"Cały czas żyjemy w sytuacji, w której epidemia jest w sposób sztuczny dławiona i tli się w społeczeństwie"

Źródło:
TVN24
"Nie ma czegoś takiego pik epidemii. Cały czas żyjemy w sytuacji sztucznego dławienia epidemii"
"Nie ma czegoś takiego pik epidemii. Cały czas żyjemy w sytuacji sztucznego dławienia epidemii"TVN24
wideo 2/23
"Nie ma czegoś takiego pik epidemii. Cały czas żyjemy w sytuacji sztucznego dławienia epidemii"TVN24

Różne są doniesienia naukowe dotyczące tego, jaki jest stopień prawdopodobieństwa zakażenia się od rówieśnika w wieku szkolnym. Na początku mówiło się, że jest ono niewielkie, teraz okazuje się, że jest całkiem spore - mówił w "Faktach po Faktach" doktor nauk fizycznych Franciszek Rakowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Mikrobiolog dr Tomasz Ozorowski powiedział, że chociaż jest za tym, aby dzieci wróciły do szkół, to ma wątpliwości, czy 1 września jest właściwym terminem.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował 12 sierpnia na spotkaniu z mediami, że "obecna sytuacja epidemiczna według Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego pozwala na to, aby w przytłaczającej większości naszego kraju, w przytłaczającej większości placówek edukacyjnych, w zdecydowanej większości szkół, przedszkoli, żłobków, można było przywrócić standardowe zajęcia polegające na bezpośrednim kontakcie nauczyciela z uczniami".

Decyzję tę komentowali w "Faktach po Faktach" fizyk dr Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego oraz mikrobiolog dr Tomasz Ozorowski.

Dr Ozorowski: szkoły muszą być otwarte, ale czy 1 września?

- W mojej opinii szkoły muszą być otwarte. Mamy już zbyt wiele raportów stowarzyszeń naukowych czy Światowej Organizacji Zdrowia, które opisują, jak będzie wyglądać przyszłość, jeżeli dzieci nie pójdą do szkoły. Nie tylko pod względem edukacyjnym, ale również socjalnym i zaburzeń psychicznych naszych dzieci - zwrócił uwagę dr Tomasz Ozorowski. - Te skutki uboczne zdaniem moim i wielu ekspertów, będą przeważać nad tym, w jaki sposób będą chorować nasze dzieci. A wiemy, że będą chorować w ogromnej większości łagodnie - dodał.

Jak zaznaczył, "pozostaje pytanie, czy to jest dobry moment", aby 1 września otwierać szkoły oraz czy powinniśmy otwierać je we wszystkich regionach. - W gruncie rzeczy to, co jest najważniejsze do bezpiecznego otwarcia szkół, to nie to, jak dana szkoła jest przygotowana, ale jak wygląda liczba zakażeń w danym regionie i jak wygląda zdolność do testowania społeczeństwa. To są najważniejsze warunki - podkreślił.

W ocenie mikrobiologa "zdecydowanie powinniśmy zmierzać do takiej sytuacji, że jeden chory uczeń nie rozłoży na łopatki całej szkoły". - Przez wiele miesięcy uczyliśmy się postępowania w szpitalach, jak postępować, żeby jeden "dodatni" pacjent nie rozłożył całego szpitala, a jedynie jedną salę chorych. W takim kierunku powinniśmy zmierzać w szkole - sugerował.

- Mam poważne wątpliwości, czy 1 września jest dobrym momentem otwarcia szkół - przyznał. - Skończyliśmy wakacje i do szkół trafią dzieciaki z olbrzymim bagażem olbrzymich wakacyjnych interakcji. Wydaje mi się, że powinniśmy dać sobie dwa tygodnie na to, żeby się uspokoić, wyciszyć, żeby dzieci nie integrowały się jak do tej pory i posłać dzieci bezpieczne, żeby nie dokonać falstartu - zwrócił uwagę Ozorowski.

"Powinniśmy zmierzać do sytuacji, gdzie jeden chory uczeń nie rozłoży na łopatki całej szkoły"
"Powinniśmy zmierzać do sytuacji, gdzie jeden chory uczeń nie rozłoży na łopatki całej szkoły"TVN24

Dr Rakowski: rozwój epidemii zależy od gęstości zaludnienia

Podobną rekomendację przygotował zespół z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Jego pracownik dr Franciszek Rakowski mówił w "Faktach po Faktach", że w analizach modelowych, z których korzystają urzędnicy Ministerstwa Zdrowia, pojawia się kilka wariantów transmisji wirusa.

- Rozwój epidemii w sposób zasadniczy zależy od gęstości zaludnienia w danym regionie. Im więcej interakcji, tym szybciej rozwija się epidemia - przyznał Rakowski. - Jednym z możliwych pomysłów jest otworzenie jednostek edukacyjnych tam, gdzie po prostu jest niska gęstość zaludnienia, a tam, gdzie gęstość zaludnienia jest wysoka - otworzenie tych placówek po pewnym czasie, czyli w dużych miastach - tłumaczył.

Jak dodał, mogłoby to polegać na otwarciu małych placówek edukacyjnych i obserwowaniu interakcji dzieci oraz wzrostu zakażeń, a także obserwowaniu rzeczywistej transmisyjności wirusa.

- Różne są doniesienia naukowe dotyczące tego, jaki jest stopień prawdopodobieństwa zakażenia się od rówieśnika w wieku szkolnym. Na początku mówiło się, że jest ono niewielkie, teraz okazuje się, że jest całkiem spore. Dzieci będą się zakażały w szkołach. Im z reguły nie grozi poważny przebieg choroby. Natomiast dzieci nie żyją w próżni, ale w otoczeniu dorosłych: rodziców, dziadków. To zakażenie, które w sobie noszą, może się szybko przenieść na starsze grupy społeczne, gdzie faktycznie może być niebezpiecznie - zwrócił uwagę.

Dr Rakowski przypomniał, że nauczyciele ze starszych grup wiekowych są "w pierwszym rzędzie narażeni są na zakażenie od dzieci" przy częstych interakcjach, częstych spotkaniach.

"Rozwój epidemii w sposób zasadniczy zależy od gęstości zaludnienia"
"Rozwój epidemii w sposób zasadniczy zależy od gęstości zaludnienia"TVN24

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Ozorowski: trzeba wykorzystać czas przed rozpoczęciem roku szkolnego, aby pogodzić świat uczniów ze światem nauczycieli

W przekonaniu Ozorowskiego "bezpieczne otwarcie szkół będzie determinowane kilkoma czynnikami". Jednym z nich jest położenie, gdyż - jak mówił - otwarcie szkół w powiatach z listy czerwonej bądź żółtej mogłoby pogorszyć sytuację epidemiologiczną. Natomiast w gminie, w której nie było żadnych zachorowań w ciągu 14 dni - w ocenie mikrobiologa - otwarcie szkół nie niesie ryzyka lawinowego wzrostu liczby zakażeń.

Innym czynnikiem, o którym wspomniał Ozorowski, jest zdolność do testowania na obecność koronawirusa w danym regionie. Trzecią zaś rzeczą, na którą zwrócił uwagę, jest umiejętność wykorzystania ostatnich dni przed rozpoczęciem roku szkolnego, "aby pogodzić ze sobą dwa światy, które zderzą się w szkole": uczniów i nauczycieli.

- Na to, niestety, otwierając szkoły 1 września, zabraknie czasu - dodał.

"Nie ma czegoś takiego jak pik, apogeum epidemii"

Dr Rakowski zwrócił uwagę, że należy pamiętać, iż "nie ma czegoś takiego jak fala pierwsza, druga, trzecia epidemii". - Nie ma czegoś takiego jak pik, apogeum epidemii. Cały czas żyjemy w sytuacji, w której epidemia jest w sposób sztuczny dławiona i tli się w społeczeństwie, którego większość jest podatna na wirusa. Nie nabyła odporności stadnej. W związku z tym poluzowania obostrzeń zawsze będą prowadziły do wzrostu liczby przypadków rejestrowanych - ocenił.

- Otworzenie szkoły może do tego prowadzić. Nie wiemy, w jakim stopniu. Jest dużo czynników, których nie znamy, a które na to wpływają, jak transmisyjność wirusa w szkolnych grupach wiekowych - zaznaczył.

- Dzięki modelom matematycznym możemy natomiast przygotowywać najbardziej skuteczne polityki prewencji, niefarmaceutycznej ochrony przed gwałtownym rozwojem epidemii - powiedział dr Rakowski.

CAŁE WYDANIE "FAKTÓW PO FAKTACH" W TVN24 GO>>>

Autorka/Autor:tmw//rzw

Źródło: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Mieszkańcy pakistańskiej prowincji Pendżab od początku listopada borykają się z rekordowym zanieczyszczeniem powietrza. Ogromną chmurę gęstego smogu nad Pakistanem i sąsiednimi Indiami, gdzie również sytuacja jest fatalna, widać na zdjęciu wykonanym przez satelitę NASA.

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Źródło:
PAP, CNN, NASA, tvnmeteo.pl

W Piasecznie pod Warszawą doszło do kolizji z udziałem posła Koalicji Obywatelskiej Piotra Kandyby. "Ani mnie, ani sprawcy nic poważnego się nie stało. Samochód - rzecz nabyta, a ja teraz mogę tylko wyrazić wielką wdzięczność służbom" - przekazał parlamentarzysta.

Kolizja z udziałem posła Koalicji Obywatelskiej

Kolizja z udziałem posła Koalicji Obywatelskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvn24.pl

Samolot linii Spirit Airlines został ostrzelany podczas próby lądowania w stolicy Haiti Port-au-Prince. Maszyna została przekierowana na lotnisko w Dominikanie - podał w poniedziałek portal "Miami Herald".

Samolot ostrzelany podczas próby lądowania. Lot przekierowano do innego państwa

Samolot ostrzelany podczas próby lądowania. Lot przekierowano do innego państwa

Źródło:
Miami Herald, Reuters, PAP

Dwaj mężczyźni w maskach, z młotami weszli w nocy do kantoru w Szczecinie. Przez niemal minutę próbowali rozbić szybę w okienku kasowym, ale nie osiągnęli celu. Prawdopodobnie spłoszył ich alarm i pracownik sąsiedniego kantoru. Właściciele placówki opublikowali nagranie z monitoringu w mediach społecznościowych.

Zamaskowani, z młotami, próbowali obrabować kantor. Nagranie

Zamaskowani, z młotami, próbowali obrabować kantor. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Ujemna temperatura i duża ilość wilgoci w powietrzu poskutkowały w niedzielę opadami śniegu w niektórych miejscach kraju. Poprószyło w Sandomierzu, Zamościu i Kłodzku.

W kilku miejscach Polski spadł śnieg

W kilku miejscach Polski spadł śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem. - Chciałem wszystkim moim rodakom przekazać - o co przed momentem zostałem poproszony - najlepsze życzenia - powiedział Duda. Przekazał, że spotka się z Trumpem, zanim ten obejmie oficjalnie urząd prezydenta USA.

Andrzej Duda rozmawiał z Donaldem Trumpem

Andrzej Duda rozmawiał z Donaldem Trumpem

Źródło:
TVN24

Według szacunków Stołecznego Biura Bezpieczeństwa w tegorocznym Marszu Niepodległości organizowanym przez narodowców wzięło udział około 90 tysięcy osób - przekazała po godzinie 17 zastępca rzecznika stołecznego ratusza Marzena Gawkowska. Według organizatorów, uczestników było "co najmniej 250 tysięcy". Policja nie komentuje danych o frekwencji.

Ile osób wzięło udział w marszu? Szacunki ratusza i organizatorów

Ile osób wzięło udział w marszu? Szacunki ratusza i organizatorów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ministerstwo Zdrowia szykuje zmiany w zakresie medycyny pracy. W pakiecie będą dodatkowe badania - zapowiedział wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. - Inwestycja w zdrowie pracowników ma szczególne znaczenie - komentuje Renata Górna, ekspertka Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Rewolucja w medycynie pracy. "Każdy to będzie musiał mieć zrobione"

Rewolucja w medycynie pracy. "Każdy to będzie musiał mieć zrobione"

Źródło:
tvn24.pl
Wciskali listy w szparę gabinetu psychologa. "Ten sekret zjadał mnie od środka"

Wciskali listy w szparę gabinetu psychologa. "Ten sekret zjadał mnie od środka"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na ulicy leżał zakrwawiony mężczyzna, nie udało się go uratować. 33-latek podejrzany o zabójstwo został zatrzymany i tymczasowo aresztowany. Z nieoficjalnych informacji wynika, że 61-latek zmarł wskutek ran zadanych ostrym narzędziem, a podejrzany i ofiara znali się.

Zakrwawiony mężczyzna leżał na ulicy, nie udało się go uratować

Zakrwawiony mężczyzna leżał na ulicy, nie udało się go uratować

Źródło:
PAP

Wiceprezydent elekt J.D. Vance potwierdził obsadzenie kolejnego stanowiska w Białym Domu. Zastępcą szefowej personelu, Susie Wiles, zostanie Stephen Miller. Znany z antyimigracyjnych poglądów w kampanii zapowiadał "Amerykę tylko dla Amerykanów".

