Powyżej 53 tysięcy nowych zakażeń. Rzecznik MZ: w trzech województwach notujemy wzrosty na poziomie 150 procent

Autor:
akw/kab
Źródło:
TVN24
Andrusiewicz: najbliższe dwa, trzy dni to będzie weryfikacja tego, jak zjadliwy w Polsce jest wariant omikron
Andrusiewicz: najbliższe dwa, trzy dni to będzie weryfikacja tego, jak zjadliwy w Polsce jest wariant omikronTVN24
wideo 2/21
TVN24Andrusiewicz: najbliższe dwa, trzy dni to będzie weryfikacja tego, jak zjadliwy w Polsce jest wariant omikron

Po raz pierwszy w Polsce odnotowano powyżej 53 tysięcy nowych potwierdzonych przypadków zakażeń. - Tydzień do tygodnia mamy wzrosty na poziomie 111 procent - komentował te dane rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Na briefingu podał, że w trzech województwach notowane są wzrosty "na poziomie 150 procent". - Najbliższe dwa, trzy dni to będzie weryfikacja tego, jak zjadliwy w Polsce jest wariant omikron - zapowiedział.

Resort zdrowia poinformował w środę o 53 420 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Przekazano, że z powodu COVID-19 zmarło 278 osób.

Najnowsze dane komentował na briefingu rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Tydzień do tygodnia mamy wzrosty na poziomie 111 procent. Dzisiejszy wynik to na pewno nie jest koniec tendencji wzrostowej - powiedział. - Po porannych danych widzimy, że godzinę temu mieliśmy już dziesięć tysięcy zakażeń zanotowanych tylko dzisiaj, więc ten jutrzejszy wynik będzie porównywalny, jeżeli nie wyższy niestety - przyznał.

Piąta fala uderzyła: w 12 województwach ponad dwukrotny wzrost liczby zakażeń

- Widzimy teraz trzy województwa, w których znacząco rosną dane epidemiczne, liczby zakażonych. To szczególnie województwa śląskie, podlaskie i łódzkie - wymienił. - Tam tydzień do tygodnia notujemy wzrosty na poziomie 150 procent - podał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Epidemia w Polsce "nabiera tempa"

Wypowiadając się na temat udziału omikronu w badanych próbkach, Andrusiewicz opisał, że wariant ten "niedługo osiągnie połowę wszystkich wariantów, które mamy obecne w Polsce".

- Dzisiaj w wyniku sekwencjonowania mamy już 2464 próbki wariantu omikron, co stanowi 42 procent wszystkich sekwencjonowanych próbek w Polsce, więc widać, jak z dnia na dzień ten wariant stanowi coraz większą liczbę przypadków. Niedługo przekroczymy połowę tego wariantu obecnego wśród dotychczasowych wszystkich innych wariantów - mówił.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia ostrzegł, że "epidemia nabiera tak naprawdę tempa", stąd "musimy być przygotowani na wzrosty w najbliższych dniach nawet powyżej 60 tysięcy".

ZOBACZ >> Kwarantanna i izolacja. Czy można pracować zdalnie? 

Omikron w Polsce. "Najbliższe dwa, trzy dni zweryfikują, jak jest zjadliwy"

Andrusiewicz zwrócił uwagę, że w najbliższych dniach możemy się spodziewać "delikatnego wzrostu liczby zajętych łóżek w szpitalach".

- Tak naprawdę te najbliższe dwa, trzy dni to będzie weryfikacja tego, jak zjadliwy w Polsce jest wariant omikron: czy będziemy doświadczać tego, co jest w Stanach Zjednoczony, czyli zdecydowanie większej liczby hospitalizacji, czy raczej tego, co jest w Wielkiej Brytanii, gdzie ta hospitalizacja w wariancie omikron nie podskoczyła znacząco - wymienił.

Wojciech AndrusiewiczTVN24

Zapowiedź milionów testów antygenowych

Andrusiewicz zapowiedział też, że "w przyszłym tygodniu do polskich laboratoriów, do stacji testowania trafi przynajmniej kilka milionów testów antygenowych z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych".

- Chcemy zwiększyć liczbę punktów testowania o dodatkowe punkty testowania antygenowego. W tym celu również jutro ruszają apteki z testowaniem, od jutra będzie można testować się w aptekach. Oczywiście to nie znaczy, że większość czy wszystkie apteki od razu zaczną funkcjonować (pod tym kątem) jutro - powiedział.

Autor:akw/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości