Jestem przekonany, że szczepienia i przestrzeganie zasad sanitarnych w ciągu najbliższych kilku tygodni doprowadzą do właściwego, dobrego zwrotu w kierunku coraz lepszej sytuacji w gospodarce, służbie zdrowia, po prostu coraz lepszej sytuacji epidemicznej - przekonywał premier Mateusz Morawiecki po wizycie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.
W piątek rano premier Mateusz Morawiecki odwiedził wrocławski Uniwersytecki Szpital Kliniczny, gdzie trwają szczepienia przeciwko COVID-19. Po wizycie zorganizował krótki briefing przed placówką. - Mogłem zaobserwować tutaj dobrą, znakomitą organizację procesu szczepień i dowiedzieć się, jak ten proces wygląda - powiedział.
Premier przekazał, że w tym wrocławskim szpitalu dziennie szczepionych jest 2,5 tysiąca osób. - Możliwości szczepienia sięgają ponad 20 tysięcy osób. Trudno w to uwierzyć, ale tak jest. Przy bardzo dobrej organizacji jest to możliwe - komentował. Podziękował przy tym kierownikom szpitala i wojewodzie dolnośląskiemu za uruchomienie szpitala tymczasowego przy wrocławskiej ulicy Rakietowej.
- Może należałoby ten przymiotnik "tymczasowy" wykreślić z tej nazwy, ponieważ ten szpital odpowiada wszystkim, wysokim i należytym standardom prowadzenia działalności medycznej w ramach służby zdrowia - powiedział premier.
Mówiąc o szpitalach tymczasowych premier wspomniał, że były krytykowane za to, że "po co budujemy, skoro one stoją puste", a "dziś trzeba powiedzieć, że niestety, ale i na szczęście, one mogą służyć ludziom i nie stoją puste, bo są bardzo ważnym elementem leczenia z COVID-19".
Morawiecki nawiązał do czwartkowego szczytu Rady Europejskiej. - Wczoraj podczas Rady Europejskiej to był temat numer jeden - powiedział. - Rozmawialiśmy o COVID-19, o szczepieniach. O tym, żeby wreszcie osiągnąć odporność zbiorową i dlatego Polska przynagla Komisję Europejską, aby do nas tutaj przybyło, przyjechało jak najwięcej dawek - oświadczył.
- Mam nadzieję, że w najbliższych pięciu, ośmiu tygodniach osiągniemy bardzo wysoki poziom (szczepień - red.), bo w najbliższych tygodniach dojedzie do nas około siedem milionów, a może nawet trochę więcej, dawek szczepionek - poinformował.
"Przyszło nam mierzyć się z kryzysem stulecia"
Według danych z czwartku, w Polsce wykonano dotąd ponad 5,3 miliona szczepień przeciw COVID-19, z czego pierwszą dawką zaszczepiono 3 524 209 osób, a drugą - 1 857 517. Wczoraj resort zdrowia informował o największym w skali całej epidemii przyroście 34 151 nowych, dobowych przypadków zakażeń.
- Chcę wyrazić przekonanie, że wspólnie tę epidemię pokonamy, tylko raz jeszcze chcę zaapelować o przestrzeganie tych obostrzeń, przestrzeganie rygorów, tych zasad sanitarnych jakże podstawowych dla walki z każdą epidemią - zwrócił uwagę premier.
Według niego "dzisiaj przyszło nam mierzyć się z tym kryzysem stulecia, z tą epidemią, której nikt się nie spodziewał". - Z jednej strony szczepienia, z drugiej strony przestrzeganie zasad sanitarnych. Jestem przekonany, że w ciągu najbliższych kilku tygodni doprowadzą do właściwego, dobrego zwrotu w kierunku coraz lepszej sytuacji w gospodarce, służbie zdrowia, po prostu coraz lepszej sytuacji epidemicznej, zdrowotnej wśród Polaków - wymieniał.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Adam Guz/KPRM