Według profesora Andrzeja Horbana, głównego doradcy premiera do spraw COVID-19, szczepić należy przede wszystkim seniorów. - Ludzie starsi mają z reguły jakieś choroby. Te choroby są chorobami przewlekłymi, które w taki czy inny sposób dewastują organizm - powiedział. Pytany w "Rozmowie Piaseckiego" o szczepienia nauczycieli, w tym akademickich, ocenił, że należy je przerwać i powrócić do nich "za miesiąc czy za dwa".
12 lutego rozpoczęły się szczepienia nauczycieli. Chęć zaszczepienia się mogli zgłosić wszyscy nauczyciele ze szkół, a także nauczyciele akademiccy oraz osoby do 65. roku życia prowadzące zajęcia na uczelniach. Z rozporządzenia ministerstwa edukacji i nauki wynika, że zajęcia na uczelniach w formie zdalnej prowadzone będą co najmniej do 30 września.
Horban: cały czas rekomendujemy szczepienia ludzi starszych
O sens szczepienia nauczycieli akademickich pytany był w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 główny doradca premiera do spraw COVID-19 i przewodniczący Rady Medycznej profesor Andrzej Horban.
- Rada Medyczna, nie tylko ja, stoi na stanowisku, że należy szczepić ludzi starszych - oświadczył. Wymienił, że szczepić należy najpierw osoby "powyżej 80 lat, potem powyżej 70, potem powyżej 60". - To ludzie, którzy umierają, jeżeli zachorują na covid. Śmiertelność powyżej 20 procent jest śmiertelnością olbrzymią. Tutaj wiemy, o co walczymy - powiedział.
Dopytywany, czy Rada Medyczna będzie rekomendować przerwanie szczepienia między innymi nauczycieli, potwierdził. Zaznaczył jednak, że "Rada rekomenduje", a "decyzje podejmuje rząd". - W tym momencie zaczynamy zdecydowanie, cały czas zresztą, rekomendować szczepienie ludzi starszych. Ludzie starsi mają z reguły jakieś choroby. Te choroby są chorobami przewlekłymi, które w taki czy inny sposób dewastują organizm, zaczynając od nadciśnienia, cukrzycy, wielu innych chorób, włącznie z nowotworami - tłumaczył.
Rada Medyczna jest organem pomocniczym premiera. W jej skład wchodzi kilkunastu ekspertów medycznych głównie z dziedzin epidemiologii i wirusologii.
"Należy przerwać szczepienia nauczycieli"
Nauczyciele szczepieni są preparatem koncernu AstraZeneca. Resort zdrowia rekomenduje tę szczepionkę dla osób do 69. roku życia. Wcześniej dopuszczoną dla osób do 65. roku życia.
Horban w programie pytany był, czy ludzie starsi, dla których przeznaczone miały być szczepionki Pfizera (której skuteczność sięga 95 procent), powinni być szczepieni także szczepionką AstraZeneki. - Jest stara zasada: jak się nie ma co się lubi, to się lubi, co się ma - odparł. - Jeżeli ma się szczepionkę, która nie ma 95-procentowej skuteczności, tylko 90-procentową, jeśli chodzi o liczbę zgonów, to w tym momencie zdecydowanie należy przerzucić tę szczepionkę również dla tych osób - mówił.
- Spływają nowe dane kliniczne, które mówią, że ta szczepionka (AstraZeneca - red.) w grupach starszych jest równie skuteczna - powiedział Horban. - Szczepi się tym, co się ma, nie mamy czasu - przyznał.
Według Horbana "w tym momencie należy przerwać szczepienia nauczycieli". - Możemy do tych szczepień wrócić za miesiąc czy za dwa, jeżeli będziemy mieli nową szczepionkę - dodał.
Źródło: TVN24