Ministerstwo Zdrowia: 18 powiatów w strefach czerwonych i żółtych

Autor:
js/pm
Źródło:
TVN24, PAP
Wiceminister zdrowia: 18 powiatów w strefach czerwonych i żółtych
Wiceminister zdrowia: 18 powiatów w strefach czerwonych i żółtychTVN24
wideo 2/22
TVN24Wiceminister zdrowia: 18 powiatów w strefach czerwonych i żółtych

Ministerstwo Zdrowia podało nową listę powiatów, które spełniają kryteria żółtych i czerwonych stref. Obostrzenia będą tam obowiązywały od piątku 14 sierpnia w 18 powiatach.

Od soboty 8 sierpnia w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń koronawirusem w Polsce obowiązywały dodatkowe restrykcje związane ze stanem epidemii. Powiaty te zostały podzielone na dwie strefy: czerwoną (z bardziej restrykcyjnymi obostrzeniami) i żółtą (z łagodniejszymi obostrzeniami). 

W czwartek Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało tę listę powiatów. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował, że od piątku 14 sierpnia w strefie czerwonej będą powiaty z czterech województw: małopolskiego - nowosądecki i miasto Nowy Sącz; śląskiego - wodzisławski, rybnicki, miasto Rybnik, miasto Ruda Śląska i miasto Jastrzębie Zdrój (do tej pory było w strefie żółtej); wielkopolskiego - ostrzeszowski łodzkiego - wieluński.

Natomiast w strefie żółtej znalazły się powiaty z pięciu województw: śląskiego: pszczyński (do tej pory w strefie czerwonej), cieszyński, miasto Żory, raciborski (nowe) łódzkiego - wieruszowski małopolskiego - nowotarski (nowe) limanowski (nowe) podlaskiego - grajewski (nowe) lubelskiego - miasto Biała Podlaska (nowe)

Wiceminister dodał, że strefę żółtą opuściły powiat przemyski i miasto Przemyśl, oraz powiaty: kępiński, pińczowski i jarosławski.

Pięć powiatów na liście ostrzegawczej

Cieszyński mówił także o liście ostrzegawczej, na której znajdują się: powiat tatrzański, kępiński, bialski, zwoleński i słubicki.  

 - To taka lista powiatów, które, jeżeli będzie istotny wzrost zakażeń, mogą się zakwalifikować do strefy żółtej - przekazał.

Wiceminister zdrowia: wesela miały wpływ na poziom zakażeń w Białej Podlaskiej

Wiceminister zdrowia powiedział, że na poziom zakażeń koronawirusem w Białej Podlaskiej, która znajdzie się w strefie żółtej, miały wpływ przede wszystkim wesela. Zwrócił również uwagę na powiat tatrzański, który trafił na listę ostrzegawczą.

- Wiemy, że tam z całej Polski przyjeżdżają turyści, dlatego szczególnie istotne jest to, aby w tych warunkach zachować reżim sanitarny, korzystać z przewidzianych przepisami obostrzeń, czyli masek ochronnych, płynów do dezynfekcji oraz wszędzie tam, gdzie to jest możliwe, zachowywać dystans społeczny - mówił.

Dodał, żeby szczególnie tych zasad przestrzegać także w pozostałych powiatach, które znalazły się na liście ostrzegawczej, ponieważ "w tych powiatach ryzyko tego, że z powodu wzrostu liczby zakażeń trafią do strefy żółtej, jest istotne".

- Oczywiście takie samo ryzyko jest wobec tych powiatów, które tę strefę żółtą opuściły. Natomiast tam widzimy, że te zmiany przyniosły skutek, liczba nowych zakażeń przestała rosnąć, dzięki temu te powiaty opuściły strefę żółtą - zaznaczył.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiadał, że baza powiatów z dodatkowymi obostrzeniami w każdym tygodniu będzie aktualizowana.

CZYTAJ: Ponad 2 tysiące kontroli sanepidu w żółtych i czerwonych strefach. "Będą kontynuowane w całym kraju" >>>

Obostrzenia w czerwonych strefach

W "czerwonych" powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje i gastronomia obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie 1 osoba na 4 metry kwadratowe. Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie 1 osoba na 4 metrów kwadratowych, do 150 osób na zewnątrz.

W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencje nie odbywają się. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie - 1 osoba na 10 m kw. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Obostrzenia w żółtych strefach

W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest też limit max. 1 osoba na 4 metry kwadratowe.

W kinach także jest limit 25 procent zajętych miejsc. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoba na 4 metry kwadratowe. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 metrów kwadratowych. Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 metrów kwadratowych. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25 procent widowni.

Autor:js/pm

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości