Stan zakażonego koronawirusem 73-latka "jest ciężki i niestety się pogarsza"

Aktualizacja:
Autor:
mjz,
akr,
pp//tr,
now
Źródło:
PAP, tvn24.pl, TVN24
Stan zakażonego koronawirusem 73-latka "jest ciężki i niestety się pogarsza"
Stan zakażonego koronawirusem 73-latka "jest ciężki i niestety się pogarsza"TVN24
wideo 2/24
TVN24Stan zakażonego koronawirusem 73-latka "jest ciężki i niestety się pogarsza"

Piętnaście osób - to najnowszy bilans zakażeń koronawirusem w Polsce. Jednym z pacjentów jest 73-letni mężczyzna, który leży w szpitalu we Wrocławiu. Jego stan "jest ciężki i niestety się pogarsza" - przekazała w poniedziałek rano Urszula Małecka z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. - Pacjent jest osobą schorowaną, to ważna informacja - dodała.

W Polsce zdiagnozowano dotąd 16 przypadków koronawirusa. Co wiemy o pacjentach?

1. Zielona Góra, zakażenie potwierdzone 4 marca. Mężczyzna w sile wieku, stan stabilny. Przyjechał do Polski autokarem z Niemiec. 2 i 3. Szczecin, zakażenie potwierdzone 6 marca. Małżeństwo po sześćdziesiątce, oboje wrócili z Włoch. Początkowo nie wykazywali objawów. Ich stan jest dobry. 4. Wrocław, zakażenie potwierdzone 6 marca. 26-letni mężczyzna, który wrócił z Wielkiej Brytanii. Stan dobry, przyleciał do Polski samolotem w środę. 5. Ostróda, zakażenie potwierdzone 6 marca. Kobieta "w sile wieku", jak podały służby medyczne. Podróżowała autokarem z Niemiec z mężczyzną, pierwszym pacjentem z koronawirusem w Polsce. 6. Ostróda, zakażenie potwierdzone 7 marca. Mężczyzna, który nie jest obywatelem Polski. Stan dobry. Przyjechał autokarem z Niemiec razem z mężczyzną, u którego jako pierwszego w Polsce potwierdzono zakażenie koronawirusem. 7. Racibórz, zakażenie potwierdzone 8 marca. Mężczyzna "w sile wieku", stan dobry. Podróżował autobusem, współpasażerowie są objęci kwarantanną domową. 8. Racibórz, zakażenie potwierdzone 8 marca. Kobieta "w sile wieku", która trafiła do szpitala z kwarantanny. 9. Warszawa, zakażenie potwierdzone 8 marca. Kobieta "w sile wieku", stan dobry. Obywatelka Hiszpanii, która do Polski przyleciała samolotem z Niemiec. 10. Warszawa, zakażenie potwierdzone 8 marca. Młody mężczyzna, wrócił samolotem z Włoch. Służby lokalizują osoby, które kontaktowały się z zakażonym. 11. Wrocław, zakażenie potwierdzone 8 marca. 73-letni mężczyzna, stan ciężki - pacjent jest w grupie ryzyka. Przebywa na oddziale zakaźnym. Nie wyjeżdżał za granicę, zakaził się po kontakcie z bliską osobą, która jest obecnie hospitalizowana za granicą. 12. Kraków, zakażenie potwierdzone 9 marca.  Pacjent ma ponad 60 lat, jego stan dobry, stabilny. W ostatnim czasie przebywał w północnych Włoszech. 13, 14 i 15. Racibórz, zakażenia potwierdzone 9 marca. Trzy osoby w średnim wieku, ich stan jest dobry. 16. Wrocław, zakażenie potwierdzone 9 marca. 74-letnia kobieta, jest w stanie poważnym.

Stan 73-latka "jest ciężki i niestety się pogarsza"

Urszula Małecka z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ulicy Koszarowej we Wrocławiu przekazała w poniedziałek rano, że stan przebywającego w tym szpitalu 73-letniego mężczyzny "jest ciężki i niestety się pogarsza". - Pacjent jest osobą schorowaną, to ważna informacja - dodała.

- Pacjent trafił do nas w piątek, od początku jego stan wskazywał, że może być zarażony. Był w poważnym stanie. Służby objęły kwarantanną najbliższą rodzinę pacjenta, on leży u nas w izolatce, lekarze cały czas czuwają - mówiła.

Małecka dodała, że stan 26-latka, który również jest hospitalizowany we Wrocławiu, "jest bardzo dobry, nie ma już żadnych objawów". - Miał o wiele lżejsze objawy niż 73-letni pacjent. Po dotarciu do szpitala szybko nabierał sił, przestał gorączkować i mieć duszności - przekazała.

Koronawirus w Polsce

Pierwszy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce pojawił się w środę.

W piątek potwierdzono cztery przypadki zakażenia koronawirusem: dwoje pacjentów przebywa w szpitalu w Szczecinie (przyjechali w Włoch), jeden w szpitalu we Wrocławiu (przyleciał z Wielkiej Brytanii), jedna pacjentka w szpitalu w Ostródzie. W sobotę ministerstwo poinformowało o szóstym przypadku.

W niedzielę resort zdrowia przekazał informacje o w sumie pięciu potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce - o dwóch chorych poinformowano po południu, o kolejnych trzech - wieczorem.

W poniedziałek o kolejnych czterech przypadkach poinformowały szpitale w Krakowie (1) i Raciborzu (3).

Jak wynika z wieczornego komunikatu resortu zdrowia, pacjentka ze Śląska to "osoba w sile wieku", która była na kwarantannie i trafiła z niej prosto do szpitala. Z kolei pacjent z Wrocławia to osoba starsza, po kontakcie z osobą bliską, która jest obecnie hospitalizowana za granicą. Trzecia osoba - pacjent z Warszawy - jest osobą młodą, która wróciła w ostatnim czasie z Włoch.

Służby sanitarno-epidemiologiczne namierzają osoby z kontaktu z pacjentami w celu poddania ich kwarantannie.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o stanie pacjentów, u których zdiagnozowano zakażenie koronawirusem
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o stanie pacjentów, u których zdiagnozowano zakażenie koronawirusem TVN24

"Pacjenci to osoby w sile wieku. Oboje są w stanie dobrym"

W niedzielę wczesnym popołudniem Ministerstwo Zdrowia podało: "Mamy dwa nowe przypadki zarażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych". Chodziło o kobietę i mężczyznę, którzy przebywają w szpitalach w Warszawie i Raciborzu.

"Pacjenci to osoby w sile wieku. Oboje są w stanie dobrym. Służby sanitarno-epidemiologiczne docierają do wszystkich, którzy mogli mieć kontakt z zarażonymi. Część osób już trafiła na kwarantannę. Stan przebadanych próbek na dzisiejszy poranek: 1154 z czego 8 pozytywnych" - dodano w komunikacie.

Ministerstwo Zdrowia podało, że stan wszystkich dotychczasowych pacjentów jest stabilny, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Pacjent zakażony koronawirusem przebywa w szpitalu w Raciborzu
Pacjent zakażony koronawirusem przebywa w szpitalu w RaciborzuTVN24

"Wszystkie osoby są objęte tak zwaną kwarantanną domową"

Na konferencji prasowej zorganizowanej w niedzielę po południu w Chorzowie wojewoda śląski Jarosław Wieczorek przekazał, że pierwszy pacjent w województwie zakażony koronawirusem, to "mężczyzna w sile wieku". - Przebywa w tej chwili na oddziale zakaźnym w szpitalu w Raciborzu. Jego stan jest dobry - dodał.

- Na pokładzie tego autokaru znajdowało się 33 pasażerów plus trzy osoby z obsługi: dwóch kierowców i pilot. Wszystkie te osoby, które podróżowały z pacjentem, u którego zdiagnozowano koronawirusa, zostały już zlokalizowane. Wszystkie osoby są objęte tak zwaną kwarantanną domową - przekazał.

Wojewoda ocenił, że inspekcja sanitarna i wszystkie służby "bardzo sprawnie i szybko dotarły do tych osób, gwarantując znacznie większe bezpieczeństwo i nierozprzestrzenianie się tego wirusa".

Wojewoda śląski o nowym zakażonym koronawirusem: jego stan jest dobry
Wojewoda śląski o nowym zakażonym koronawirusem: jego stan jest dobryTVN24

Śląska Państwowa Wojewódzka Inspektor Sanitarna Urszula Mendera-Bożek zapewniła, że wszystkie osoby, które podróżowały autobusem z zakażonym, czują się dobrze. - Nie występują u tych osób żadne objawy chorobowe na tę chwilę - dodała. Poinformowała, że oprócz osób z województwa śląskiego w autokarze byli również pasażerowie z województw: mazowieckiego, lubuskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

Wieczorek uściślił, że "na terenie województwa śląskiego z tego autokaru, zostały objęte kwarantanną 23 osoby".

Kobieta przyleciała samolotem

Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w stołecznym ratuszu Michał Domaradzki przekazał w niedzielę, że pierwsza hospitalizowana w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie pacjentka zakażona koronawirusem to Hiszpanka, która do Polski przyleciała samolotem. Dodał, że nie zna wieku pacjentki, jednak wie, że pracuje, więc nie jest emerytką.

Jak poinformował dziennikarzy rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, kobieta, która leży w warszawskim szpitalu "jest w stanie dobrym, jest w sile wieku, wróciła w ostatnim czasie z Niemiec liniami lotniczymi". Dodał, że mężczyzna przebywający w szpitalu w Raciborzu w województwie śląskim również jest "w sile wieku" i odbył w ostatnich dniach podróż autokarem z Włoch.

Rzecznik MZ o dwóch nowych przypadkach zakażenia koronawirusem
Rzecznik MZ o dwóch nowych przypadkach zakażenia koronawirusem TVN24

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia podkreślił, że obie osoby nie należą do grupy wysokiego ryzyka.

- Wszyscy pasażerowie - zarówno linii lotniczej, jak i autokaru - są już namierzani. W przypadku autokaru praktycznie wszyscy znajdują się - z tego, co przedstawił nam sanepid - na kwarantannie. W przypadku linii lotniczej docieramy do wszystkich pasażerów - dodał Andrusiewicz.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Warszawie >>>

Pacjentka zakażona koronawirusem przebywa w szpitalu w Warszawie
Pacjentka zakażona koronawirusem przebywa w szpitalu w WarszawieTVN24

W niedzielnym komunikacie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego poinformowano, że w związku z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem na Mazowszu obecnie działania prowadzi Powiatowy Inspektor Sanitarny w Warszawie w porozumieniu z Mazowieckim Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym.

MUW podał, że osoby, które miały kontakt z chorą, są identyfikowane i obejmowane kwarantanną. Dodał także, że w województwie mazowieckim pod obserwacją w szpitalach celem wykluczenia zachorowania na COVID-19 przebywają obecnie 23 osoby. Pod nadzorem epidemiologicznym służb sanitarnych znajduje się obecnie 2332 osoby. Kwarantanną lub izolacją objęte są dwie osoby - podano w komunikacie. Zaapelowano jednocześnie o uszanowanie prywatności pacjentów.

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Koronawirus z Chin

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie.

Koronawirus z Chin. RAPORT TVN24.PL >>>

Nie istnieje szczepionka, która mogłaby chronić przed koronawirusami. Chińska komisja rządowa do spraw zdrowia zapewnia, że rozprzestrzenianie się nowego typu koronawirusa w tym kraju jest kontrolowane.

Na całym świecie odnotowano do tej pory ponad 107 tysięcy przypadków zakażeń koronawirusem. Najwięcej pojawiło się ich na terenie Chin kontynentalnych, gdzie stwierdzono ponad 80 tysięcy przypadków zakażenia. Na drugim miejscu znajduje się Korea Południowa, gdzie zakażonych jest ponad 7 tysięcy osób.

Najpoważniejsza sytuacja w Europie panuje we Włoszech, gdzie liczba zakażonych sięgnęła prawie 6 tysięcy osób.

PAP/Maria Samczuk

Autor:mjz, akr, pp//tr, now

Źródło: PAP, tvn24.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości