"Jesteśmy gotowi. Mamy moce przerobowe". Laboratorium zapewni nawet tysiąc testów dziennie

Aktualizacja:
Autor:
kk,kb/b
Źródło:
TVN24
"Pracujemy 24 na dobę"
"Pracujemy 24 na dobę"TVN24
wideo 2/22
TVN24"Pracujemy 24 na dobę"

Warszawskie laboratorium specjalizujące się w badaniach genetycznych dołączyło do listy placówek wykonujących testy na obecność koronawirusa. - Jesteśmy gotowi na przeprowadzenie darmowych testów w liczbie tysiąca dziennie. Wciąż mamy moce przerobowe - zapewnia prof. dr hab. med. Krystian Jażdżewski z firmy Warsaw Genomics. Do koalicji firm wspierających walkę z koronawirusem dołączyła Fundacja TVN "Nie jesteś sam", która przekazała Warsaw Genomics 1 milion złotych.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24 >>>

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Startup Warsaw Genomics rozpoczął przeprowadzanie testów w kierunku SARS-CoV-2 na mocy porozumienia z Ministerstwem Zdrowia. - Od czwartku przeprowadzamy testy w kierunku obecności koronawirusa. Pracujemy 24 godziny na dobę. Cały zespół jest w gotowości non-stop - mówił na antenie TVN24 prof. dr hab. med. Krystian Jażdżewski, lekarz chorób wewnętrznych, endokrynolog, onkogenetyk z Warsaw Genomics.

Testy wykonywane są metodami molekularnymi rekomendowanymi przez WHO. - Prowadzimy badania na zlecenie i na rzecz sanepidu, szpitali i pacjentów. Są to testy, które wykonujemy bezpłatnie dla każdej osoby podejrzanej o zarażenie, tudzież osoby z kontaktu. Całą akcją koordynują służby sanitarno-epidemiologiczne - zaznaczył.

Jak podkreślał, badania nie są wykonywane na zlecenie osób prywatnych. Testy w kierunku koronawirusa finansowane są ze środków, które laboratorium otrzymało od darczyńców.

"Wciąż mamy moce przerobowe"

- Mój apel do szpitali, stacji sanitarno-epidemiologicznych i innych placówek medycznych: testujmy, testujmy, testujmy. Jesteśmy gotowi na przeprowadzenie darmowych testów w liczbie tysiąca dziennie. Póki co, takiej liczby wymazówek i testów do badania nie otrzymujemy. Wciąż mamy moce przerobowe - podkreślił prof. Jażdżewski. - Im więcej będziemy ludzi badać, tym szybciej ogarniemy pandemię - dodał.

Podkreślił jednocześnie, że choć wydaje się, że tysiąc testów to dużo, wkrótce zostanie to zweryfikowane "liczbą potrzeb, jakie mamy nie tylko w województwie mazowieckim, ale w całym kraju".

Zdaniem lekarza, obecnie największym problemem jest docieranie do osób, które miały styczność z zakażonymi koronawirusem. Według niego każda taka osoba powinna zostać skierowana na test. - Tak długo, jak nie będziemy mogli powiedzieć, że przebadaliśmy wszystkie osoby z kontaktu, odpowiedź będzie brzmiała: tak, badamy za mało. To dotyczy wszystkich krajów europejskich. Ograniczone są możliwości laboratoriów i dostęp do testów - przyznał prof. Jażdżewski.

Laboratoria w Polsce

W laboratoriach w Polsce przebadano dotąd 20 tysięcy 127 próbek pod kątem wykrycia koronawirusa, 649 z nich dało wynik pozytywny, a 19 tysięcy 478 negatywny - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. W ciągu doby wykonano ponad 2,5 tys. testów. W Polsce do tej pory zmarło 8 osób.

"KORONAWIRUS. RAPORT" - EKSPERCI ODPOWIADAJĄ NA WASZE PYTANIA >>>

Fundacja TVN "Nie jesteś sam" przekazuje 1 milion złotych na walkę z koronawirusem

Diagnostykę zakażeń koronawirusem wesprze Fundacja TVN "Nie jesteś sam", przekazując Warsaw Genomics 1 milion złotych. Fundacja przekaże środki w poniedziałek, 23 marca na zakup testów diagnostycznych wykrywających koronawirusa od firmy Warsaw Genomics. 

"Dzięki temu szpitale i inne placówki medyczne będą mogły bezpłatnie wykonać w laboratoriach tej firmy 2500 badań realizowanych w bardzo szybkim trybie, tj. nawet w ciągu 4-12 godzin od momentu dostarczenia próbki do uzyskania wyników" - głosi oficjalny komunikat Fundacji.

- Testy! Testy! Testy! Zgodnie z wytycznymi WHO i w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia kupujemy testy. To dziś jedna z najbardziej kluczowych spraw w walce z koronawirusem. To nasz dar i wszystkich tych, którzy nas wspierają przez lata, dla naszej wspólnoty. Solidarność dziś jest najważniejsza - powiedziała Katarzyna Kolenda-Zaleska, prezes Fundacji TVN "Nie jesteś sam".

Szefowa Fundacji TVN "nie jesteś sam" o przekazaniu miliona złotych firmie Warsaw Genomics
Szefowa Fundacji TVN "nie jesteś sam" o przekazaniu miliona złotych firmie Warsaw GenomicsTVN24

Koalicja firm

Tym samym Fundacja TVN "Nie jesteś sam" dołącza do koalicji firm wspierających walkę z koronawirusem. Bezpłatne testy diagnostyczne dla szpitali i personelu medycznego wspierają: PKO Bank Polski, Deloitte, Trecom, Tar Heel Capital - Private Equity, ANG Spółdzielnia.

Prof. dr med. Krystian Jażdżewski, współzałożyciel firmy Warsaw Genomics powiedział: - Bezpłatne realizowanie testów możliwe jest dzięki koalicji firm wspierających walkę z koronawirusem, czyli darczyńców, którzy zdecydowali się przeznaczyć środki finansowe na zakup testów dla placówek medycznych i stacji epidemiologicznych. To ogromny dowód solidarności i odpowiedzialności społecznej, który wszyscy dajemy w tym czasie.

KOMUNIKAT FUNDACJI TVN "NIE JESTEŚ SAM"

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:kk,kb/b

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości