TVN24 | Polska

Zmarła pacjentka, przebadali cały szpital. "Wszystkie testy wykazały wynik ujemny"

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
kz
Źródło:
PAP
Szpital w Wolicy zamknięty do odwołania
Szpital w Wolicy zamknięty do odwołaniaTVN24
wideo 2/22
TVN 24Wolica: Zmarła 37-latka, miała koronawirusa. "Apeluję: Nie kłam medyka"

W szpitalu w Wolicy pod Kaliszem od ponad 70 osób, w tym 54 pacjentów, pobrano wymazy do badań na obecność koronawirusa. - Wszystkie testy wykazały wynik ujemny - poinformował w poniedziałek wieczorem Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego. W tej placówce przez kilka dni przebywała 37-letnia kobieta, u której potem stwierdzono zakażenie koronawirusem. Pacjentka zmarła w szpitalu w Poznaniu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Działania podjęto w związku ze śmiercią w niedzielę rano w poznańskim szpitalu byłej pacjentki szpitala w Wolicy - 37-letniej kobiety z powiatu kaliskiego zakażonej koronawirusem.

W sobotę szpital został zamknięty i wprowadzono reżim sanitarny. Nikt nie mógł opuścić placówki.

- Wszyscy pacjenci i pracownicy zachowują się wzorowo i rozumieją sytuację. Wymazy pobrano bardzo sprawnie - informował Sławomir Wysocki, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy.

W poniedziałek laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu przeprowadziło badania próbek od personelu szpitala i pacjentów. - Mamy dobre informacje w sprawie szpitala w Wolicy koło Kalisza i jego pacjentów. Wszystkie testy wykazały wynik ujemny i nie potwierdziły zakażenia koronawirusem - przekazał Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

Oddział, na którym leżała, jeszcze zamknięty

Inspekcja sanitarna podjęła już decyzję o otwarciu dwóch oddziałów szpitalnych i powrocie personelu do pracy.

- Oddział, na którym leżała pacjentka z wynikiem dodatnim, pozostał jeszcze zamknięty - poinformował Stube.

RAPORT TVN24.PL: KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

100 osób w kwarantannie

Z otoczenia 37-letniej kobiety służby sanitarne kwarantanną objęły w sumie 100 osób, w tym dzieci. Kobieta była przedszkolanką. Dyrektor wolickiego szpitala poinformował w niedzielę w wydanym oświadczeniu, że "gdyby medycy znali informacje na temat kontaktów zmarłej kobiety, to nie byłoby całej sytuacji".

Dodał, że podczas wywiadów lekarskich 37-latka zaprzeczała, że miała jakikolwiek kontakt z osobą z zagranicy. Tymczasem okazało się, że miała styczność z kuzynem, który jest kierowcą tira i jeździł do Włoch - przekazał Wysocki.

Objawy kliniczne u pacjentki przyjętej do szpitala w Wolicy - jak podał dyrektor placówki - wskazywały na bakteryjne zapalenie płuc. Na oddziale przebywała kilka dni. Kobietę przetransportowano do szpitala w Poznaniu, kiedy badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem.

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel .800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:kz

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości