Sąsiad prowadzi uciążliwy remont. Co mogę zrobić? Odpowiada "Koronawirus. Raport"

Źródło:
TVN24
Co zrobić jeżeli sąsiedzi robią remont i nie możemy pracować, a dziecko nie może się uczyć? Ekspert odpowiada
Co zrobić jeżeli sąsiedzi robią remont i nie możemy pracować, a dziecko nie może się uczyć? Ekspert odpowiadaTVN24
wideo 2/27
Co zrobić jeżeli sąsiedzi robią remont i nie możemy pracować, a dziecko nie może się uczyć? Ekspert odpowiadaTVN24

Jak w prosty sposób poradzić sobie z niepokojem? Jak tłumaczyć dzieciom to, co teraz się dzieje? Na wasze pytania odpowiadała w programie "Koronawirus. Raport" psycholog Magdalena Chorzewska.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Od 20 marca, w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, na terenie naszego kraju obowiązuje stan epidemii. Zdecydowano o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do Wielkanocy. Zamknięte są restauracje, kluby, baseny, siłownie, teatry i kina. Obowiązuje zakaz zgromadzeń i szczególne zasady korzystania z transportu publicznego.

W sobotę zdiagnozowano 249 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Łączny bilans w naszym kraju to 1638 zakażonych osób. Osiemnaścioro pacjentów zmarło.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Kontakt 24 otrzymuje od was pytania dotyczące koronawirusa. W sobotę w programie "Koronawirus. Raport" odpowiadała na nie psycholog Magdalena Chorzewska.

Sąsiad za ścianą od ponad dwóch tygodni robi uciążliwy remont. Hałas w mieszkaniu powoduje, ze nie możemy pracować, a dziecko uczyć się. Co mogę zrobić? Tom

Chorzewska: Możemy reagować dwojako. Przysługują nam jakieś prawa. Ja polecam kontakt z takim sąsiadem, bezpieczny kontakt. Możemy przekazać list lub zapukać i z pewnej odległości poprosić daną osobę o zmniejszenie nasilenia hałasu. Wszyscy jesteśmy w podobnej sytuacji: siedzimy w domach i nie jest to czas, gdy remont jest wskazany, dlatego że uprzykrzamy życie innym ludziom. Bądźmy empatyczni. Tutaj zasada "wolnoć Tomku w swoim domku" się nie sprawdza. Dobrze wiemy, że ściany nie są wygłuszone. To specyficzny czas, mamy dobrą lekcję empatii.

Co zrobić jeżeli sąsiedzi robią remont i nie możemy pracować, a dziecko nie może się uczyć? Ekspert odpowiada
Co zrobić jeżeli sąsiedzi robią remont i nie możemy pracować, a dziecko nie może się uczyć? Ekspert odpowiadaTVN24

Jak tłumaczyć dzieciom to, co teraz się dzieje? Kris

Chorzewska: Jeżeli są to bardzo małe dzieci, to sprawdza się tłumaczenia przez metaforę bajkową. Możemy powiedzieć, że wirus jest czarnym charakterem i musimy się przed nim bronić. Dzieci potrzebują poczucia bezpieczeństwa i przewidywalności. Przy stałych zasadach dzieci przestaną się buntować. To rodzice decydują, gdzie są granice, granica musi być postawiona. Rodzice mają wydawać jasne polecenia, tłumaczyć dzieciom, rozmawiać na temat ich trudności z przyjęciem pewnych ograniczeń, że nie można wyjść na podwórko czy do szkoły. Od naszej postawy bardzo wiele zależy. Mówmy ze spokojem, łagodnością, ale też powagą.

Jak wytłumaczyć dzieciom to co się teraz dzieje? Psycholog Magdalena Chorzewska odpowiada
Jak wytłumaczyć dzieciom to co się teraz dzieje? Psycholog Magdalena Chorzewska odpowiadaTVN24

Najłatwiej zająć dzieci dając im telefony do grania. Jak im wytłumaczyć, że to nie jest najlepsza rozrywka? Maryla

Chorzewska: Dzieciaki, siedząc w domu, nudzą się, a dorośli nie poświęcą im całego dnia, bo też mają swoje obowiązki: pracę zdalną i prace domowe. Dobrze byłoby na czas kwarantanny ustalić sobie zasady, ale też wymyślić wspólnie, co dzieci mogą robić. Zachęcam, aby robić to razem z dziećmi, żeby im nic nie narzucać, bo one mogą mieć zupełnie inny pomysł na spędzanie wolnego czasu.

Jak wytłumaczyć dzieciom, że granie na telefonie nie jest najlepszą rozrywką? Ekspert odpowiada
Jak wytłumaczyć dzieciom, że granie na telefonie nie jest najlepszą rozrywką? Ekspert odpowiadaTVN24

Jak sobie w prosty sposób poradzić z niepokojem? Magda

Chorzewska: Większość ludzi niepokój ma. Niepokój jest niczym innym, jak lękiem i tutaj nie ma jednej recepty. Dobrze działają medytacje, kiedy uspokajamy ciało poprzez oddech, bo kiedy się boimy, to ciało naturalnie reaguje na ten lęk. Możemy też wyobrazić sobie najgorszą z możliwych sytuacji w ramach oswajania się i konfrontowania z lękiem. Dobra jest jeszcze rozmowa z innymi osobami w podobnej sytuacji. Nie możemy zostać sami z problemem.

Jak poradzić sobie z niepokojem w związku z koronawirusem? Psycholog Magdalena Chorzewska odpowiada
Jak poradzić sobie z niepokojem w związku z koronawirusem? Psycholog Magdalena Chorzewska odpowiadaTVN24

Co mogę zrobić dla moich znajomych, którzy właśnie stracili pracę? Lilka

Chorzewska: WIele osób jest w takiej sytuacji. Możemy zadać pytanie osobom, które straciły pracę, w czym my możemy im pomóc. Zachęcam do dialogu i zapytania. Takim osobom brakuje poczucia bezpieczeństwa, być może środków finansowych. Więc rozmowa i pytanie: w czym mogę ci pomóc?

Co możemy zrobić dla znajomych, którzy stracili pracę? Psycholog Magdalena Chorzewska odpowiada
Co możemy zrobić dla znajomych, którzy stracili pracę? Psycholog Magdalena Chorzewska odpowiadaTVN24

Jak powinien wyglądać właściwy harmonogram dnia spędzanego z rodziną w domu? Mirka

Chorzewska: Nie ma jednego schematu. Jesteśmy różni i o różnych godzinach funkcjonujemy, różną mamy pracę i różne przyzwyczajenia. Najbardziej wskazane jest utrzymanie rytmu dnia. Dobrze jest wstać rano, pościelić łóżko, posprzątać w domu, aby mieć przestrzeń do pracy. Pewnie są stałe punkty programu, które musimy wypełnić, począwszy od bazowych potrzeb. Zachęcam do ustalenia sobie dziennej rutyny, zgodnie z potrzebami. Musi być czas przeznaczony na posiłek i pracę, ale nie trzymałabym się tego tak bardzo sztywno.

Jak powinien wyglądać właściwy harmonogram dnia spędzonego z rodziną w domu? Ekspert odpowiada
Jak powinien wyglądać właściwy harmonogram dnia spędzonego z rodziną w domu? Ekspert odpowiadaTVN24

Mam 70 lat, z wiadomych powodów nie mogą mnie odwiedzać dzieci. Jak mam sobie poradzić w takiej sytuacji? Dora

Chorzewska: To na pewno trudne do osób starszych, przyzwyczajonych do kontaktu z rodziną. Zachęcam do bardzo częstego kontaktu telefonicznego. Nawet jeżeli nie widzimy kogoś, to dobrze zadzwonić, dopytać jak się czuje, dać sygnał, że pamiętamy o tej osobie i staramy się w taki sposób dotrzymać jej towarzystwa.

Jak starsze osoby mogą sobie poradzić z samotnością w czasie epidemii? Psycholog Magdalena Chorzewska odpowiada
Jak starsze osoby mogą sobie poradzić z samotnością w czasie epidemii? Psycholog Magdalena Chorzewska odpowiadaTVN24

Autorka/Autor:akw/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał w poniedziałek ze stanowiska szefa Połączonych Sił Zbrojnych generała Jurija Sodola. Wcześniej jeden z wysokich rangą oficerów oskarżył generała o doprowadzenie do nieusprawiedliwionej utraty "dziesiątków miast i tysięcy żołnierzy".

Zełenski odwołał ważnego generała

Zełenski odwołał ważnego generała

Źródło:
PAP

Przed dekadami Władimir Putin obiecał pokonać islamski ekstremizm. Śmiertelny atak w Dagestanie po raz kolejny udowadnia, że mu się to nie udało - tak ocenia tragiczne zdarzenie w rosyjskiej republice na Kaukazie Północnym portal amerykańskiej telewizji CNN. Autor publikacji opisuje burzliwą historię regionu, w którym odpowiedzią na przemoc terrorystów była równie brutalna przemoc państwa.

