Tysiące policjantów zakażonych i na kwarantannie

Autor:
Robert
Zieliński
Źródło:
tvn24.pl
MZ: bez maseczki może być tylko osoba, która posiada odpowiednie zaświadczenie lekarskie
MZ: bez maseczki może być tylko osoba, która posiada odpowiednie zaświadczenie lekarskieTVN24
wideo 2/7
TVN24MZ: bez maseczki może być tylko osoba, która posiada odpowiednie zaświadczenie lekarskie

Policja ma poważne problemy kadrowe. Szeregi mundurowych dziesiątkuje epidemia, zakażonych jest niemal 1500 policjantów, kolejnych 2240 zamiast w pracy jest na kwarantannie. Na dodatek niemal siedem tysięcy etatów pozostaje nieobsadzonych.

Na początku października kadry Komendy Głównej Policji zanotowały dokładnie 6990 nieobsadzonych etatów. To blisko 7 procent z liczącej ponad 103 tysiące etatów policyjnych formacji.

Najpoważniejsza sytuacja jest w stolicy, w której porządku powinno pilnować 10 tysięcy policjantów, tymczasem wakaty to już ponad 12 procent. Brakuje ponad 1200 funkcjonariuszy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

COVID w policji

- Same wakaty to już powód do poważnych zmartwień, a sytuację szybko pogarsza COViD - usłyszeliśmy od jednego z oficerów KGP. 

Od niedawna policja odnotowuje około 120 nowych zakażeń każdej kolejnej doby. Obecnie jest ich w sumie niemal 1500, a poddanych kwarantannie jest kolejnych 2240. Od początku epidemii już ponad 12 tysięcy policjantów przebywało w kwarantannie. 

Do pełnego stanu etatowego brakuje w sumie ponad 10 tysięcy policjantów, czyli około 10 procent.

Powszechność zakażeń

O powszechności zakażeń wśród funkcjonariuszy może świadczyć choćby niedawna sytuacja ze Szkoły Policji w Słupsku. W ostatni piątek, z całego kraju, przyjechali tam policjanci na szkolenie przed wyjazdem na misję do Kosowa. Spośród 150 funkcjonariuszy pozytywne wyniki testów miało około 20. 

- Szkoła funkcjonuje w reżimie sanitarnym. Zgodnie z obowiązującą zasadą każda osoba przekraczająca teren naszej placówki jest badana pod kątem koronawirusa - wyjaśniał rzecznik prasowy słupskiej szkoły Piotr Kozłowski.

- Żaden przecież nie przyjechał chory. Nie mieli objawów, ale przecież mogli zakażać - komentuje jeden z naszych rozmówców z policji.

Z kolei w sobotę informowaliśmy o tym, że zakażony jest szef najważniejszego garnizonu w kraju, czyli Komendy Stołecznej Policji - nadinspektor Paweł Dobrodziej. Komendant trafił do szpitala. Koronawirusa ma również jego zastępca do spraw logistyki Włodzimierz Pietroń.

Sytuacja gorsza na dole

Nasi rozmówcy, prosząc o zachowanie anonimowości, twierdzą, że na "policyjnych dołach", czyli w komisariatach, komendach powiatowych i miejskich sytuacja jest najpoważniejsza.

- Oficjalnie jest 7 tysięcy wakatów. Ale ci, których komenda główna liczy jako pracujących policjantów, to młodzi - aktualnie na kursach podstawowych. Czyli nie mam ich do dyspozycji. Albo wręcz tacy, którzy zostali już przyjęci w nasze szeregi, a na kurs zostaną skierowani dopiero pod koniec roku - mówi komendant, który kieruje komendą miejską na północy Polski.

Nasz rozmówca wskazuje, że aktualnie największym problemem jego jednostki jest przeprowadzanie kontroli osób skierowanych na kwarantannę.

- Jasne, że trzeba to robić. Tylko kim? - pyta.

W ostatniej dobie na terenie całego kraju kwarantanną było objętych 335 tysięcy osób. Od początku epidemii policjanci sprawdzili już ponad 20 milionów razy, jak osoby zobowiązane do pozostawania w domach przestrzegają tego obowiązku.

Epidemia to priorytet

Rzecznik komendanta głównego policji inspektor Mariusz Ciarka deklaruje, że dziś to walka z ograniczeniem rozprzestrzeniania się epidemii jest jednym z priorytetów dla całej formacji.

I na poparcie swoich słów przedstawia liczby: tylko w jeden dzień podczas ostatniego weekendu funkcjonariusze pouczyli 1130 osób za brak maseczek, zaś kolejne 3840 ukarali mandatem, który może wynieść nawet 500 złotych.

Do tych liczb trzeba dodać 950 przypadków, gdy osoby bez masek odmówiły przyjęcia mandatu, więc policjanci kierowali wobec nich wnioski o ukaranie do sądu.

Bo policja sprawdza nie tylko, jak przestrzegamy obowiązku kwarantanny, ale kontroluje też środki transportu publicznego, placówki handlowe czy miejsca, w których organizowane są wesela.

Inna rzeczywistość

Jednak nasi rozmówcy z komisariatów i komend policji mówią, że mimo epidemii komenda główna nie zmienia swoich oczekiwań wobec nich. - Wszystko opiera się na miernikach satysfakcji, które każdego roku opracowuje centrala. Epidemia nie spowodowała, że zostały one zawieszone lub zmienione. I to z ich wypełnienia zostaniemy rozliczeni z końcem roku - mówi jeden z nich.

Wskazują na pisma, które trafiają do nich z centrali policji. Jedno z takich pism rozesłał zastępca komendanta głównego policji nadinspektor Tomasz Szymański. Przypomina, że policjanci powinni aktywnie promować "krajową mapę zagrożeń bezpieczeństwa".

To pomysł, którego patronem był wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, którego w ministerstwie nie ma już od blisko roku. Poprzez specjalnie uruchomioną witrynę internetową każdy może zawiadomić policję o popełnionym wykroczeniu lub przestępstwie.

- Nie wchodząc w ocenę tego instrumentu, w efekcie lektury takiego pisma myślę, że Komenda Główna Policji funkcjonuje w innej rzeczywistości. Moim problemem jest złożenie patroli, by miał kto wyjść na ulice, a nie wysyłanie ludzi do szkół, by promowali mapę - komentuje komendant dużej jednostki na południu kraju.

Brak młodych chętnych

Problem z wakatami w policji rośnie od kilku lat. Młodzi ludzie coraz mniej chętnie wybierają służbę w mundurze, często rezygnują już po rozpoczęciu szkolenia podstawowego.

- Dla wielu szokiem jest życie w koszarach na kursie podstawowym, inni nie chcą wykonywać rozkazów za pensje porównywalne z tym, co można dostać, pracując w sklepie - komentuje doświadczony policjant.

Stąd jednym z pomysłów komendanta głównego policji było wprowadzenie specjalnego dodatku dla tych funkcjonariuszy, którzy mimo pełnej wysługi emerytalnej (około 30 lat stażu) zdecydują się pozostać w służbie. Poszczególne komendy prowadzą również aktywnie rekrutacje wśród emerytów policyjnych. Taką procedurę uruchomiła niedawno komenda wojewódzka policji w Bydgoszczy.

- Policjanci, którzy rozstali się z mundurem do trzech lat wstecz mogą wrócić do służby, bez przechodzenia kursu. Procedura przyjęcia ogranicza się wtedy do rozmowy kwalifikacyjnej, orzeczenia komisji lekarskiej oraz przeprowadzenia postępowania sprawdzającego - tłumaczy nam rzecznik komendy w Bydgoszczy młodszy inspektor Monika Chlebicz. Korzystając z tej ścieżki, w tym roku przyjętych zostało już 8 policjantów, a "w opracowaniu" jest kolejnych sześciu.

Autor:Robert Zieliński

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed marznącymi opadami w połowie kraju. Na drogach w nocy z piątku na sobotę i w sobotę możliwa jest gołoledź. Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia.

Uwaga, ślisko! Alerty IMGW w dziewięciu województwach

Uwaga, ślisko! Alerty IMGW w dziewięciu województwach

Aktualizacja:
Autor:
jdw,ps
Źródło:
IMGW

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Komisję śledczą do spraw wyborów kopertowych powołano bez żadnego głosu sprzeciwu. Kluby przedstawiły też kandydatów, którzy mieliby w niej pracować. PiS stawia między innymi na Przemysława Czarnka i Waldemara Budę. Koalicja Obywatelska na Dariusza Jońskiego i Jacka Karnowskiego. Pozostałe kluby też będą miały przedstawicieli w komisji.

PiS liczy, że Przemysław Czarnek zdominuje posiedzenia komisji śledczej ws. wyborów kopertowych

PiS liczy, że Przemysław Czarnek zdominuje posiedzenia komisji śledczej ws. wyborów kopertowych

Źródło:
Fakty TVN

Pfizer pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Termin rozprawy wstępnej w tej sprawie został przełożony na 30 stycznia 2024 roku - poinformowali w piątek przedstawiciele kancelarii Strelia, reprezentującej stronę polską. Jak przekazali, przedmiotem sporu jest kwota 5 644 290 747 zł.

Gigant farmaceutyczny domaga się miliardów od Polski. Podano dokładną kwotę

Gigant farmaceutyczny domaga się miliardów od Polski. Podano dokładną kwotę

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Barbara Nowacka znalazła się na liście ministrów rządu Donalda Tuska, ma objąć resort edukacji. Choć jest w polityce od lat, w tym roku dopiero drugi raz została wybrana do Sejmu. Co warto wiedzieć o nowej minister edukacji?

Barbara Nowacka ma pokierować resortem edukacji. Co warto wiedzieć o nowej minister

Barbara Nowacka ma pokierować resortem edukacji. Co warto wiedzieć o nowej minister

Autor:
pb//az
Źródło:
tvn24.pl

Co najmniej siedem pocisków moździerzowych spadło na teren ambasady USA w Bagdadzie w piątek rano - powiedział agencji Reutera amerykański urzędnik wojskowy. Przekazał, że nikt nie został ranny. "Zastrzegamy sobie prawo do samoobrony i ochrony naszego personelu w dowolnym miejscu na świecie" – przekazał rzecznik ambasady, cytowany przez agencję.

Ambasada USA w Bagdadzie ostrzelana pociskami moździerzowymi

Ambasada USA w Bagdadzie ostrzelana pociskami moździerzowymi

Autor:
mjz/ft
Źródło:
PAP, Reuters

W Holandii pojawiły się tabletki ecstasy o śmiertelnym stężeniu półsyntetycznej substancji psychoaktywnej MDMA - ostrzegł w piątek instytut zdrowia Trimbos, który wystosował w związku z tym czerwony alert.

Na rynku pojawiło się zabójcze ecstasy, wydano czerwony alert. "Absolutnie nie zażywaj tej tabletki"

Na rynku pojawiło się zabójcze ecstasy, wydano czerwony alert. "Absolutnie nie zażywaj tej tabletki"

Autor:
momo
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie rozporządzenia dotyczącego pakietu gazowo-wodorowego. Nowe przepisy mają dać państwom członkowskim między innymi podstawę prawną do wprowadzenia całkowitego zakazu importu gazu z Rosji, w tym LNG. Mają się też przyczynić do zwiększenia inwestycji w wodór.

Kraje UE będą mogły prawnie zakazać importu gazu z Rosji. "Historyczne porozumienie"

Kraje UE będą mogły prawnie zakazać importu gazu z Rosji. "Historyczne porozumienie"

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Ogromne ilości martwych ryb pokryły plażę w północnej Japonii. Władze poinformowały, że przyczyna masowej śmierci nie jest znana. Do mieszkańców zaapelowano o niejedzenie ich.

Morze wyrzuciło tysiące martwych ryb

Morze wyrzuciło tysiące martwych ryb

Autor:
ps
Źródło:
Reuters, AP

Dziennikarze tvn24.pl Justyna Suchecka-Jadczak oraz Piotr Szostak - autorzy cyklu tekstów "Willa Plus" - zostali laureatami Nagrody Specjalną Konkursu Reporterskiego imienia Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika. W zakończonym konkursie przyznano również nagrody w kategoriach: Reportaż, News, Relacja reporterska, Operatorskie oko oraz Montaż/Grafika. Przypominamy finałowe i nagrodzone materiały.

Justyna Suchecka-Jadczak i Piotr Szostak z Nagrodą Specjalną w Konkursie Reporterskim im. Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika

Justyna Suchecka-Jadczak i Piotr Szostak z Nagrodą Specjalną w Konkursie Reporterskim im. Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika

Autor:
tmw
Źródło:
tvn24.pl

Narodowy Bank Polski niewątpliwie korzysta na nominacji Artura Sobonia do jego zarządu - mówił w "Kampanii #BezKitu" w TVN24 rzecznik tej instytucji Wojciech Andrusiewicz. Przekazał, że "w tej chwili kompetencje są mu przypisywane". Zaznaczył, że NBP zajmuje się między innymi opiniowaniem projektów rządowych ustaw, a w tym zakresie - jak stwierdził - Soboń "na pewno jest specjalistą".

Czym będzie się zajmował Soboń w NBP? "Na pewno jest specjalistą w tym zakresie"

Czym będzie się zajmował Soboń w NBP? "Na pewno jest specjalistą w tym zakresie"

Autor:
mjz/tr
Źródło:
TVN24

"Odblokowanie" energii z wiatru na lądzie, inwestowanie w fotowoltaikę i ułatwienie termomodernizacji budynków - to recepty Klaudii Jachiry z klubu KO na zapewnienie Polsce taniej energii. Mówiła o tym w "Kampanii #BezKitu" w TVN24. Rzecznik PSL Miłosz Motyka stwierdził, że "bardzo ważne jest to, żebyśmy wreszcie zaczęli myśleć o gospodarce jako o systemie naczyń połączonych". Mówił też o "zbrodni na polskiej gospodarce", jakiej w jego ocenie dokonało PiS.

Jak naprawić coś, co było "notorycznie psute"? "To trzeba zrobić w kilku prostych krokach"

Jak naprawić coś, co było "notorycznie psute"? "To trzeba zrobić w kilku prostych krokach"

Autor:
mjz/ft
Źródło:
TVN24

Sebastian Skuza, dotychczasowy wiceminister finansów, został powołany na stanowisko zastępcy przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Decyzję w tej sprawie podjął premier Mateusz Morawiecki na wniosek przewodniczącego KNF Jacka Jastrzębskiego - poinformowano w komunikacie.

Transfer z ministerstwa do KNF. Jest decyzja premiera Morawieckiego

Transfer z ministerstwa do KNF. Jest decyzja premiera Morawieckiego

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Ukraińscy policjanci na zachodzie kraju dokonali nieoczekiwanego odkrycia po zatrzymaniu jednego z aut. Pod maską samochodu znajdował się mały kot, który przejechał w ten sposób ponad 200 kilometrów.

Przejechał pod maską samochodu ponad 200 kilometrów

Przejechał pod maską samochodu ponad 200 kilometrów

Autor:
ps
Źródło:
PAP, rbc.ua

W piątkowym losowaniu Eurojackpot po raz kolejny nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższymi były dwie wygrane czwartego stopnia. Kumulacja wzrosła do 210 milionów złotych.

Wyniki Eurojackpot z 8 grudnia 2023. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 8 grudnia 2023. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

Senat opowiedział się w piątek za ustawą, która ma przedłużyć do połowy 2024 roku zamrożenie cen energii. Do przepisów nie wprowadzono żadnych poprawek. Ustawa została przygotowana przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej.

Ceny prądu w 2024 roku. Jest decyzja Senatu

Ceny prądu w 2024 roku. Jest decyzja Senatu

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

PGNiG Termika wezwało konsorcjum Mitsubishi i Polimeksu do zapłaty 244,4 miliona złotych z tytułu kar umownych dotyczących kontraktu na dostawę i montaż bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań w Warszawie - podał Polimex Mostostal w komunikacie giełdowym.

Spółka PGNiG domaga się blisko ćwierć miliarda złotych. "Kłótnia w państwowej rodzinie"

Spółka PGNiG domaga się blisko ćwierć miliarda złotych. "Kłótnia w państwowej rodzinie"

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Na nagraniu z monitoringu widać, jak mężczyzna próbuje wepchnąć pod nadjeżdżający pociąg metra dwie osoby. Do zdarzenia doszło na stacji Dworzec Gdański. Policja apeluje do osób, które rozpoznają mężczyznę z nagrania, o zgłaszanie się na komendę.

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwutygodniowy "niby-rząd" Mateusza Morawieckiego podjął decyzję wbrew opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - powiedział w piątek na konferencji prasowej szef PO Donald Tusk, odnosząc się do opinii ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych.

"Bezprecedensowa, rujnująca dla państwa, wymiana ciosów". Tusk komentuje atomowy spór

"Bezprecedensowa, rujnująca dla państwa, wymiana ciosów". Tusk komentuje atomowy spór

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Donald Tusk po spotkaniu z przyszłymi członkami jego gabinetu przedstawił kilka decyzji, które nowy rząd podejmie niedługo po zaprzysiężeniu. To między innymi wypłata 800 plus, podwyżki dla nauczycieli i audyt w ministerstwach.

Donald Tusk o pierwszych decyzjach jego rządu

Donald Tusk o pierwszych decyzjach jego rządu

Autor:
ads/adso
Źródło:
TVN24

Donald Tusk w piątek spotkał się z polityczkami i politykami, którzy mają wejść w skład jego rządu. Po tym roboczym spotkaniu kandydat na premiera wziął udział w briefingu prasowym. W jego trakcie dziennikarce "Gazety Wyborczej" spadł mikroport. - Rząd i premier będą musieli być elastyczni, pochylać się nad każdym problemem - skomentował Tusk.

Donald Tusk pomógł dziennikarce. "To ilustracja tego, że czekają nas rzeczy nieprzewidywalne"

Donald Tusk pomógł dziennikarce. "To ilustracja tego, że czekają nas rzeczy nieprzewidywalne"

Autor:
tmw/adso
Źródło:
TVN24

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał w piątek umowę na 152 polskie armatohaubice Krab. Wartość kontraktu to 10 miliardów złotych. Kilka dni temu minister kupił tyle samo haubic koreańskich.

Mariusz Błaszczak oprócz K9 zamówił także Kraby. "Na koniec chce pozostawić po sobie dobre wrażenie"

Mariusz Błaszczak oprócz K9 zamówił także Kraby. "Na koniec chce pozostawić po sobie dobre wrażenie"

Źródło:
Fakty TVN

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła listy filmów, które będą brane pod uwagę przy nominacjach do przyszłorocznych Oscarów w kategoriach: najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny, najlepszy pełnometrażowy film animowany oraz najlepszy film międzynarodowy. Na wszystkich trzech listach są polskie akcenty. 

Oscary 2024. Polskie produkcje i koprodukcje z szansami na Nagrodę Akademii

Oscary 2024. Polskie produkcje i koprodukcje z szansami na Nagrodę Akademii

Autor:
Tomasz-Marcin
Wrona
Źródło:
tvn24.pl

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę już po raz dziesiąty organizuje akcję "List od Mikołaja". Do 13 grudnia można zamówić wyjątkowy, spersonalizowany list od Mikołaja dla dziecka, nastolatka albo osoby dorosłej. Pięknie zaprojektowany, pełen osobistych szczegółów i ciepłych słów list zostanie dostarczony pod wskazany adres przed Wigilią. Całkowity dochód z akcji zostanie przeznaczony na działania Fundacji. 

Ostatnie dni akcji charytatywnej "List do Mikołaja". "Może być doskonałą okazją, żeby wyrazić miłość i troskę"

Ostatnie dni akcji charytatywnej "List do Mikołaja". "Może być doskonałą okazją, żeby wyrazić miłość i troskę"

Autor:
momo/ft
Źródło:
tvn24.pl

Serial "The Last of Us" uznany najlepszym serialem 2023 roku - tak wynika z rankingu, opracowanego przez największą na świecie internetową bazę filmową IMDb. Na trzecim miejscu podium znalazła się także inna hitowa produkcja HBO Max - serial "Sukcesja".

Najlepsze seriale 2023 roku. Na podium dwa hity HBO Max

Najlepsze seriale 2023 roku. Na podium dwa hity HBO Max

Autor:
wac//mm
Źródło:
tvn24.pl

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl