Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń - 320 nowych przypadków w piątek, osiem osób zmarło

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
ja, akw,mro//pm, now, ral
Źródło:
tvn24.pl
TVN24Koronawirus w Polsce - 3266 zakażonych, zmarło 65 osób

320 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono w piątek. Ministerstwo Zdrowia poinformowało też o śmierci ośmiu osób. Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 3266 przypadków zakażenia, nie żyje 65 osób. Dane w artykule są na bieżąco aktualizowane.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W popołudniowym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci sześciu kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 75-letni mężczyzna ze szpitala w Tychach, 87-letnia kobieta ze szpitala w Raciborzu, 71-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 82-letni mężczyzna ze szpitala w Lublinie, 80-letnia kobieta ze szpitala w Grudziądzu i 84-letni mężczyzna ze szpitala w Krakowie. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

Koronawirus SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, w Polsce jest potwierdzony we wszystkich województwach.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

W Polsce potwierdzono do tej pory 3266 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. 65 pacjentów nie żyje.

Oto informacje o zakażeniach w poszczególnych województwach:

dolnośląskie – 384 przypadków, w tym 46 potwierdzonych w piątek, sześć z osób zakażonych w tym województwie zmarło; kujawsko-pomorskie – 160 przypadków; w tym 3 potwierdzone w piątek; jedna osoba w tym województwie zmarła - w piątek lubelskie – 156 przypadków, w tym pięć potwierdzonych w piątek; sześć z osób zakażonych w tym województwie zmarło; w tym jedna w piątek lubuskie – 49 przypadków, w tym jeden potwierdzony w piątek; łódzkie – 236 przypadków, jedna osoba zakażona w tym województwie zmarła; małopolskie – 258 przypadków, w tym 28 potwierdzonych w piątek, pięć osób zakażonych w tym województwie zmarło; jedna w piątek mazowieckie – 791 przypadki, w tym 37 potwierdzonych w piątek, 14 z osób zakażonych w tym województwie zmarło, ; opolskie – 90 przypadków, w tym 12 potwierdzonych w piątek; jedna osoba zakażona w tym województwie zmarła; podkarpackie – 125 przypadków, w tym 14 potwierdzonych w piątek; cztery z osób zakażonych w tym województwie zmarły; podlaskie – 67 przypadków; w tym 8 potwierdzonych w piątek; pomorskie – 75 przypadki, w tym 5 potwierdzonych w piątek; śląskie – 431 przypadków, w tym 130 potwierdzonych w piątek; 14 z osób zakażonych w tym województwie zmarło; w tym trzy w piątek; świętokrzyskie – 71 przypadków, w tym dziewięć potwierdzonych w piątek; jedna z tych osób zmarła;  warmińsko-mazurskie – 72 przypadki, w tym pięć potwierdzonych w piątek;  wielkopolskie – 212 przypadków, w tym 17 potwierdzonych w piątek; dziesięć z osób zakażonych w tym województwie zmarło, z czego śmierć dwóch potwierdzono w piątek;  zachodniopomorskie – 89 przypadkówdwie z osób zakażonych w tym województwie zmarły

ZOBACZ >> Ksiądz, kierowca autobusu, przedszkolanka. Co wiemy, o zakażonych koronawirusem?

Nowe obostrzenia od 1 kwietnia

Premier Mateusz Morawiecki poinformował 31 marca o wprowadzeniu nowych ograniczeń w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. To między innymi zachowanie dwumetrowego dystansu w przestrzeni publicznej, limity w sklepach, zamknięte zakłady fryzjerskie, obowiązek nakładania rękawiczek przed wejściem do sklepu. Za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 do 30 tysięcy złotych. ZOBACZ >> Limit osób w sklepie, ograniczenia w dostępie do parków. Premier ogłosił nowe obostrzenia

Stan epidemii od 20 marca

20 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu stanu epidemii. - Żeby zapobiegać kolejnym rozprzestrzenianiom się, ograniczać, wdrażać odpowiednie zasady, także w obszarze kwarantanny - tłumaczył. Dodał, że tym samym kary za łamanie kwarantanny zostały podwyższone z 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych.

Przywrócono też pełne kontrole na granicach kraju oraz zamknięto wjazd do kraju dla cudzoziemców (z pewnymi wyjątkami - Powroty do Polski. O czym pamiętać?). Dla obywateli wprowadzono obowiązek dwutygodniowej kwarantanny po powrocie do Polski.

24 marca rząd poinformował o wprowadzeniu nowych decyzji, które mają przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się z pewnymi wyjątkami: drogi do pracy i do domu, wolontariatu w walce z koronawirusem oraz załatwiania niezbędnych spraw życia codziennego (np. niezbędnych zakupów, wykupienia lekarstw, wizyty u lekarza, opieki nad bliskimi lub wyprowadzenia psa).

Wprowadzono zakaz zgromadzeń. Ograniczenia dotyczą także obrzędów religijnych, zakładów pracy oraz komunikacji miejskiej, gdzie dozwolona liczba pasażerów ma odpowiadać połowie miejsc siedzących w danym środku transportu.

Wszystkie te obostrzenia mają obowiązywać do 11 kwietnia (Wielka Sobota) włącznie.

ja, akw,mro//pm, now, ral

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Tagi:
Raporty: