Od soboty w całym kraju obowiązują nowe obostrzenia epidemiczne. Zaostrzone restrykcje weszły w życie 27 marca i będą obowiązywać do 9 kwietnia. Dotyczą handlu, usług, zgromadzeń czy żłobków i przedszkoli. Zobacz, co się zmienia.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 35 143 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Jest to najwyższy dobowy przyrost w Polsce od początku pandemii. Resort przekazał też informację o śmierci 443 osób, u których stwierdzono COVID-19. W czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z występowaniem stanu epidemii.
Ograniczenia handlu
- Zakaz handlu detalicznego artykułami budowlanymi, artykułami do remontu i meblami w obiektach o powierzchni powyżej 2000 metrów kwadratowych.
- Zakaz działalności salonów fryzjerskich i urody, salonów kosmetycznych, studiów tatuażu oraz piercingu.
- Centra i galerie handlowe pozostają zamknięte, z wyjątkiem między innymi sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych i księgarni.
- W placówkach handlowych, na targu lub poczcie będą obowiązywać nowe limity osób: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych w sklepach do 100 metrów kwadratowych oraz 1 osoba na 20 metrów kwadratowych w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych.
Kościoły
- Ograniczenie do 1 osoby na 20 metrów kwadratowych dotyczy też obiektów kultu religijnego;
- Zgromadzonych obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, który nie dotyczy osób sprawujących kult religijny.
Usługi hotelowe
- Do katalogu osób, które mogą korzystać z usług hotelowych dodano inspektorów Urzędu Transportu Kolejowego, którzy wykonują pracę w terenie.
Zgromadzenia
- W nowym rozporządzeniu zabrania się również "udziału w zgromadzeniach".
Wcześniej obowiązywał tylko zakaz organizowania zgromadzeń powyżej 5 osób, które musiały zachowywać między sobą dystans 1,5 metra, a także 100 metrów od innego zgromadzenia.
Gry hazardowe
W uzasadnieniu do rozporządzenia zmodyfikowano też przepisy dotyczące prowadzenia działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych oraz kasyn. Jak zaznaczono, do eksploatacji automatów jest uprawniony jedynie Totalizator Sportowy oraz przedsiębiorcy posiadający koncesje na prowadzenie kasyna naziemnego. Jedyne legalne kasyno internetowe prowadzi tylko Totalizator Sportowy.
Żłobki i przedszkola
W tekście opublikowanego rozporządzenia kwestia zamknięcia przedszkoli i żłobków nie została zawarta.
Później w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował o podpisanym rozporządzeniu w sprawie zamknięcia przedszkoli na dwa tygodnie. Do placówek będą mogły uczęszczać jedynie:
- dzieci osób ze służb zaangażowanych w walkę z pandemią,
- dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Rozporządzenie zostało skierowane do ogłoszenia - przekazało ministerstwo.
Źródło: PAP TVN24