaśniała szwedzka prokuratura. - My w tej sprawie nie możemy nic więcej zrobić - zaznaczył.

Wiceszef MSZ: mężczyzna zamordowany w Szwecji nie miał polskiego obywatelstwa

Wiceszef MSZ: mężczyzna zamordowany w Szwecji nie miał polskiego obywatelstwa

Źródło:
PAP

Ksiądz archidiecezji częstochowskiej, pełniący posługę w Wielkiej Brytanii, który pozował w kalendarzu dla gejów, został odsunięty od posługi i pełnienia wszelkich urzędów oraz od pracy duszpasterskiej - podała w piątek częstochowska kuria.

Jego zdjęcia znalazły się w kalendarzu dla gejów. Ksiądz odsunięty od pracy duszpasterskiej

Jego zdjęcia znalazły się w kalendarzu dla gejów. Ksiądz odsunięty od pracy duszpasterskiej

Źródło:
PAP

"Polska robi 'pierwszy krok' w kierunku złagodzenia rygorystycznych przepisów dotyczących aborcji", stwierdza brytyjski "Guardian". Zagraniczne media szeroko komentują powołanie przez polski Sejm komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw w sprawie aborcji. Zdaniem CNN, przygotowuje to grunt pod ostateczną rozgrywkę na temat praw kobiet pomiędzy rządem i prawicowym prezydentem.

"Pierwszy krok" w kierunku złagodzenia przepisów aborcyjnych. Zagraniczne media komentują

"Pierwszy krok" w kierunku złagodzenia przepisów aborcyjnych. Zagraniczne media komentują

Źródło:
Deutsche Welle, France24, Le Monde, The Guardian, The Times, CNN, Reuters
"Brak mobilizacji przeciwko PiS-owi". Kto naprawdę wygrał wybory samorządowe?

"Brak mobilizacji przeciwko PiS-owi". Kto naprawdę wygrał wybory samorządowe?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że spodziewa się irańskiego ataku "wcześniej niż później". Zapewnił jednocześnie o pomocy dla Izraela w ewentualnej obronie. - Iran nie odniesie sukcesu - powiedział Biden.

Biden o irańskim ataku na Izrael: spodziewam się, że będzie to wcześniej niż później

Biden o irańskim ataku na Izrael: spodziewam się, że będzie to wcześniej niż później

Źródło:
PAP

Łukasz Mejza (klub PiS) z mównicy sejmowej powiedział, że to on był "głównym sprawcą" imprezy w hotelu sejmowym, na którą skarżyli się mieszkańcy. Mówił, że jest "oburzony" krytyką za przywracanie tradycji, polegającej na "na wspólnym, chóralnym śpiewaniu polskich patriotycznych piosenek, przeplatanych nieco bardziej humorystyczno-biesiadnym repertuarem".

Łukasz Mejza "głównym sprawcą" imprezy w hotelu sejmowym. "Przywracamy najlepsze tradycje"

Łukasz Mejza "głównym sprawcą" imprezy w hotelu sejmowym. "Przywracamy najlepsze tradycje"

Źródło:
tvn24.pl

Włoski projektant mody Roberto Cavalli, znany ze swoich projektów w zwierzęce wzory, uwielbiany przez gwiazdy showbiznesu, zmarł w wieku 83 lat – poinformowała agencja Ansa, powołując się na informacje jego firmy.

Nie żyje Roberto Cavalli. Znany projektant mody miał 83 lata

Nie żyje Roberto Cavalli. Znany projektant mody miał 83 lata

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny w piątek opublikował ostrzeżenia przed trzema partiami herbat różnych marek. W dwóch przypadkach stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych, a w jednym przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu pozostałości pestycydu - antrachinonu.

Ostrzeżenie przed partią herbaty. Wycofanie "w trybie pilnym"

Ostrzeżenie przed partią herbaty. Wycofanie "w trybie pilnym"

Źródło:
tvn24.pl

Ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego został wykluczony z szeregów stowarzyszenia przez sprzedaż czekana, który należał do zmarłej dziewczyny. - To najwyższa kara, jaką możemy zastosować - komentuje w rozmowie z tvn24.pl Mieczysław Ziach, zastępca naczelnika TOPR.

Ratownik sprzedał czekan zmarłej turystki. Został wyrzucony z TOPR

Ratownik sprzedał czekan zmarłej turystki. Został wyrzucony z TOPR

Źródło:
tvn24.pl, "Tygodnik Podhalański"

W piątek w Sejmie posłowie zajmowali się między innymi nowelizacją ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz systemem ubezpieczeń społecznych. W czasie obrad kamery zarejestrowały, jak prezes PiS Jarosław Kaczyński czyta książkę - "Polskę naszych marzeń", której sam jest autorem. 

Jarosław Kaczyński czyta w Sejmie własną książkę

Jarosław Kaczyński czyta w Sejmie własną książkę

Źródło:
TVN24

Sejm zdecydował o skierowaniu do dalszych prac wszystkich czterech projektów w sprawie aborcji. Polskie MSZ ostrzega podróżujących do Izraela, Palestyny i Libanu przed eskalacją zbrojnego konfliktu na Bliskim Wschodzie. Z kolei w Moskwie doszło do skandalu dyplomatycznego. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 13 kwietnia.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę, 13 kwietnia

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę, 13 kwietnia

Źródło:
PAP, TVN24

Nastolatek biegał po trasie S8. Wymachiwał rękami i zmuszał kierowców do gwałtownego hamowania. Strażnicymiejscy ściągnęli 16-latka z jezdni. Powodem nerwowego zachowania nastolatka okazał się zawód miłosny.

16-latek biegał między samochodami na trasie ekspresowej

16-latek biegał między samochodami na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden dzień weekendu może przynieść gwałtowne zjawiska. Z prognozy zagrożeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w części kraju możliwy jest silny wiatr, a na dużym obszarze Polski pojawią się również burze.

W większości kraju może zrobić się niebezpiecznie

W większości kraju może zrobić się niebezpiecznie

Źródło:
IMGW

Stany Zjednoczone reagują na rosnące ryzyko ataku na Izrael ze strony Teheranu. Amerykanie skierowali na wody Morza Czerwonego lotniskowiec USS Dwight Eisenhower – jednostka ta jest w stanie przechwycić irańskie rakiety i drony.

Amerykański lotniskowiec wysłany w pobliże Izraela w związku z groźbami Iranu

Amerykański lotniskowiec wysłany w pobliże Izraela w związku z groźbami Iranu

Źródło:
PAP

Kirgistan wystosował notę protestacyjną w związku z incydentem, do jakiego doszło w Moskwie - poinformowało w piątek MSZ w Biszkeku. Chodzi o wtargnięcie rosyjskiej policji do domu radcy kirgiskiej ambasady.

Rosyjska policja wtargnęła do domu dyplomaty

Rosyjska policja wtargnęła do domu dyplomaty

Źródło:
PAP, WczK-OGPU, tvn24.pl

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Polskie MSZ ostrzega podróżujących do Izraela, Palestyny i Libanu. W komunikacie resortu wskazano, że "nie można wykluczyć" eskalacji zbrojnego konfliktu na Bliskim Wschodzie, co spowodowałoby znaczne trudności w opuszczeniu regionu.

MSZ ostrzega Polaków. Możliwa "nagła eskalacja działań zbrojnych"

MSZ ostrzega Polaków. Możliwa "nagła eskalacja działań zbrojnych"

Źródło:
PAP

Joaquín Guzmán, były baron narkotykowy znany jako "El Chapo", prosi o pozwolenie na odwiedziny żony. Napisał w tej sprawie odręczny list do sędziego, którego treść przytaczają amerykańskie media. Wieloletni przywódca meksykańskiego kartelu z Sinaloa odbywa karę dożywotniego więzienia w więzieniu w Kolorado.

El Chapo pisze list do sędziego. "Przepraszam, że ponownie zawracam panu głowę"

El Chapo pisze list do sędziego. "Przepraszam, że ponownie zawracam panu głowę"

Źródło:
ABC News, tvn24.pl

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich mają dość nadmiernej turystyki. W piątek na wyspach rozpoczął się strajk głodowy, który ma zwrócić uwagę na problemy windowania cen i niszczenia środowiska naturalnego. Zjawiska te, zdaniem mieszkańców, są konsekwencją rosnącej liczby osób co roku odwiedzających Wyspy Kanaryjskiej.

Strajk głodowy na Wyspach Kanaryjskich. Mają dość turystów

Strajk głodowy na Wyspach Kanaryjskich. Mają dość turystów

Źródło:
CNN, Euronews
Ujawniamy: Enea, arabski pośrednik i ponad 13 milionów dolarów utopionych w biomasie widmo

Ujawniamy: Enea, arabski pośrednik i ponad 13 milionów dolarów utopionych w biomasie widmo

Źródło:
tvn24.pl
Premium

33,8 procent badanych oddałoby głos na Koalicję Obywatelską, gdyby wybory do parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę - wynika z comiesięcznego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24. 26,4 procent respondentów wskazało na Prawo i Sprawiedliwość. Na podium z wynikiem 11,8 procent utrzymała się Trzecia Droga.

Nowy sondaż partyjny

Nowy sondaż partyjny

Źródło:
tvn24.pl

Do rad gmin i sejmików wojewódzkich weszło nieco więcej kobiet, niż w 2018 r. O kilka procent więcej będzie też wójtek, burmistrzyń i prezydentek. - Jest poprawa, ale nie ma rewolucji - komentuje Weronika Jóźwiak, inicjatorka kampanii "Dziewczyny do polityki". - Potrzebujemy nowoczesnej edukacji obywatelskiej - uważa ekspertka. Niepokojąca jest także niska frekwencja wśród najmłodszych wyborców.

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

Źródło:
tvn24.pl