Sąsiad prowadzi uciążliwy remont. Co mogę zrobić? Odpowiada "Koronawirus. Raport"

Psycholog Magdalena Chorzewska w programie "Koronawirus. Raport"
Co zrobić jeżeli sąsiedzi robią remont i nie możemy pracować, a dziecko nie może się uczyć? Ekspert odpowiada
Źródło: TVN24

Jak w prosty sposób poradzić sobie z niepokojem? Jak tłumaczyć dzieciom to, co teraz się dzieje? Na wasze pytania odpowiadała w programie "Koronawirus. Raport" psycholog Magdalena Chorzewska.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Od 20 marca, w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, na terenie naszego kraju obowiązuje stan epidemii. Zdecydowano o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do Wielkanocy. Zamknięte są restauracje, kluby, baseny, siłownie, teatry i kina. Obowiązuje zakaz zgromadzeń i szczególne zasady korzystania z transportu publicznego.

W sobotę zdiagnozowano 249 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Łączny bilans w naszym kraju to 1638 zakażonych osób. Osiemnaścioro pacjentów zmarło.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Kontakt 24 otrzymuje od was pytania dotyczące koronawirusa. W sobotę w programie "Koronawirus. Raport" odpowiadała na nie psycholog Magdalena Chorzewska.

Sąsiad za ścianą od ponad dwóch tygodni robi uciążliwy remont. Hałas w mieszkaniu powoduje, ze nie możemy pracować, a dziecko uczyć się. Co mogę zrobić? Tom

Chorzewska: Możemy reagować dwojako. Przysługują nam jakieś prawa. Ja polecam kontakt z takim sąsiadem, bezpieczny kontakt. Możemy przekazać list lub zapukać i z pewnej odległości poprosić daną osobę o zmniejszenie nasilenia hałasu. Wszyscy jesteśmy w podobnej sytuacji: siedzimy w domach i nie jest to czas, gdy remont jest wskazany, dlatego że uprzykrzamy życie innym ludziom. Bądźmy empatyczni. Tutaj zasada "wolnoć Tomku w swoim domku" się nie sprawdza. Dobrze wiemy, że ściany nie są wygłuszone. To specyficzny czas, mamy dobrą lekcję empatii.

Co zrobić jeżeli sąsiedzi robią remont i nie możemy pracować, a dziecko nie może się uczyć? Ekspert odpowiada
Źródło: TVN24

Jak tłumaczyć dzieciom to, co teraz się dzieje? Kris

Chorzewska: Jeżeli są to bardzo małe dzieci, to sprawdza się tłumaczenia przez metaforę bajkową. Możemy powiedzieć, że wirus jest czarnym charakterem i musimy się przed nim bronić. Dzieci potrzebują poczucia bezpieczeństwa i przewidywalności. Przy stałych zasadach dzieci przestaną się buntować. To rodzice decydują, gdzie są granice, granica musi być postawiona. Rodzice mają wydawać jasne polecenia, tłumaczyć dzieciom, rozmawiać na temat ich trudności z przyjęciem pewnych ograniczeń, że nie można wyjść na podwórko czy do szkoły. Od naszej postawy bardzo wiele zależy. Mówmy ze spokojem, łagodnością, ale też powagą.

raport psycholog  1
Jak wytłumaczyć dzieciom to co się teraz dzieje? Psycholog Magdalena Chorzewska odpowiada
Źródło: TVN24

Najłatwiej zająć dzieci dając im telefony do grania. Jak im wytłumaczyć, że to nie jest najlepsza rozrywka? Maryla

Chorzewska: Dzieciaki, siedząc w domu, nudzą się, a dorośli nie poświęcą im całego dnia, bo też mają swoje obowiązki: pracę zdalną i prace domowe. Dobrze byłoby na czas kwarantanny ustalić sobie zasady, ale też wymyślić wspólnie, co dzieci mogą robić. Zachęcam, aby robić to razem z dziećmi, żeby im nic nie narzucać, bo one mogą mieć zupełnie inny pomysł na spędzanie wolnego czasu.

Jak wytłumaczyć dzieciom, że granie na telefonie nie jest najlepszą rozrywką? Ekspert odpowiada
Źródło: TVN24

Jak sobie w prosty sposób poradzić z niepokojem? Magda

Chorzewska: Większość ludzi niepokój ma. Niepokój jest niczym innym, jak lękiem i tutaj nie ma jednej recepty. Dobrze działają medytacje, kiedy uspokajamy ciało poprzez oddech, bo kiedy się boimy, to ciało naturalnie reaguje na ten lęk. Możemy też wyobrazić sobie najgorszą z możliwych sytuacji w ramach oswajania się i konfrontowania z lękiem. Dobra jest jeszcze rozmowa z innymi osobami w podobnej sytuacji. Nie możemy zostać sami z problemem.

Jak poradzić sobie z niepokojem w związku z koronawirusem? Psycholog Magdalena Chorzewska odpowiada
Źródło: TVN24

Co mogę zrobić dla moich znajomych, którzy właśnie stracili pracę? Lilka

Chorzewska: WIele osób jest w takiej sytuacji. Możemy zadać pytanie osobom, które straciły pracę, w czym my możemy im pomóc. Zachęcam do dialogu i zapytania. Takim osobom brakuje poczucia bezpieczeństwa, być może środków finansowych. Więc rozmowa i pytanie: w czym mogę ci pomóc?

Co możemy zrobić dla znajomych, którzy stracili pracę? Psycholog Magdalena Chorzewska odpowiada
Źródło: TVN24

Jak powinien wyglądać właściwy harmonogram dnia spędzanego z rodziną w domu? Mirka

Chorzewska: Nie ma jednego schematu. Jesteśmy różni i o różnych godzinach funkcjonujemy, różną mamy pracę i różne przyzwyczajenia. Najbardziej wskazane jest utrzymanie rytmu dnia. Dobrze jest wstać rano, pościelić łóżko, posprzątać w domu, aby mieć przestrzeń do pracy. Pewnie są stałe punkty programu, które musimy wypełnić, począwszy od bazowych potrzeb. Zachęcam do ustalenia sobie dziennej rutyny, zgodnie z potrzebami. Musi być czas przeznaczony na posiłek i pracę, ale nie trzymałabym się tego tak bardzo sztywno.

Jak powinien wyglądać właściwy harmonogram dnia spędzonego z rodziną w domu? Ekspert odpowiada
Źródło: TVN24

Mam 70 lat, z wiadomych powodów nie mogą mnie odwiedzać dzieci. Jak mam sobie poradzić w takiej sytuacji? Dora

Chorzewska: To na pewno trudne do osób starszych, przyzwyczajonych do kontaktu z rodziną. Zachęcam do bardzo częstego kontaktu telefonicznego. Nawet jeżeli nie widzimy kogoś, to dobrze zadzwonić, dopytać jak się czuje, dać sygnał, że pamiętamy o tej osobie i staramy się w taki sposób dotrzymać jej towarzystwa.

Jak starsze osoby mogą sobie poradzić z samotnością w czasie epidemii? Psycholog Magdalena Chorzewska odpowiada
Źródło: TVN24
Czytaj także: