TVN24 | Polska

Morawiecki, Niedzielski i Gowin o walce z COVID-19. Konferencja prasowa

TVN24 | Polska

Autor:
mjz,
momo/dap
Źródło:
PAP, TVN24
Kiedy szczyt czwartej fali epidemii COVID-19? Wiceminister Waldemar Kraska odpowiadaPolskie Radio 24
wideo 2/20
Koronawirus w Polsce

Trwa konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i wicepremiera Jarosława Gowina w sprawie działań związanych z epidemią COVID-19. W tvn24.pl trwa relacja.

Konferencja prasowa została zaplanowana na godzinę 10. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (sala im. T. Mazowieckiego). Oprócz Mateusza Morawieckiego biorą w niej udział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 10:38

  Konferencja dobiegła końca. Dziękujęmy za uwagę.

 • 10:37

  Gowin: Stoimy na stanowisku, że zarówno ze względów zdrowotnych, jak i gospodarczych, warto rozważyć, by niedziela 6 grudnia była niedzielą handlową.

 • 10:36

  Morawiecki: Redukcja kontaktów społecznych w trakcie świąt jest bardzo ważna dla dalszego przebiegu epidemii. Pracujemy nad dalszymi rozwiązaniami prawnymi, które pozwolą ograniczyć przemieszczanie się.

 • 10:32

  Niedzielski: W najbliższym czasie opracujemy model logistyczny badań przesiewowych. Chcemy je przeprowadzić w regionach najbardziej dotkniętych koronawirusem.

 • 10:31

  Morawiecki: wszelkie zasady dotyczace zasiłków opiekuńczych będą takie same jak dotychczas. Nadal ten zasiłek opiekuńczy jest świadczony dla osób uprawnionych.

 • 10:28

  Czas na pytania.

 • 10:25

  Niedzielski: Plany zostały skonstruowane warunkowo, czyli są uzależnione od dziennej liczby zachorowań lub średniej liczby dziennych zachorowań z siedmiu dni. Jeżeli będziemy zbliżali się w okolice poniżej 19 tysięcy zachorowań średnio to przewidujemy powrót potencjalnie do strefy czerwonej, jeżeli liczba zakażeń spadnie poniżej 10 tysięcy będzie to przestrzeń do wprowadzenia strefy żółtej, a jeżeli spadnie poniżej czterech tysięcy, pojawią się regulacje, które wprowadzaliśmy dla strefy zielonej.

  Ale możemy mieć też do czynienia z przyspieszeniem pandemii i w takiej sytuacji przewidujemy wprowadzenie narodowej kwarantanny (przy 27 tysiącach zakażeń).

 • 10:23

  Niedzielski: Przewidywalność i przejrzystość - te dwie rzeczy przyświecały nam w trakcie opracowywania planu na najbliższe trzy tygodnie. Zawiera on klarowne zasady, które jeszcze dzisiaj zostaną zaprezentowane w formie rozporządzeń. Prezentujemy kompleksowy zestaw regulacji, które będą wprowadzane w zależności od rozwoju pandemii.

 • 10:22

  Przemawia minister zdrowia Adam Niedzielski.

 • 10:22

  Gowin: Święta Bożego Narodzenia w tym roku powinny mieć szczegolnie kameralny charakter. Te święta to jest czas nadziei, ale także test. I od tego jak zdamy ten test zależeć będzie to, ilu z nas przeżyje ten trudny czas i uniknie uszczerbku na zdrowiu, a także ile firm przetrwa.

 • 10:21

  Gowin: Rząd dołoży wszelkich starań, żeby uratować jak najwięcej miejsc pracy i jak najwięcej firm.

 • 10:20

  Gowin: Przygotowujemy kolejne bardzo daleko idące rozwiązania gospodarcze, negocjujemy je obecnie z KE. To będą takie rozwiązania, jak wieloletnie kredyty inwestycyjne, możliwość pokrywania do 70 procent kosztów stałych w działalności firm dotkniętych obostrzeniami, i szereg innych rozwiązań adresowanych do branż najdotkliwiej dotkniętych epidemią.

 • 10:17

  Gowin: Powodzenie planu rządowego zależy od dyscypliny a stawką jest życie i zdrowie wielu z nas, ale także setki tysięcy a nawet miliony miejsc pracy, które byłyby zagrożone, gdybyśmy nie stosowali tych rygorów.

 • 10:15

  Przemawia wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

 • 10:15

  Morawiecki: Dzisiaj ścieramy z się z koronawirusem wciąż bardzo intensywnie. Ta poprawa jest kwestią przyszłości i zależy od naszej dyscypliny w przestrzeganiu restrykcji.

 • 10:14

  Morawiecki: Około 18 stycznia będą pojawiać się pierwsze dostawy szczepionki. Już teraz bardzo intensywnie pracujemy nad procesem dystrybucji. Jednak musimy dotrwać do tego dnia z jak najmniejszą liczbą zakażeń i utraconych miejsc pracy.

 • 10:13

  Morawiecki: Szkoły - również tutaj byliśmy nakłaniani do ich otwarcia. Zdecydowaliśmy jednak, że pozostaną zamknięte do 23-24 grudnia. Ale następnie podjęliśmy decyzję, że ferie będą skumulowane w jednym okresie (między 4 stycznia a 17 stycznia). By ruch turystyczny był jak najmniejszy.

