TVN24 | Polska

Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki zakażenia i śmierci - 10 sierpnia

TVN24 | Polska

Autor:
mart,
ads/kg
Źródło:
tvn24.pl
Rzecznik MZ: szczyt czwartej fali epidemii COVID-19 na przełomie września-października
TVN24Rzecznik MZ: szczyt czwartej fali epidemii COVID-19 na przełomie września-października

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 200 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał, że w ciągu ostatniej doby nikt nie zmarł na COVID-19. Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 2 884 361 zakażeń, z powodu COVID-19 zmarło 75 285 osób.

Najwięcej z 200 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono w województwie małopolskim, gdzie odnotowano 26 infekcji.

Pozostałe zakażenia pochodzą z województw: lubelskiego (24), mazowieckiego (24), kujawsko-pomorskiego (16), pomorskiego (16), podkarpackiego (13), śląskiego (12), zachodniopomorskiego (12), dolnośląskiego (10), warmińsko-mazurskiego (osiem), świętokrzyskiego (siedem), wielkopolskiego (sześć), lubuskiego (cztery), łódzkiego (trzy), opolskiego (trzy) i podlaskiego (dwa).

14 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które mają zostać uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Jak przekazał resort zdrowia, minionej doby z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba. To trzeci dzień z rzędu, gdy w raportach ministerstwa jest informacja, że nie przybyło ofiar śmiertelnych.

Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 2 884 361 zakażeń, z powodu COVID-19 zmarło 75 285 osób.

W poprzedni wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 164 nowych potwierdzonych infekcjach. Dzisiejsza liczba zakażeń jest wyższa o 36, czyli o 22 procent. Średnia dzienna liczba przypadków, obliczana na podstawie danych z ostatnich siedmiu dni, we wtorek wzrosła o pięć, do 154. Jeszcze miesiąc temu, 10 i 14 lipca wynosiła 78 i była najniższa od szczytu trzeciej fali. Od tego czasu średnia liczba zakażeń potwierdzanych każdego dnia rośnie niemal codziennie i do dziś uległa podwojeniu.

Dane ze szpitali. Ile jest zajętych respiratorów? Ile osób wyzdrowiało?

Z opublikowanego we wtorek raportu z danymi epidemicznymi wynika, że:

- 6020 łóżek jest przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 (-39 w stosunku do dnia poprzedniego), - z tego 307 łóżek jest zajętych przez pacjentów z COVID-19 (-6), - 575 respiratorów jest przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 (-10) - z tego 48 respiratorów jest obecnie wykorzystywanych (-2), - 70 771 osób jest objętych kwarantanną (+939 w stosunku do dnia poprzedniego).  - 2 654 677 osób wyzdrowiało (+53).

Niedzielski: zakażają się głównie osoby z grup najmniej zaszczepionych

Minister zdrowia Adam Niedzielski w poniedziałek udostępnił na Twitterze wykres z danymi z ostatniego miesiąca, który "pokazuje, że zakażają się głównie osoby z grup najmniej zaszczepionych". Dodał, że "zakażenia wśród osób do 40 lat to ponad 56 procent zakażeń. Osoby powyżej 60 lat - które są najszerzej zaszczepioną grupą - to jedynie niecałe 20 procent zakażeń" - poinformował minister.

Czwarta fala pandemii. Wojciech Andrusiewicz: zaczyna się rozpędzać

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział w zeszłym tygodniu w rozmowie z TVN24, że "czwarta fala (epidemii COVID-19 - red.) zaczyna się powoli rozpędzać". - Widzimy 20-pocentowe wzrosty (zakażeń - red.), ale w tym tygodniu zdarzył się też dzień, kiedy ten wzrost był 50-procentowy. To też jest świadectwo tego, że epidemia może nam przyspieszyć - powiedział.

Zdaniem Andrusiewicza epidemia w Polsce "może przyspieszyć, jeżeli nie będziemy się szczepić". Wyjaśniał, że transmisja koronawirusa "wśród osób niezaszczepionych jest bardzo szybka".

- Przewidujemy, zgodnie ze wszystkimi prognozami, że szczyt czwartej fali może nastąpić we wrześniu, na przełomie września i października. Na pewno najbliższe tygodnie to nie będzie spowalnianie pandemii, ale raczej kolejne wzrosty - oświadczył.

Rzecznik MZ: jeżeli nie będziemy się szczepić, to musimy się liczyć z falą rzędu 15 tysięcy zakażeń dziennie w szczycie
Rzecznik MZ: jeżeli nie będziemy się szczepić, to musimy się liczyć z falą rzędu 15 tysięcy zakażeń dziennie w szczycieTVN24

Autor:mart, ads/kg

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości