TVN24 | Polska

Całkowity lockdown od tego tygodnia? "Nie wykluczamy żadnego scenariusza"

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kg
Źródło:
TVN24
Całkowity lockdown od tego tygodnia? Dworczyk: nie wykluczamy żadnego scenariusza"
Całkowity lockdown od tego tygodnia? Dworczyk: nie wykluczamy żadnego scenariusza"TVN24
wideo 2/23
TVN24Całkowity lockdown od tego tygodnia? Dworczyk: nie wykluczamy żadnego scenariusza"

Robimy wszystko, by uniknąć całkowitego lockdownu, ale nie wykluczamy żadnego scenariusza - powiedział w TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. - Do tej pory udało nam się tego uniknąć, ale jak będzie dalej, to zależy od liczby zachorowań, dynamiki przyrostu chorych - dodał.

W poniedziałek wieczorem odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych. Jego głównym tematem była sytuacja epidemiczna związana ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem i działania rządu w celu ich ograniczenia. Na spotkaniu pojawili się tylko przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji. Nie było Koalicji Obywatelskiej ani Lewicy, a Polskie Stronnictwo Ludowe reprezentowali eksperci.

Rząd "nie wyklucza żadnego scenariusza"

We wtorek gościem "Jeden na jeden" w TVN24 był szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Prowadząca program Agata Adamek pytała go, czy prawdziwe są doniesienia o wprowadzeniu od środy "całkowitego lockdownu". Taka zapowiedź miała się pojawić na poniedziałkowym spotkaniu z premierem.

- Nie wykluczamy żadnego scenariusza oczywiście. Ale jeżeli chodzi o ten twardy lockdown, to rząd robi wszystko, żeby takiego scenariusza uniknąć - odpowiedział Dworczyk. - Nie brałem udziału w całym spotkaniu, ja tego nie słyszałem - dodał.

Jak mówił, rząd stara się "iść wąską granią, gdzie po jednej stronie jest wydolność służby zdrowia i zagrożenie całkowitej zapaści systemu opieki zdrowotnej, a po drugiej stronie bardzo poważne kłopoty gospodarcze".

- Do tej pory nam się udawało. Jak będzie dalej, to zależy od liczby zachorowań, dynamiki przyrostu chorych. A to zależy też od każdego z nas. Również od rządu, w dużej części, my się nie uchylamy od odpowiedzialności, ale zależy też od każdego obywatela i od tego, jak poważnie podchodzi do obostrzeń - podkreślił szef KPRM.

Czytaj na Konkret24: Od "nie ma ryzyka kolejnego lockdownu" do "lokalny lockdown w dużych miastach" - rząd o zamykaniu gospodarki

Dworczyk: dla żadnego pacjenta nie zabraknie respiratora

Dworczyk przekonywał, że "nie jest prawdą, że nie przygotowywaliśmy się na przyjście drugiej fali" koronawirusa. - W lecie były prowadzone zakupy nie tylko odzieży ochronnej, sprzętu ochrony indywidualnej - mówił.

Przekazał, że "mamy 3000 respiratorów kupionych i jeszcze kilka tysięcy zamówionych". - Dla żadnego pacjenta w Polsce nie zabraknie tych urządzeń tak ważnych w walce z COVID-19 - zapewnił. Dodał, że jest w Polsce 100 tysięcy "przeszkolonych żołnierzy, którzy mogą pomagać służbom medycznym".

Przyznał jednak, że "system jest na granicy wydolności".

Dworczyk: dla żadnego pacjenta nie zabraknie respiratora
Dworczyk: dla żadnego pacjenta nie zabraknie respiratoraTVN24

"Nie jest tak, że zostaliśmy oszczędzeni. Polska sobie poradziła"

Dworczyk powiedział też, że "Polska poradziła sobie w pierwszej fali zachorowań" i "nie jest tak, że zostaliśmy oszczędzeni".

- Polska była krajem, który jako pierwszy wprowadził tak zdecydowane obostrzenia, by zahamować rozwój zachorowań. (...) Dzięki między innymi odważnym decyzjom rządu udało się wypłaszczyć krzywą zachorowań - przekonywał.

Autor:ads/kg

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości