Dziś w Kościele obchodzimy uroczystości Bożego Ciała. Już drugi rok z rzędu z powodu epidemii ograniczone zostały centralne obchody na głównych ulicach miast. Wszystko, aby zachować bezpieczeństwo sanitarne.
W Kościele obchodzimy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwykle nazywaną Bożym Ciałem. To święto ruchome, przypadające na czwartek po niedzieli Trójcy Świętej.
Początek tradycji obchodzenia święta Bożego Ciała w naszym kraju sięga XIV wieku. Charakterystyczne dla tej uroczystości są procesje, które są formą publicznego wyznania wiary, a w Polsce były także manifestacjami patriotycznymi, dlatego w czasach PRL bywały zakazywane.
W Polsce pierwszy raz obchody święta Bożego Ciała wprowadził w diecezji krakowskiej w 1320 roku biskup Nanker.
Obchody w czasie pandemii
W tym roku z powodu epidemii COVID-19 w wielu diecezjach nie odbędą się tradycyjne procesje ulicami miejscowości, zaplanowano natomiast niewielkie procesje parafialne do czterech ołtarzy. W większości diecezji ich trasa została znacznie skrócona, w niektórych idą tylko delegacje wspólnot, a w ich trakcie powinny być zachowane obowiązujące nakazy sanitarne, w tym dystans między uczestnikami.
W kościołach do 5 czerwca pozostaje limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych powierzchni, obowiązkowe także pozostaje zachowanie odległości nie mniejszej niż 1,5 metra. Nie dotyczy to osób sprawujących kult religijny lub osób dokonujących pochówku. Uczestnicy muszą także zakrywać usta i nos za pomocą maseczki. Osoby pozostające na zewnątrz kościoła muszą zachować odległość nie mniejszą niż 1,5 metra od siebie.
Źródło: TVN24, PAP