Zapowiadał "Amerykę tylko dla Amerykanów". Będzie "prawą ręką" Donalda Trumpa

Zapowiadał "Amerykę tylko dla Amerykanów". Będzie "prawą ręką" Donalda Trumpa

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nie tylko zabezpieczali marsz. Stołeczna komenda informuje, że policjanci pomogli w poniedziałek sześciolatkowi, który zgubił się na stacji metra. Reanimowali też rocznego chłopca.

Roczne dziecko przestało oddychać, a sześcioletni chłopiec się zgubił. Pomogli policjanci

Roczne dziecko przestało oddychać, a sześcioletni chłopiec się zgubił. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na granicach lądowych Holandii 9 grudnia zostaną przywrócone kontrole i będą one obowiązywały przez pół roku - podało w poniedziałek ministerstwo ds. imigracji i azylu. Wcześniej kontrole na granicach przywróciły inne kraje europejskie.

Kolejny europejski kraj przywraca kontrole na granicach

Kolejny europejski kraj przywraca kontrole na granicach

Źródło:
PAP, Brussels Times, Reuters

Mężczyzna z powiatu ciechanowskiego po raz drugi padł ofiarą internetowych oszustów. Kilka miesięcy temu stracił tysiąc złotych. Teraz dostał ofertę odzyskania pieniędzy i wpadł w kolejną pułapkę. Tym razem stracił 50 tysięcy złotych.

Chciał odzyskać tysiąc złotych, stracił 50 tysięcy

Chciał odzyskać tysiąc złotych, stracił 50 tysięcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja w Los Angeles zatrzymała mężczyznę, który ukrywał się pod podłogą jednego z domów w dzielnicy El Sereno. Mieszkająca w tym domu 93-letnia kobieta od miesięcy słyszała dźwięki dobiegające spod budynku, policję zawiadomiła jednak dopiero, gdy stały się one głośniejsze i przypominały uderzenia.

Od tygodni słyszała dziwne dźwięki. Pod podłogą jej domu mieszkał nagi mężczyzna

Od tygodni słyszała dziwne dźwięki. Pod podłogą jej domu mieszkał nagi mężczyzna

Źródło:
CNN, NBC News

Zmiany w sprawie kasowania punktów karnych, utratę prawa jazdy na zawsze w niektórych sytuacjach, zaostrzenie kar za przekroczenie prędkości o 50 kilometrów na godzinę oraz umożliwienie uzyskania prawa jazdy osobom, które ukończyły 17 lat - zakłada projekt, nad którym pracuje Ministerstwo Infrastruktury. Zapowiedź w tej sprawie znalazła się w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Duże zmiany dla kierowców. Zapowiedź ministerstwa

Duże zmiany dla kierowców. Zapowiedź ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

Niemieckie służby zatrzymały w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn 17-latka podejrzanego o planowanie ataku terrorystycznego podczas jarmarku bożonarodzeniowego - informuje "Bild".

Planował atak terrorystyczny na jarmarku bożonarodzeniowym. 17-latek zatrzymany

Planował atak terrorystyczny na jarmarku bożonarodzeniowym. 17-latek zatrzymany

Źródło:
"Bild"
Zaginiony "hymn Polski" odnaleziony w Berlinie

Zaginiony "hymn Polski" odnaleziony w Berlinie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

11 listopada w Polsce obchodzona jest 106. rocznica odzyskania niepodległości. Wrocław świętował już od soboty, jednym z wydarzeń było sprzątanie osiedla. W Rzeszowie w poniedziałek rano pod niebo wzniósł się balon z czerwoną flagą. W Katowicach śpiewano hymn na stadionie. W Krakowie hymn rozbrzmiał z wieży Mariackiej. Przez Gdańsk i inne miasta przeszły parady.

Marsze, parady, biegi, sprzątanie. Jak obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości

Marsze, parady, biegi, sprzątanie. Jak obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Opowieść o nastolatce z Polski, która postanawia odnaleźć rodziców, historia współpracy, która zrewolucjonizowała świat sportu i kultury, do tego kultowy, obsypany nagrodami obraz Ridleya Scotta. W tym tygodniu w serwisie Max nie zabraknie filmowych nowości oraz kinowych hitów.

Premiery na platformie Max. Wśród nich kultowy film Ridleya Scotta

Premiery na platformie Max. Wśród nich kultowy film Ridleya Scotta

Źródło:
tvn24.pl