 • 10:11

  Morawiecki: Od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać, ale w najwyższym reżimie sanitarnym. To ważne żeby utrzymać w ryzach przyrost zakażeń. Ważna jest dyscyplina każdego sklepu, bo jeżeli sklepy nie będą przestrzegały restrykcji, będą zamykane.

  Rząd był również nakłaniany przez przedstawicieli gastronomii, branży wydarzeń kulturalnych, kina, teatry, ale także siłownie i fitness, by otworzyć te placówki, które są dziś zamknięte. Jednak idziemy za radą naszych epidemiologów i zdecydowaliśmy się pozostawić je zamknięte również w okresie przedświątecznym, do 27 grudnia. Poinformujemy przed świętami, co dalej.

  Znajdujemy się nadal na etapie "hamulca bezpieczeństwa". To czy Polska będzie mogła naleźć się w strefie, gdzie restrykcje są mniejsze, zależy od tego, czy będziemy przestrzegać te restrykcje.

 • 10:09

  Morawiecki: Czeka nas sto dni solidarności.

 • 10:08

  Morawiecki: chcę, by święta Bożego Narodzenia odbyły się w ramach małych rodzinnych spotkań.

 • 10:08

  Morawiecki: duża część populacji zaszczepionej pozwoli szybko przerwac łańcuch zakażeń. Nawet jeżeli nie wszyscy ją otrzymają na początku.

 • 10:07

  Morawiecki: wszyscy Polacy dysponują bronią: to nasza dyscyplina, przestrzeganie zasad sanitarnych i solidarność.

 • 10:07

  Morawiecki: we wszystkich krajach europejskich nastrój jest podobny. Jest oczekiwanie i pokora. Dziś musimy wszyscy wymagać od siebie więcej. Koronawirus jest siłą natury, której nikt z nas nie jest w stanie przewidywać.

 • 10:06

  Morawiecki: z zatrwożeniem patrzę na liczbę zgonów spowodowanych koronawirusem. Musimy pamiętać, że wirus zbiera śmiertelne żniwo, które zasiał 2,5-4 tygodni temu. Jeśli ta stabilność zakażeń się utrzyma poprawę będziemy mogli zobaczyć dopiero za jakiś czas. Teraz wiemy, że wiele naszych przewidywań było błędnych, że wiele analiz, wiele prognoz, które prowadziliśmy my, nasi specjaliści, eksperci nie sprawdziły się.

 • 10:05

  Morawiecki: Każdego dnia zwiększamy liczbę respiratorów i łóżek, dziś jest około 37 tysięcy łóżek i trzy tysiące respiratorów.

 • 10:04

  Rozpoczęła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego.

 • 10:03

  Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz był pytany w sobotę radiu RMF FM, czy rząd konsultował się z opozycją w sprawie strategii walki z COVID-19, którą ma przedstawić dziś premier Morawiecki.

  - Nie było rozmów, był tylko pozorowany dialog na początku drugiej fali, też zgłaszaliśmy swoje projekty ustaw, choćby uwolnienie niedzieli handlowych, obniżka VAT, uruchomienie prywatnej służby ochrony zdrowia na rzecz leczenia pacjentów nie-covidowych z NFZ - mówił szef PSL. Dodał, że oceny działania rządu i premiera w zakresie epidemii są tragiczne. - 65 procent naszych rodaków uważa, że rząd działa źle albo bardzo źle w obliczu drugiej fali pandemii - stwierdził Kosiniak-Kamysz.

  Podkreślał, że PSL oczekuje od premiera m.in. informacji, co ze szczepieniami przeciw koronawirusowi. - Tutaj bardzo ważna rzecz, którą chcemy zgłosić - szczepienia w Polsce powinny być dostępne za darmo dla wszystkich, którzy będą chcieli z nich skorzystać, rząd musi za to zapłacić - powiedział Kosiniak-Kamysz. Jak mówił, "nie wolno tymi kosztami obciążyć pacjenta".

 • 9:53

  Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował w sobotę, że w najbliższych dniach, może w ciągu dwóch, trzech tygodni poznamy nazwisko nowego głównego inspektora sanitarnego. Jak stwierdził, decyzja Jarosława Pinkasa o rezygnacji ze stanowiska na pewno była trudna, ale podjęta z wielką rozwagą.

 • 9:51

  Do 20 listopada Ministerstwo Zdrowia potwierdziło łącznie 819 262 przypadki zakażenia. Zmarło 12 714 osób.

 • 9:50

  Konferencja premiera Mauteusza Morawieckiego ma rozpocząć się o godzinie 10. Zgodnie z zapowiedzią szef rządu przedstawi kompleksowe, długofalowe zasady dalszych etapów bezpieczeństwa w walce z COVID-19.

We wtorek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że do 29 listopada utrzymany będzie obecny stan obostrzeń i restrykcji wprowadzonych w wyniku epidemii. Długofalowe zasady dalszych etapów walki z COVID-19 - zgodnie z zapowiedzią rzecznika rządu - zostaną natomiast przedstawione w sobotę.

Do 20 listopada Ministerstwo Zdrowia potwierdziło łącznie 819 262 przypadki zakażenia. Zmarło 12 714 osób.

Autor:mjz, momo/dap

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości