Główny Inspektor Sanitarny poleca odwoływanie imprez masowych

Autor:
kz//now
Źródło:
PAP
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: Mamy w Polsce trzy kolejne przypadki zakażenia koronawirusem
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: Mamy w Polsce trzy kolejne przypadki zakażenia koronawirusem TVN24
wideo 2/10
TVN24Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: Mamy w Polsce trzy kolejne przypadki zakażenia koronawirusem

Główny Inspektor Sanitarny zarekomendował odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych. Decyzja ta została podjęta w niedzielę po dokonaniu analizy sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Jak poinformowano w komunikacie GIS-u, decyzja o zarekomendowaniu odwołania wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych podjęta została w wyniku ustaleń po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Premiera Mateusza Morawieckiego, podczas którego przeanalizowano sytuację epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2.

"Organizacja imprez masowych każdorazowo podlega analizie pod kątem oceny ryzyka celem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego uczestnikom. Decyzje podejmuje wojewoda, który może wystąpić o rekomendacje do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, a w wyjątkowych przypadkach (szczególnie skomplikowane okoliczności) do Głównego Inspektora Sanitarnego" - przypomniał GIS w komunikacie.

Kolejne przypadki zarażenia koronawirusem w Polsce

Dotychczas potwierdzono 11 przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce. W niedzielę wieczorem Ministerstwo Zdrowia poinformowało o trzech kolejnych przypadkach zarażenia koronawirusem, które zostały potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. To kobieta z województwa śląskiego i dwaj mężczyźni z województwa dolnośląskiego i mazowieckiego. Chorzy przebywają w szpitalach w Raciborzu, Wrocławiu i Warszawie.

Jak wynika z wieczornego komunikatu resortu zdrowia, pacjentka ze Śląska to "osoba w sile wieku", która była na kwarantannie i trafiła z niej prosto do szpitala. Z kolei pacjent z Wrocławia to osoba starsza, po kontakcie z osobą bliską, która jest obecnie hospitalizowana za granicą. Trzecia osoba - pacjent z Warszawy - jest osobą młodą, która wróciła w ostatnim czasie z Włoch.

Tym samym liczba chorych wzrosła w niedzielę o pięć osób.

Pierwszy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce pojawił się w środę. W piątek potwierdzono cztery przypadki zakażenia koronawirusem: dwoje pacjentów przebywa w szpitalu w Szczecinie (przyjechali w Włoch), jeden w szpitalu we Wrocławiu (przyleciał z Wielkiej Brytanii), jedna pacjentka w szpitalu w Ostródzie. W sobotę ministerstwo poinformowało o szóstym przypadku.

Koronawirus z Chin

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Zakażenia odnotowano od tego czasu m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Australii.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie.

W Polsce zdiagnozowano dotąd 11 przypadków koronawirusa. Co wiemy o pacjentach?

1. Zielona Góra, zakażenie potwierdzone 4 marca. Mężczyzna w sile wieku, stan stabilny. Przyjechał do Polski autokarem z Niemiec. 2 i 3. Szczecin, zakażenie potwierdzone 6 marca. Małżeństwo po sześćdziesiątce, oboje wrócili z Włoch. Początkowo nie wykazywali objawów. Ich stan jest dobry. 4. Wrocław, zakażenie potwierdzone 6 marca. 26-letni mężczyzna, który wrócił z Wielkiej Brytanii. Stan dobry, przyleciał do Polski samolotem w środę. 5. Ostróda, zakażenie potwierdzone 6 marca. Kobieta "w sile wieku", jak podały służby medyczne. Podróżowała autokarem z Niemiec z mężczyzną, pierwszym pacjentem z koronawirusem w Polsce. 6. Ostróda, zakażenie potwierdzone 7 marca. Mężczyzna, który nie jest obywatelem Polski. Stan dobry. Przyjechał autokarem z Niemiec razem z mężczyzną, u którego jako pierwszego w Polsce potwierdzono zakażenie koronawirusem. 7. Racibórz, zakażenie potwierdzone 8 marca. Mężczyzna "w sile wieku", stan dobry. Podróżował autobusem, współpasażerowie są objęci kwarantanną domową. 8. Racibórz, zakażenie potwierdzone 8 marca. Kobieta "w sile wieku", która trafiła do szpitala z kwarantanny. 9. Warszawa, zakażenie potwierdzone 8 marca. Kobieta "w sile wieku", stan dobry. Obywatelka Hiszpanii, która do Polski przyleciała samolotem z Niemiec. 10. Warszawa, zakażenie potwierdzone 8 marca. Młody mężczyzna, wrócił samolotem z Włoch. Służby lokalizują osoby, które kontaktowały się z zakażonym. 11. Wrocław, zakażenie potwierdzone 8 marca. Starszy mężczyzna, stan ciężki - pacjent jest w grupie ryzyka. Przebywa na oddziale zakaźnym. Nie wyjeżdżał za granicę, zakaził się po kontakcie z bliską osobą, która jest obecnie hospitalizowana za granicą.

NIE TYLKO MYCIE RĄK. JAK JESZCZE MOŻNA CHRONIĆ SIĘ PRZED KORONAWIRUSEM?

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:kz//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości