Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 366 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał, że ostatniej doby zmarło 13 osób. Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 2 889 036 zakażeń, z powodu COVID-19 zmarło 75 358 osób.
Najwięcej z 366 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono w województwie mazowieckim, gdzie odnotowano 47 infekcji.
Pozostałe zakażenia pochodzą z województw: małopolskiego (37), zachodniopomorskiego (32), śląskiego (31), podkarpackiego (28), podlaskiego (25), pomorskiego (25), dolnośląskiego (22), łódzkiego (21), lubelskiego (19), wielkopolskiego (16), kujawsko-pomorskiego (15), opolskiego (12), warmińsko-mazurskiego (12), świętokrzyskiego (dziewięć) i lubuskiego (pięć).
Dziesięć zakażeń to dane bez wskazania adresu, które mają zostać uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Dzisiejsze dane to najwyższy dzienny przyrost nowych zakażeń od 10 czerwca 2021 roku, gdy odnotowano 382 przypadki. W poprzednią środę Ministerstwo Zdrowia informowało o 234 potwierdzonych infekcjach. W dzisiejszym raporcie odnotowano 132 zakażenia więcej. To wzrost o 56 procent.
O dzisiejszym bilansie nowych zakażeń mówił w środę rano minister zdrowia Adam Niedzielski. - To oznacza ponad 50-procentowy wzrost, więc może dobrze, że jest to taki sygnał, który ma nas zdyscyplinować i przypomnieć o tym, że pandemia cały czas jest z nami – powiedział Niedzielski.
Jak przekazał w środę resort zdrowia, minionej doby z powodu COVID-19 zmarło 13 osób. Osiem z nich miało choroby współistniejące.
Od początku epidemii w Polsce potwierdzono 2 889 036 zakażeń, z powodu COVID-19 zmarło 75 358 osób.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ostatniej doby wykonano ponad 40,8 tysiąca testów na obecność koronawirusa, w tym 26 262 antygenowe.
Dane ze szpitali. Ile jest zajętych respiratorów? Ile osób wyzdrowiało?
Z opublikowanego w środę raportu z danymi epidemicznymi wynika, że:
- 6002 łóżka są przeznaczone dla pacjentów z COVID-19 (bez zmian w stosunku do poprzedniego dnia), - z tego 475 łóżek jest zajętych przez pacjentów z COVID-19 (+10), - 578 respiratorów jest przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 (bez zmian), - z tego 55 respiratorów jest obecnie wykorzystywanych (-5), - 52 777 osób jest objętych kwarantanną (-710), - 2 657 082 osoby wyzdrowiały (w danych z wtorku liczba podana przez MZ to 2 657 084).
Minister zdrowia o czwartej fali epidemii i podawaniu trzeciej dawki szczepionki
Adam Niedzielski w środę w RMF FM podkreślił, że z uwagi na liczbę osób zaszczepionych czwarta fala nie będzie takim obciążeniem dla systemu ochrony zdrowia jak poprzednie.
- Ci, co się nie zaszczepili, są o wiele bardziej narażeni na te najgorsze konsekwencje – zaznaczył. - Więcej ludzi jest zabezpieczonych, na pewno ta fala pandemii będzie się w mniejszym stopniu przekładała na liczbę hospitalizacji i zgonów – dodał.
Minister zdrowia był też pytany o podawanie trzeciej dawki szczepionki osobom szczególnie narażonym na ciężki przebieg zakażenia. Jak wskazał, "nie będą potrzebne żadne zaświadczenia". - Mamy bardzo wyraźnie w stanowisku Rady Medycznej zdefiniowanych siedem grup osób z upośledzoną odpornością. Znamy parametry i PESEL-e tych osób, w związku z tym wystawiamy przez Narodowy Fundusz Zdrowia skierowania dla tych osób - poinformował.
Jak dodał, "dziś ze strony ministra zdrowia ukaże się komunikat". - Najpóźniej jutro (te osoby - red.) będą mogły zgłaszać się do lekarza, a nawet jeśli automatyczne skierowanie nie zostanie wygenerowane, to osoby z tymi przypadłościami będą mogły pójść do lekarza, który będzie mógł wystawić skierowanie - wskazywał.
Źródło: tvn24.pl