Kolejny dzień z największą liczbą zakażeń w Polsce. Zmarło 13 osób

Autor:
akr/kab
Źródło:
tvn24.pl
MZ 8 sierpnia: 843 nowe zakażenia koronawirusem. Łącznie 51 167 przypadków
MZ 8 sierpnia: 843 nowe zakażenia koronawirusem. Łącznie 51 167 przypadkówTVN24
wideo 2/21
TVN24843 nowe zakażenia koronawirusem. Łącznie 51 167 przypadków

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 843 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 oraz o śmierci kolejnych 13 osób. Łącznie w Polsce od początku epidemii potwierdzono infekcję u 51 167 osób, spośród których 1800 zmarło.

Resort zdrowia poinformował w sobotnim komunikacie o 843 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. To najwyższa liczba dziennych infekcji od początku epidemii w naszym kraju. Poprzednią najwyższą odnotowano wczoraj, kiedy potwierdzono 809 przypadków zakażenia. Wcześniej był nią piątkowy bilans, który wyniosł 726 infekcji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Nowe potwierdzone przypadki wirusa dotyczą województw: śląskiego (208), mazowieckiego (131), małopolskiego (124), wielkopolskiego (54), pomorskiego (53), podkarpackiego (44), dolnośląskiego (35), łódzkiego (31), warmińsko-mazurskiego (29), lubuskiego (25), kujawsko-pomorskiego (24), lubelskiego (22), zachodniopomorskiego (21), opolskiego (17), świętokrzyskiego (13), podlaskiego (12).

Ministerstwo przekazało też informację o śmierci 13 zakażonych osób w wieku od 59 do 89 lat. Jak podano, większość z nich miała choroby współistniejące.

Łącznie w Polsce od początku epidemii potwierdzono infekcję u 51 167 osób, spośród których 1800 zmarło.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Ponad 4,8 tysiąca nowych zakażeń w ciągu tygodnia

W ciągu tygodnia od niedzieli 2 sierpnia do soboty 8 sierpnia Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o łącznie 4821 nowych przypadkach zakażenia.

Było ich: w niedzielę - 548, w poniedziałek - 575, we wtorek - 680, w środę - 640, w czwartek - 726, w piątek - 809, w sobotę - 843.

17 czerwca liczba aktywnych przypadków koronawirusa w Polsce osiągnęła największą wartość 14 494. Od tamtego czasu stale malała, aż do 19 lipca, gdy odnotowano najniższy bilans od blisko dwóch miesięcy - 8188. Od tego dnia wskaźnik aktywnych przypadków znowu rośnie i 8 sierpnia wynosi 12 964 (+ 495 w stosunku do piątku).  

Ile osób wyzdrowiało? Ile jest objętych kwarantanną?

W sobotę resort przekazał najnowsze dane w codziennym "raporcie o koronawirusie". Wynika z niego, że:

- 1928 "łóżek COVID-19" w szpitalach jest zajętych, - 72 respiratory są wykorzystywane, - 107 229 osób jest objętych kwarantanną, - 9256 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym, - 36 403 osoby wyzdrowiały.

Ogniska zakażeń

Jedno z ognisk SARS-CoV-2 powstało w ostatnim czasie po imprezie na pokładzie katamaranu, o czym poinformowały gdańskie służby sanitarne na swojej stronie internetowej. Stacja podała, że wykryto już 36 przypadków zakażenia, z czego 19 dotyczyło mieszkańców województwa pomorskiego, w tym ośmiu z Gdańska, 10 z Gdyni i jednego z Sopotu. Pozostałych 17 zakażonych to mieszkańcy województw: zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, dolnośląskiego i mazowieckiego.

Jeszcze w czwartek sanepid informował o 31 osobach zakażonych w ramach tego ogniska. Jak wyjaśniła w piątek na swojej stronie internetowej gdańska WSSE, ostatnia doba przyniosła pozytywne wyniki u kolejnych pięciu osób związanych z imprezą – wszyscy są mieszkańcami Mazowsza.

Ponadto w ramach dochodzenia epidemiologicznego ustalono, że w imprezie mogło wziąć udział około 240 osób, w tym kilkunastu członków personelu katamaranu.

Nowe obostrzenia w 19 powiatach

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przedstawił w czwartek rano mapę 19 powiatów, w których wrócą większe obostrzenia związane z trudną sytuacją epidemiczną. W dziewięciu z nich obostrzenia będą najszersze, w 10 - nieco mniejsze. Ograniczenia mają wejść w życie w sobotę 8 sierpnia.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział w piątek, że baza powiatów z dodatkowymi obostrzeniami w każdym tygodniu będzie aktualizowana.

Najdalej idące obostrzenia będą obowiązywały w powiatach opisanych przez resort zdrowia jako "czerwone". To powiaty: ostrzeszowski, nowosądecki, Nowy Sącz, wieluński, pszczyński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik i wodzisławski. Łagodniejsze, "żółte" rygory pojawią się w powiatach: wieruszowskim, Jastrzębie Zdrój, jarosławskim, Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i Przemyślu.

Obowiązek zasłaniania nosa i ust

W ostatnim czasie policja nasiliła swoje działania pod kątem egzekwowania obowiązujących obostrzeń, między innymi w zakresie zasłaniania ust i nosa. Jak przekazał rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka, do piątku funkcjonariusze, sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa, pouczyli 58 514 osób, a ponad 14 tysięcy ukarali mandatem karnym.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej został wprowadzony pierwotnie 16 kwietnia. Został on zniesiony 30 maja, ale pod warunkiem zachowania w przestrzeni publicznej dwumetrowego dystansu.

Obecnie w Polsce trzeba zasłaniać usta i nos między innymi w sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych, czy w komunikacji miejskiej. Trzeba to też obowiązkowo robić wszędzie indziej, jeżeli nie jest możliwe utrzymanie półtora metra dystansu społecznego.

W środę wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował, że od 1 września zostanie wprowadzony obowiązek posiadania zaświadczenia o przeciwwskazaniach medycznych do zasłaniania ust i nosa.

Autor:akr/kab

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości