Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 140 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też informację o śmierci jednej osoby chorej na COVID-19, która miała jednak choroby współistniejące. Od początku epidemii w Polsce infekcję SARS-CoV-2 potwierdzono u 2 877 608 osób, z których 74 574 zmarły.
Najwięcej z zaraportowanych w poniedziałek 140 przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w województwie mazowieckim, gdzie potwierdzono 29 infekcji.
Pozostałe zakażenia pochodzą z województw: łódzkiego (16), wielkopolskiego (14), śląskiego (13), małopolskiego (dziewięć), dolnośląskiego (osiem), lubelskiego (osiem), pomorskiego (siedem), kujawsko-pomorskiego (sześć), zachodniopomorskiego (sześć), opolskiego (pięć), świętokrzyskiego (pięć), warmińsko-mazurskiego (cztery), lubuskiego (dwa), podkarpackiego (dwa) i podlaskiego (jedno zakażenie).
Pięć zakażeń to "dane bez wskazania adresu", które mają zostać uzupełnione przez sanepid.
"Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarła 1 osoba" - przekazał resort. Z zestawienia opublikowanego na rządowych stronach internetowych wynika, że ofiara śmiertelna pochodziła z Poznania.
Od początku epidemii w Polsce infekcję SARS-CoV-2 potwierdzono u 2 877 608 osób, z których 74 574 zmarły.
Ponad 33 tysiące testów
Resort przekazał też, że w ciągu doby wykonano ponad 33,2 tysiąca testów na koronawirusa.
Ile osób jest w szpitalach? Ile respiratorów jest zajętych?
Z poniedziałkowego raportu z danymi epidemicznymi wynika, że:
- 13 580 łóżek jest przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 (-72 w stosunku do dnia poprzedniego), - z tego 1982 łóżka są zajęte przez pacjentów z COVID-19 (-7), - 1397 respiratorów jest przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 (-5), - z tego 303 respiratory są obecnie wykorzystywane (-14), - 55 463 osoby są objęte kwarantanną (+272), - 2 648 869 osób wyzdrowiało (+355).
Najmniejsza liczba nowych zakażeń od 23 marca 2020 roku
Liczby nowych potwierdzonych infekcji oraz ofiar śmiertelnych raportowanych przez Ministerstwo Zdrowia podlegają bardzo silnym wahaniom w zależności od dnia tygodnia. Najniższe są z reguły w poniedziałki, gdy resort przekazuje dane, które spłynęły w niedzielę. Niemniej jedna ofiara śmiertelna, o której dziś poinformowano, to najniższa taka liczba od niedzieli 30 sierpnia 2020 roku. Z kolei 140 zakażeń, o których mowa w dzisiejszym raporcie, to najmniej od 23 marca 2020 roku, czyli od momentu, gdy od wykrycia pierwszego zakażenia w Polsce nie minęły jeszcze trzy tygodnie.
W porównaniu z poprzednim poniedziałkiem, gdy Ministerstwo Zdrowia zaraportowało 194 nowe wykryte infekcje, dziś mamy o 54 zakażeń mniej. To spadek o 28 procent.
Średnia liczba wykrywanych dziennie zakażeń, obliczana na podstawie danych z ostatnich siedmiu dni, spadła w porównaniu z wczoraj o osiem i wynosi 308. To najmniej od 16 lipca 2020 roku.
Średnia liczba raportowanych dziennie ofiar śmiertelnych, również obliczana na podstawie danych z ostatnich siedmiu dni, spadła do 59. Niemniej w ubiegłym tygodniu była jeszcze niższa, bo spadła do 53.
Liczba tzw. aktywnych przypadków, czyli Polaków, o których wiadomo, że aktualnie przechodzą zakażenie SARS-CoV-2, wynosi dziś 154 175 i jest najniższa od 26 października 2020 roku.
Liczba pacjentów w szpitalach (w komunikatach Ministerstwa Zdrowia tzw. zajęte łóżka) jest najniższa od 24 września 2020 roku. Liczba pacjentów leczonych przy pomocy respiratorów (w komunikatach resortu tzw. zajęte respiratory) jest najniższa od 8 października 2020 roku.
Na szpitalnych oddziałach covidowych zajętych jest niecałe 15 procent łóżek i prawie 22 procent respiratorów przeznaczonych do walki z epidemią. W przypadku respiratorów to najniższe obłożenie, odkąd 23 października 2020 rok Ministerstwo Zdrowia zaczęło w codziennych komunikatach stosować podział na łóżka i respiratory zajęte i przeznaczone dla pacjentów z COVID-19. Jeśli chodzi o szpitalne łóżka, to tylko wczoraj odsetek zajętych był nieznacznie niższy. Co więcej, obłożenie jest bardzo niskie, mimo że na początku czerwca Ministerstwo Zdrowia znacznie zmniejszyło pulę przeznaczonych do zwalczania epidemii łóżek (o 5,5 tysiąca) i respiratorów (o 560), a mniejsze redukcje mają miejsce prawie codziennie.
Plan luzowania obostrzeń do końca wakacji
W czwartek premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali o kolejnych etapach luzowania obostrzeń epidemicznych. - Wszyscy czekaliśmy na ten moment. Jest on na wyciągnięcie ręki – powiedział premier, zastrzegając, że "cały czas pandemia może tu i ówdzie wybuchać". Uczulał, że "cały czas musimy zachowywać czujność".
Źródło: TVN24