Kolejne przypadki zakażeń po imprezie na katamaranie w Zatoce Gdańskiej. Tym razem na Mazowszu

TVN24 | Polska

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Ponad 800 nowych przypadków zakażeniaTVN24
wideo 2/4
TVN24Ponad 800 nowych przypadków zakażenia

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku wykryła już 36 przypadków zakażeń koronawirusem, które są efektem imprezy z 12 lipca na katamaranie pływającym po Zatoce Gdańskiej. Zainfekowani pochodzą z siedmiu województw. Na pokładzie mogło być nawet 240 osób.

O aktualnej sytuacji związanej z ogniskiem SARS-CoV-2 po imprezie na pokładzie katamaranu poinformowały w piątek gdańskie służby sanitarne na swojej stronie internetowej. Stacja podała, że wykryto już 36 przypadków zakażenia, z czego 19 dotyczyło mieszkańców województwa pomorskiego, w tym ośmiu z Gdańska, 10 z Gdyni i jednego z Sopotu. Pozostałych 17 zakażonych to mieszkańcy województw: zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, dolnośląskiego i mazowieckiego.

Jeszcze w czwartek sanepid informował o 31 osobach zakażonych w ramach tego ogniska. Jak wyjaśniła w piątek na swojej stronie internetowej gdańska WSSE, ostatnia doba przyniosła pozytywne wyniki u kolejnych pięciu osób związanych z imprezą – wszyscy są mieszkańcami Mazowsza.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Po imprezie na tym katamaranie sanepid zawiadamia prokuraturętvn24

Koronawirus na katamaranie

12 lipca na katamaranie pływającym po Zatoce Gdańskiej odbyła się impreza Big Boat Party. 20 lipca sanepid otrzymał informację, że kilka osób uczestniczących w zabawie jest nosicielami koronawirusa. Służby rozpoczęły dochodzenie epidemiologiczne. W jego ramach ustalono, że w imprezie mogło wziąć udział około 240 osób, w tym kilkunastu członków personelu.

Gdyński sanepid zwrócił się do organizatora zabawy z prośbą o listę uczestników i pracowników. Otrzymał dane tylko 92 osób – tych, które kupiły bilety (wiele osób kupowało bilety dla swoich znajomych lub na sprzedaż). Sanepid sukcesywnie ustalał kolejne osoby, które przebywały na pokładzie katamaranu, aby poddać je badaniom. W związku z imprezą i będącym jej efektem ogniskiem zakażeń Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gdyni złożył w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez organizatora zabawy.

Sprawą zakażeń koronawirusem po imprezie na katamaranie zajęła się prokuratura28.07| Do 25 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem po Big Boat Party – imprezie zorganizowanej na katamaranie, w której uczestniczyło ponad 200 osób. Sanepid wysłał do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez organizatorów rejsu. Wciąż nie udało się dotrzeć do wszystkich uczestników zabawy.TVN24

Podstawą zawiadomienia był art. 165 Kodeksu karnego mówiący o "sprowadzeniu niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób, powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej". Za popełnienie takiego czynu grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Organizatorowi imprezy grożą też kary administracyjne, bo zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami w Polsce organizować można imprezy, w których bierze udział maksymalnie 150 osób.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty: