Jest plan luzowania obostrzeń do końca wakacji. "Wszyscy czekaliśmy na ten moment. Jest na wyciągnięcie ręki"

Autor:
akw//rzw
Źródło:
TVN24
Premier: cały czas musimy zachowywać czujność, ale z każdym dniem przybywa zaszczepionych
Premier: cały czas musimy zachowywać czujność, ale z każdym dniem przybywa zaszczepionychTVN24
wideo 2/26
TVN24Premier: cały czas musimy zachowywać czujność, ale z każdym dniem przybywa zaszczepionych

Poznaliśmy rządowy plan luzowania obostrzeń epidemicznych, który będzie obejmował okres wakacyjny. Poszczególne etapy przedstawili na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki i szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformowali o zmianach w dotychczasowych obostrzeniach. Plan przewidziany jest do końca wakacji. - Wszyscy czekaliśmy na ten moment. Jest on na wyciągnięcie ręki - powiedział premier, zastrzegając, że "cały czas pandemia może tu i ówdzie wybuchać". Dodał, że "cały czas musimy zachowywać czujność". 

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W INTERNECIE

Plan luzowania obostrzeń będzie wdrażany w dwóch etapach: od 13 czerwca oraz od 26 czerwca.

Od 13 czerwca zmiany obejmą:

- Obiekty kultu religijnego: zwiększony zostanie limit do 50 procent wszystkich miejsc, - Dozwolona będzie sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki.

Premier o zmianach w obostrzeniach od 13 czerwca
Premier o zmianach w obostrzeniach od 13 czerwcaTVN24

Od 26 czerwca zmiany obejmą:

- Hotele i obiekty wypoczynkowe: zwiększony zostanie limit do 75 procent zajętych pokoi (do limitu nie będą wliczane dzieci do 12. roku życia), - Obiekty kultu religijnego: zwiększony zostanie limit do 75 procent wszystkich miejsc, - Kina i teatry: limit zostanie zwiększonych do 75 procent zajętych miejsc, - Wydarzenia sportowe i koncerty na obiektach sportowych: możliwe zajęcie 50 procent miejsc, - Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw: nowy limit - 1 osoba na 10 metrów kwadratowych, - Dyskoteki: dozwolone do 150 osób, - Transport publiczny: zwiększony limit do 100 procent obłożenia, - Wesołe miasteczka: zwiększony limit do 75 procent obłożenia, - Restauracje: zwiększony limit do 75 procent zajętych miejsc.

Do limitów nie będą wliczane osoby zaszczepione.

Premier o zmianach w obostrzeniach od 26 czerwca
Premier: większość nowych zasad będzie obowiązywać od 26 czerwcaTVN24

Dodatkowo, w najbliższych dniach na Stadionie Narodowym uruchomiona zostanie strefa kibica z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2020. Te rozpoczynają się 11 czerwca.

Minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził na konferencji, że luzowanie obostrzeń "nie prowadzi w tej chwili do przyspieszenia procesów pandemicznych". - Tutaj razem z premierem uznajemy w tej chwili, że największym zagrożeniem dla sytuacji pandemicznej są oczywiście nowe mutacje i potencjał, ryzyko ich pojawienia się - przekazał.

>> Zobacz relację z konferencji premiera i ministra zdrowia

W maju rząd zdecydował się na otwarcie - w reżimie sanitarnym i z ograniczeniami - kolejnych branż gospodarki, w tym między innymi restauracji, siłowni, basenów, kin, teatrów i oper. Zniesiono także obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. W czerwcu ogłoszono między innymi możliwość organizowania koncertów na świeżym powietrzu.

Autor:akw//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM

Pozostałe wiadomości