TVN24 | Polska

"Wirus nie omija mundurowych". Apel o noszenie maseczek i nieokłamywanie policjantów

TVN24 | Polska

Autor:
mjz//rzw
Źródło:
PAP
Szef policji o wymogu odległości co najmniej 100 metrów między zgromadzeniami i "cwaniactwie" organizatorów
Szef policji o wymogu odległości co najmniej 100 metrów między zgromadzeniami i "cwaniactwie" organizatorówTVN24
wideo 2/21
TVN24Szef policji o wymogu odległości co najmniej 100 metrów między zgromadzeniami i "cwaniactwie" organizatorów (wideo z 6.10)

Od chwili wprowadzenia obowiązku zakrywania nosa i ust policjanci ukarali za brak maseczki ponad 55 tysięcy osób, a prawie 200 tysięcy pouczyli - poinformował w niedzielę rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji inspektor Mariusz Ciarka. Przedstawił też dane o zakażeniach wśród funkcjonariuszy.

- Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa, od chwili jego wprowadzenia pouczyliśmy ponad 197,5 tysiąca osób, ponad 55,3 tysiąca ukaraliśmy mandatem karnym, a w ponad 14,6 tysiąca przypadków skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - poinformował rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji inspektor Mariusz Ciarka.

Dodał, że w przypadku skierowania wniosków do sądu - jak pokazują doświadczenia z poszczególnych garnizonów, na przykład dolnośląskiego - w zdecydowanej większości spraw sąd skazuje sprawców wykroczeń, a tylko w jednym procencie zapadają wyroki uniewinniające. - Warto o tym przypomnieć, bo w przestrzeni publicznej pojawiają się nieprawdziwe informacje, sugerujące masowe uniewinnianie obwinionych. Najważniejsze jest nasze zdrowie - podkreślił Ciarka.

Ponad 3,8 tysiąca osób dostało mandat w ciągu ostatniej doby

Rzecznik zaznaczył, że tylko ostatniej doby funkcjonariusze pouczyli o obowiązku noszenia masek ponad 1130 osób i nałożyli mandaty w stosunku do ponad 3840 osób, a w ponad 950 przypadkach skierowali wnioski o ukaranie do sądu.

Szef policji: apeluję do Polaków, abyśmy odpowiedzialnie podeszli do kwestii obostrzeń
Szef policji: apeluję do Polaków, abyśmy odpowiedzialnie podeszli do kwestii obostrzeń (wideo z 6.10)TVN24

Rzecznik KGP poinformował także, że ostatniej doby sprawdzono ponad 275 tysięcy osób skierowanych na kwarantannę, a w około 850 przypadkach funkcjonariusze stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciagnięcia konsekwencji prawnych. Przypomniał, że Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny na osoby uchylające się od kwarantanny może nałożyć karę pieniężną w wysokości do 30 tysięcy złotych, zgodnie z ustawą z 2008 roku o zwalczaniu chorób zakaźnych.

Szef policji o wymogu odległości co najmniej 100 metrów między zgromadzeniami i "cwaniactwie" organizatorów
Szef policji o wymogu odległości co najmniej 100 metrów między zgromadzeniami i "cwaniactwie" organizatorówTVN24

Kontrole w środkach publicznego transportu

Ciarka podał, że ostatniej doby policja sprawdziła ponad 4230 środków publicznego transportu zbiorowego, a od początku wprowadzenia obostrzeń przeprowadziła już 158 tysięcy takich kontroli.

- Od początku działań skontrolowano również około 274,3 tysiąca placówek handlowych oraz około 2,7 tysiąca miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki oraz około 9,6 tysiąca miejsc organizacji wesel - podkreślił.

"Wirus nie omija mundurowych"

Inspektor Ciarka przekazał najnowsze dane dotyczące zakażeń koronawirusem w policji. Według nich od początku działań zakażonych zostało 2115 policjantów oraz 260 pracowników policji; wyzdrowiało 827 policjantów oraz 109 pracowników policji. Ponad 11 130 funkcjonariuszy było na kwarantannie. Obecnie przebywa na niej 2270.

- Te liczby pokazują, że wirus nie omija mundurowych, mimo zachowywanych środków ostrożności. Niestety nasze siły są przez to osłabione, a koledzy i koleżanki w zastępstwie nieobecnych mają jeszcze więcej zadań do wykonania - mówił.

- Cieszy fakt, że policjanci zdrowieją, ale pamiętajmy - nie oszukujmy policjantów, podawajmy zawsze prawdziwe informacje o naszym stanie zdrowia, wykonujmy polecenia policjantów i stosujmy się do ich próśb - zaapelował Ciarka.

Autor:mjz//rzw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości