Od soboty czwarty etap luzowania obostrzeń. Sprawdź, co się zmieni

Autor:
asty,
mjz/ec
Źródło:
TVN24, PAP
Konferencja premiera w sprawie kolejnego etapu znoszenia obostrzeń
Konferencja premiera w sprawie kolejnego etapu znoszenia obostrzeńTVN24
wideo 2/10
TVN24Konferencja premiera w sprawie kolejnego etapu znoszenia obostrzeń

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o szczegółach kolejnego etapu znoszenia ograniczeń wynikających z epidemii COVID-19. Przewiduje on między innymi zniesienie obowiązku noszenia maseczek w przestrzeniach ogólnodostępnych oraz zniesienie limitu osób w sklepach i punktach gastronomicznych.

Na środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił terminarz kolejnego etapu znoszenia ograniczeń wynikających z epidemii COVID-19.

1. Od 30 maja w przestrzeni otwartej obowiązkowe będzie zachowanie dwumetrowego dystansu, ale nie będzie obowiązku zakrywania ust i nosa.

- Z obowiązku utrzymania dwumetrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

- jeśli nie jesteśmy w stanie na świeżym powietrzu utrzymać dwumetrowego dystansu od innych - na przykład na zatłoczonym chodniku - wówczas musisz zasłonić usta i nos.

- wyjątki, gdzie nie musimy zakrywać ust i nosa: w pracy - jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne - oraz w restauracji lub barze - gdy zajmie się miejsce przy stole.

2. Od 30 maja w sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie będą obowiązywały limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba będzie zakrywać usta i nos.

- w punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci, zanim usiądą do stolika, muszą mieć zakryte usta i nos. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne - m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

3. Od 31 maja w kościołach nie będą obowiązywały limity wiernych, ale dalej będzie trzeba zakrywać nos i usta.

4. Od 31 maja będą dozwolone zgromadzenia na powietrzu do 150 osób, ale obowiązkowe wówczas będzie zasłanianie nosa i ust lub utrzymanie dwumetrowego dystansu między sobą.

5. Od 6 czerwca otwarte będą kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness, ale w tych miejscach będzie obowiązek zakrywania nosa i ust.

- wyjątek będą stanowiły dyskoteki i kluby - one nadal pozostaną zamknięte.

6. Od 6 czerwca w weselach będzie mogło brać udział 150 gości. Nie będą oni musieli zakrywać nosa i ust.

Konferencja premiera w sprawie kolejnego etapu znoszenia obostrzeń
Konferencja premiera w sprawie kolejnego etapu znoszenia obostrzeńTVN24

Morawiecki: zapanowaliśmy nad pandemią koronawirusa

Szef rządu mówił podczas konferencji, że od czasu wykrycia w Polsce pierwszego przypadku koronawirusa minęły niemal trzy miesiące. Jak ocenił, "to nie były łatwe dni", gdyż mamy ponad 20 tysięcy zachorowań i ponad tysiąc ofiar śmiertelnych.

Nowe zasady dotyczące noszenia maseczek>>>

Mówił jednocześnie, że rząd trzy miesiące temu postawił sobie "jasne cele".

- Bardzo proste do przedstawienia, bardzo trudne do zrealizowania. Ten cel polegał na tym, żeby w taki sposób przesunąć falę zachorowań, aby nigdy nie zabrakło łóżek, respiratorów i środków medycznych do leczenia naszych chorych. Ten cel udało się zrealizować. My nie musieliśmy nigdy dokonywać takich dramatycznych wyborów jak Hiszpanie, Francuzi, Szwedzi, Belgowie czy nawet Niemcy i Włosi. Wyborów, które oznaczały, że jedni ludzie mogli przeżyć, mieli szansę na przeżycie, a inni takiej szansy nie mieli - podkreślił Morawiecki.

- Dzisiaj z całą mocą trzeba podkreślić - te dane, które w najbardziej wyrazisty sposób świadczą o tym, że zapanowaliśmy nad chorobą, pandemią koronawirusa dużo bardziej sprawnie niż najbardziej bogate kraje, najbogatsze kraje świata, kraje Europy Zachodniej - dodał premier.

- Powoli odzyskujemy pole, stajemy na coraz bardziej twardym gruncie, jeżeli chodzi o koronawirusa - dodał.

Morawiecki: odzyskujemy pole, stajemy na coraz bardziej twardym gruncie
Morawiecki: odzyskujemy pole, stajemy na coraz bardziej twardym gruncieTVN24

Premier: chcemy dopuścić możliwość zgromadzeń do 150 osób

Morawiecki precyzował również informacje dotyczące możliwości organizowania od 30 maja zgromadzenia na powietrzu do 150 osób. Jak mówił, ta liczba jest "wydyskutowana, wypracowana z wieloma ekspertami, epidemiologami".

Siłownie i kluby fitness będą otwarte>>>

- Bardzo proszę organizować te zgromadzenia z zachowaniem dystansu, aby ograniczyć ryzyko transmisji koronawirusa - podkreślił Morawiecki. Zastrzegł, że dla zachowania absolutnego bezpieczeństwa, decyzję i zalecenia dotyczące organizacji takich wydarzeń podejmować będzie Główny Inspektor Sanitarny, Wojewódzki Inspektor Sanitarny we współpracy z wojewodą.

"Odmrażanie" wesel i uroczystości rodzinnych. Jest limit osób>>>

- Może się tak zdarzyć, że będą ogniska koronawirusa i akurat w tym miejscu ktoś zapragnie zrobić zgromadzenie. Należy tu zachować zdrowy rozsądek, pewne kwestie bezpieczeństwa będą tu zastosowane - zaznaczył szef rządu.

Szumowski: jak najszybciej będziemy też przywracali normalne funkcje szpitalom

Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił na konferencji o sytuacji w szpitalach. Zwrócił uwagę, że obecnie ponad 80 procent łóżek w tych placówkach i ponad 90 procent respiratorów jest wolnych i czeka na pacjentów z COVID-19.

- To oznacza, że możemy po części poluzować w dosyć istotny sposób te ograniczenia, a po drugie, będziemy jak najszybciej przywracali normalną funkcję tym szpitalom, które do tej pory były bardzo mocno nakierowane i w gotowości do przyjęcia pacjentów chorych na koronawirusa - powiedział Szumowski.

Minister wyraził jednocześnie przekonanie, że najdalej za kilka dni "koniec tego tygodnia, początek przyszłego" będziemy mogli powiedzieć, że "liczby chorych ze Śląska również spadają". "Z Wielkopolski, z Łodzi i już wszystkie województwa i cała Polska będzie miała ewidentnie tą tendencję spadkową" - powiedział szef MZ.

Otworzą się kina i teatry, wrócą koncerty plenerowe. Minister podał daty i warunki>>>

Jak jednak podkreślił, to nie oznacza końca epidemii. - To nie oznacza, że epidemia zniknęła, że gdzieś się ukryła. Ona jest, na pewno mogą się pojawiać ogniska, dlatego ten dystans społeczny. A jeżeli nie możemy zachowywać dystansu, to maseczka - dodał Szumowski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Etapy łagodzenia restrykcji

Pierwszy etap znoszenia obostrzeń obowiązuje od 20 kwietnia, drugi - od 4 maja, trzeci natomiast od 18 maja.

Cztery etapy znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusemKancelaria Premiera

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Autor:asty, mjz/ec

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Adam Guz/KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości