Dworczyk: przekraczamy 14 milionów wykonanych szczepień
Zakończyła się konferencja szefa kancelarii premiera i pełnomocnika rządu do spraw szczepień przeciw COVID-19 Michała Dworczyka, prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michała Kuczmierowskiego i Anny Goławskiej, podsekretarz stanu z Ministerstwa Zdrowia. Relacjonowaliśmy ją w tvn24.pl.
Zakończyła się konferencja, dziękujemy za uwagę i kończymy relację.
12:41
Jak nam idzie proces nabywania odporności populacyjnej? Czy są jakieś dane? Kiedy możemy ją osiągnąć? Szef KPRM: Podkreślamy od samego początku, że nie stawiamy sobie za cel 60, 70 czy 80 procent zaszczepienia populacji. Mamy na celu zaszczepienie jak największego odsetka Polaków.
12:39
Pytanie o szczepienia osób z rocznika 2003. Dworczyk: Te decyzje wypływały z interpretacji obowiązujących przepisów.
12:38
Jaki rząd ma plan na poprawę statystyk szczepień wśród seniorów? Dworczyk: Posługujemy się pewnymi grupami wiekowymi. Dla seniorów to są osoby 70+. W tej grupie mamy ponad 73 procent osób zaszczepionych lub zarejestrowanych. Te osoby cały czas zgłaszają się. W akcji profrekwencyjnej, która ma być uruchomiona, mamy zaplanowany kanał komunikacyjny i zestaw działań, które są nastawione na osoby 60+.
12:36
Dworczyk: Nie mam wiedzy, jeśli chodzi o jakieś nowe obostrzenia.
12:36
Dworczyk o szczepieniach osób z niepełnosprawnościami poza kolejką: Z 7 tysięcy punktów na terenie całej Polski jest około 600 punktów szczepień powszechnych. Ze statystyki wynika, że zawsze ktoś z tych 200 umówionych osób nie pojawi się. Nie ma żadnego niebezpieczeństwa, że osoby z niepełnosprawnościami doprowadzą do tego, że ktoś nie trzyma szczepionki lub spadnie w kolejce.
12:34
Minister Dworczyk: Firma AstraZeneca jest tym dostawcą, z którym jest najwięcej problemów.
12:33
Pytanie o szczegóły zmiany okresu czasu między podaniem dawek szczepionki. Dworczyk: Jeśli był błąd na grafice to przepraszamy, wszystkie zmiany wprowadzamy od 17 maja. Posługując się liczbą dni 35, to jest minimalny termin. Jeśli pacjent będzie prosił o podanie drugiej dawki o kilka dni później, to są kwestie do umówienia. Od strony bezpieczeństwa i zdrowia wszystko jest wykonywanie zgodnie z przepisami i wytycznymi producenta. Skrócenie terminów dotyczy tych osób, które od 17 maja będą się zapisywały na szczepienia.
12:31
Ustawa o odszkodowaniach w sprawie odczynów poszczepiennych. Wiceszefowa MZ: Jest ona w trakcie uzgodnień. Spłynęło sporo uwag, które analizujemy. W najbliższym czasie ta ustawa trafi na Stały Komitet Rady Ministrów i do Sejmu.
12:30
Pytanie o mobilne punkty szczepień – czy planowana jest ponowna taka akcja? Szef kancelarii premiera: Ta akcja w tej chwili trwa, ale została skierowana do tych powiatów, gdzie potrzeby są największe.
12:28
Dworczyk o szczepieniach przeciw COVID-19: Namawiamy do tego, żeby szczepić się jak najszybciej, ale to uzależnione jest od dostępności szczepionek i terminów.
12:28
Pytanie o limit osób na imprezach rodzinnych. Dworczyk: Pandemia zwalnia, ale jest niezwykle zwodnicza. Zawsze obowiązuje nas zdrowy rozsądek, odpowiedzialność. Od tego trzeba zacząć mówiąc o spotkaniach. Zgodnie z przepisami jest tak, że jeśli osoba jest zaszczepiona i ma certyfikat wykonania pełnego sczepienia, nie jest liczona do limitów.
12:26
Kiedy może być decyzja ws. szczepień osób 16+? Dworczyk: W tym tygodniu przedstawiona zostanie decyzja w sprawie szczepienia osób powyżej 16. roku życia. Wpływ na tę decyzję mają przesłanki medyczne i organizacyjne.
12:25
Dziennikarze zadają pytania.
12:25
Kuczmierowski: Dynamika dostaw również się zmieniła. Dzisiaj dostarczamy szczepionki właściwie każdego dnia, często również w weekendy.
12:24
Kuczmierowski: Zwiększyliśmy naszą bazę magazynową. W ciągu tygodnia jesteśmy w stanie przyjąć 10 milionów dawek.
12:24
Kuczmierowski: Musiała zmienić się sieć dystrybucji, W tej chwili obsługują nas cztery hurtownie farmaceutyczne, który dystrybuują szczepionki z ponad 20 punktów całej Polsce. To jest taki element, który był przez nas zakładany po to, żeby usprawniać dystrybucję szczepionek.
12:22
Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych: Widać, jak rośnie nam tempo szczepień.
12:21
Goławska: Planujemy uruchomić szczepienia w aptekach.
12:20
Goławska: Aby zapewnić szybkie tempo szczepień, wprowadzamy wiele udogodnień. To między innymi nowe formy punktów szczepień, jak mobilne jednostki szczepienne, ale też zwiększamy potencjał ludzki. Uprościliśmy też sposób kwalifikowania do szczepień.
12:19
Sekretarz stanu w MZ, Anna Goławska mówi o powodach zmian w terminie podawania drugiej dawki szczepionki. - To w znaczący sposób poprawi tempo szczepień – argumentuje.
12:18
Dworczyk: Analizujemy również możliwość wprowadzenie pewnych ułatwień nie tylko dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, tylko także dla innych osób z niepełnosprawnościami. Na początku przyszłego tygodni informacje i decyzje w tej sprawie będziemy komunikować.
12:17
Dworczyk: Od dzisiaj jest możliwość wykonywania szczepień w ośrodkach opieki osób z niepełnosprawnościami.
12:16
Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk: Kolejna sprawa to zwiększenie dostępności i przyspieszenie szczepień dla osób z niepełnosprawnościami. Od dzisiaj wchodzą zmiany.
12:15
Dworczyk o mobilnych jednostkach szczepień: Te osoby, które mają stosowne uprawnienia mogą szczepić, tworząc takie jednostki. Namawiamy do tego, żeby się włączać w tę możliwość działania, żeby się rejestrować za pośrednictwem strony, formularza.
12:14
Dworczyk: Te przepisy również wejdą w życie od 17 maja.
12:14
Szef KPRM o szczepieniu ozdrowieńców: Do tej pory było to około 90 dni. Dzisiaj szczepienie ozdrowieńców po 30 dniach od daty otrzymania dodatkowego wyniku testu.
12:13
Dworczyk: Ta zamiana wejdzie w życie od 17 maja. Podyktowana jest też dostępnością szczepionek.
12:12
Dworczyk: W związku ze stanowiskiem Rady Medycznej podjęliśmy decyzje o skróceniu okresu między podaniem pierwszej a drugiej dawki.
12:12
Szef KPRM: Wszystkie ponad 740 zakładów pracy, które się zarejestrowały, będą otrzymywały komunikaty, będziemy się kontaktować z nimi.
12:11
Szef KPRM: 17 maja ruszają pilotażowe szczepienia w zakładach pracy.
12:11
Dworczyk: W drugiej połowie maja uruchomimy duża kampanię profrekwencyjną. Wezmą w niej udział znany sportowcy, blogerzy, toutuberzy. Kampanii poświęcimy oddzielną konferencję.
12:10
Dworczyk: W kolejnych tygodniach największym wyzwaniem będzie przekonanie jak największej liczby Polaków do tego, żeby się zaszczepić.
12:09
Dworczyk: Od wczoraj wszyscy pełnoletni Polacy mają wystawione e-skierowania.
12:08
Dworczyk: Każdego tygodnia zwiększamy o około 200 tysięcy wykonywanych szczepień. To jest związane z jednej strony tym, że punktów szczepień jest co raz więcej, ale z drugiej strony ze zwiększaniem dostaw szczepionek do Polski.
12:07
Dworczyk: W tym tygodniu dostarczymy do punktów szczepień nieco ponad 2 mln dawek.
12:06
Dworczyk: Mamy na maj i czerwiec ok. 4,5 miliona wolnych terminów.
12:06
Szef KPRM: Grubo ponad 10 milionów osób przyjęło pierwszą dawkę.
12:05
Dworczyk: Chcieliśmy przedstawić informacje na temat realizacji programu szczepień.
12:05
Rozpoczyna się konferencja Michała Dworczyka. Zapraszamy na relację!
12:04
Konferencja opóźnia się kilka minut. Zapowiadana była na godzinę 12.
Wiceminister rodziny Paweł Wdówik powiedział, że "mocno naciska" na to, żeby szczepienie bezkolejkowe było zaoferowane także osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
11:40
O odstępach między dawkami preparatu mówił w poniedziałek wiceszef MZ Waldemar Kraska.
11:39
W niedzielę Michał Dworczyk komentował kwestię skrócenia czasu między dawkami szczepionek. - Jeśli chodzi o skrócenie terminu pomiędzy pierwszym a drugim szczepieniem, jak również skrócenie czasu oczekiwania ozdrowieńców (na zaszczepienie - red.), to czekamy na opinie i rekomendacje w tej sprawie Rady Medycznej - powiedział. Pytany o to, kiedy można się spodziewać decyzji, odpowiedział: - Poprosiliśmy naukowców z Rady Medycznej o opinię pod koniec ubiegłego tygodnia i czekamy.
11:30
Michał Dworczyk jako pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciw COVID-19 jest odpowiedzialny za realizację skoordynowanej akcji szczepień.
W Polsce wykonano dotąd - według ostatnich danych przekazanych w niedzielę przez resort zdrowia - 13 670 541 szczepień przeciw COVID-19, w tym 10 185 393 szczepień pierwszą dawką. "W pełni zaszczepionych" - czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub też jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson - jest 3 650 119 osób.
Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski zapowiadał w niedzielę, że w poniedziałek do Polski ma dotrzeć 1,2 miliona szczepionek firmy Pfizer/BioNTech. W kolejnych dniach planowane są dostawy preparatów pozostałych firm.