"Choroba, którą Putin obiecał uleczyć". Zaatakowała ponownie

"Choroba, którą Putin obiecał uleczyć". Zaatakowała ponownie

Źródło:
CNN, Interfax

Dwie osoby zostały poszkodowane w niewielkim wybuchu, do którego doszło w poniedziałek w Zakładzie Amoniaku Grupy Azoty Puławy - poinformowała straż pożarna. Trwa wyjaśnianie przyczyn wypadku.

Eksplozja w zakładach azotowych w Puławach

Eksplozja w zakładach azotowych w Puławach

Źródło:
PAP

Ustawa o związkach partnerskich zostanie okrojona, wykreślone zostaną z niej przepisy dotyczące przysposobienia dzieci. W zamian za to PSL może poprzeć ustawę i zgodzić się, by była ona projektem rządowym - wynika z informacji reportera "Faktów" TVN Michała Tracza po spotkaniu ministry do spraw równości z liderami PSL. Jutro ludowcy mają podjąć w tej sprawie ostateczną decyzję.

"Spotkanie ostatniej szansy". Możliwy kompromis, ale nie bez wyrzeczeń

"Spotkanie ostatniej szansy". Możliwy kompromis, ale nie bez wyrzeczeń

Źródło:
TVN24

Ratownicy ze Świnoujścia zostali zadysponowani do wyjątkowo niepokojącego zdarzenia: z lasu na terenie miasta wybiegł płonący mężczyzna. 28-latek z poważnymi oparzeniami został zabrany do szpitala, okoliczności zdarzenia bada policja.

Płonący mężczyzna wybiegł z lasu. Jest poważnie poparzony

Płonący mężczyzna wybiegł z lasu. Jest poważnie poparzony

Źródło:
iswinoujscie.pl / tvn24.pl

- To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów, mówienie językiem Pekinu. W rezultacie jest postrzegany w całej Europie jako prochiński prezydent - tak trwającą wizytę polskiego prezydenta w Chinach ocenia ekspertka, dr Alicja Bachulska. Jak stwierdziła w rozmowie z tvn24.pl, retoryka Andrzeja Dudy w trakcie tej podróży "jest całkowicie oderwana od obecnej rzeczywistości na świecie", a "taka wizyta, jak polskiego prezydenta, pomaga głównie Chinom".

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

Źródło:
tvn24.pl

- Dla mnie kara nigdy nie będzie adekwatna, bo nie ma mojego dziecka – mówi matka 33-latka, który ponad cztery lata temu zginął w wypadku na ulicy Sokratesa w Warszawie. Rodzice pana Adama po raz pierwszy zdecydowali się opowiedzieć o tym, co przeżyli. Reportaż "Uwagi!" TVN.

Kierowcy, który zabił Adama, sąd obniżył wyrok. Rodzice ofiary: prosimy o sprawiedliwość

Kierowcy, który zabił Adama, sąd obniżył wyrok. Rodzice ofiary: prosimy o sprawiedliwość

Źródło:
"Uwaga!" TVN

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Jeden policjant nie żyje, a drugi został ciężko ranny w wyniku wypadku, do którego doszło w poniedziałek w Stuttgarcie. 69-latka kierująca samochodem wjechała w funkcjonariusza na motocyklu, który zabezpieczał przejazd premiera Węgier Viktora Orbana.

Zabezpieczali przejazd Orbana, gdy doszło do wypadku. Nie żyje jeden z policjantów

Zabezpieczali przejazd Orbana, gdy doszło do wypadku. Nie żyje jeden z policjantów

Źródło:
Bild, focus.de

Tegoroczna pielgrzymka wyznawców islamu do Mekki pochłonęła ponad 1300 ofiar śmiertelnych. Przyczyną tych tragedii były skrajne upały, sięgające nawet około 50 stopni Celsjusza. Córka starszego mężczyzny, który zmarł w namiocie nieopodal Mekki, przyznała jednak, że jego rodzina jest "szczęśliwa, że został pochowany w Mekce". Według islamu śmierć i bycie tam pochowanym jest błogosławieństwem.

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Źródło:
CNN, Reuters

Piotr G., znany polski ksiądz katolicki, który od wielu lat pełni posługę w Wielkiej Brytanii - w przeszłości także jako egzorcysta - został oskarżony o popełnienie 10 przestępstw natury seksualnej wobec nieletnich – przekazała w poniedziałek diecezja katolicka w Portsmouth na południu Anglii.

Polski ksiądz oskarżony w Wielkiej Brytanii o przestępstwa seksualne wobec dzieci

Polski ksiądz oskarżony w Wielkiej Brytanii o przestępstwa seksualne wobec dzieci

Źródło:
PAP

- Ostatnie wyniki wykonania budżetu państwa są bardziej niepokojące, Ministerstwo Finansów przygląda się przede wszystkim wpływom z podatku VAT - przyznał w poniedziałek wiceminister finansów Jurand Drop podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Według ekonomistów poziom dochodów z tytułu podatku od towarów i usług w 2024 roku może być o około 25-30 miliardów złotych niższy, niż przewiduje ustawa budżetowa.

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policjanci z Pabianic (woj. łódzkie) zatrzymali kobietę, która brutalnie pobiła 33-latkę na przystanku autobusowym. Pokrzywdzona z obrażeniami trafiła na szpitalny oddział ratunkowy, po wyjściu z placówki o zdarzeniu zawiadomiła policję. Nagranie z ataku opublikowała straż miejska.

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Katowice-Muchowiec zostało zamknięte dla ruchu powietrznego, gdy w miniony weekend odbywała się tam impreza masowa. To uziemiło załogę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Teraz organizatorzy imprezy tłumaczą, że maszyna poruszała się w sposób niebezpieczny dla zdrowia i życia zgromadzonych osób. Mimo zamknięcia przestrzeni powietrznej pilot uruchomił śmigłowiec i wystartował.

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Źródło:
TVN24

Słupscy policjanci zatrzymali kierowcę samochodu, który 23 czerwca wjechał na skrzyżowanie i zderzył się z motocyklistą. Wstępne ustalenia funkcjonariuszy wskazują, że kierowca wjechał na ulicę na czerwonym świetle, a motocyklista poruszał się prawidłowo. Tuż po wypadku kierowca samochodu nagrał film, w którym nawoływał do nienawiści - tym także zajmuje się policja.

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Źródło:
tvn24.pl, KMP Słupsk

W jednym z domów w powiecie sochaczewskim kot wybrał się na niebezpieczny spacer. Przez dach dostał się do kanału wentylacyjnego. Właściciel nie mógł go wydostać. Kiedy strażacy ruszyli z pomocą, zwierzak poszedł na dalsze zwiedzanie.

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Co najmniej 22 osoby, głównie obywatele Chin, zginęły w pożarze fabryki produkującej baterie litowe pod Seulem - podały BBC i południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na służby ratunkowe.

Pożar w fabryce baterii w Korei Południowej. Jest wiele ofiar śmiertelnych

Pożar w fabryce baterii w Korei Południowej. Jest wiele ofiar śmiertelnych

Źródło:
BBC, Yonhap, PAP

Naukowcy odkryli nieznany im dotąd sposób, w jaki bakterie emitują gazy cieplarniane. Niektóre grupy mikroorganizmów, gdy nie mają wystarczającego dostępu do tlenu, potrafią zasilać swój metabolizm za pomocą azotanów. W procesie tym wytwarzane są znaczące ilości gazu o silnym działaniu cieplarnianym. Naukowcy uspokajają, że emisjom tym możemy przeciwdziałać w jeden prosty sposób.

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Źródło:
Caltech
Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zespół archeologów odkrył w Egipcie 33 grobowce rodzinne zawierające szczątki mumii oraz narzędzia pogrzebowe - podało w poniedziałek egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa.

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Źródło:
PAP

Tamayo Perry, aktor który wystąpił między innymi w "Piratach z Karaibów", został zaatakowany podczas surfowania przez rekina. Służby ratunkowe szybko zjawiły się na miejscu, ale mężczyzny nie udało się już uratować. Zmarł w wieku 49 lat.

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Źródło:
NBC Chicago, Sky News, Time

Od kilku dni furorę w sieci robi zwiastun serialu "Pingwin", nakręconego dla platformy Max. Jest to spin-off "Batmana" Matta Reevesa oparty na tytułowej postaci. W głównej roli wystąpi Colin Farrell. Aktor odtwarza swoją rolę z "Batmana" i obiecuje, że będzie jeszcze mroczniej i brutalniej niż w fabule. Serial trafi do sieci we wrześniu.

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Źródło:
"Variety", tvn24.pl

- Zacząłem się bać schodzić po kawę. Unikałem rozmów z ludźmi, bo nie chciałem, żeby to pytanie padło. Uświadomiłem sobie, że muszę powiedzieć na głos, jak jest - mówi Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, ojciec transpłciowej córki. Właśnie ukazała się jego druga książka "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko". Z Piotrem Jaconiem rozmawia Natalia Szostak.

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Źródło:
tvn24.pl