Czy pracodawca może zmusić do urlopu bezpłatnego? Odpowiada "Koronawirus. Raport"

Mecenas Paweł Krzykowski w "Koronawirus. Raport"
Czy pracodawca może teraz wysłać nas na urlop bezpłatny? Mecenas Paweł Krzykowski odpowiada
Źródło: TVN24

Czy podpisując umowę z nowym pracodawcą, można od razu skorzystać z dodatkowego zasiłku na dziecko w pierwszym dniu pracy? Czy pracodawca może zmusić pracownika do urlopu bezpłatnego, gdy już w związku z koronawirusem wykorzysta cały płatny? Na wasze pytania odpowiadał w programie "Kornawirus. Raport" adwokat Paweł Krzykowski.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24 >>>

W Polsce obowiązuje stan epidemii. Zamknięto szkoły, kina, teatry, baseny i galerie handlowe. Zakazano zgromadzeń publicznych. Wznowiono kontrolę na granicach, a Polacy wracający z zagranicy muszą poddać się dwutygodniowej kwarantannie w domach.

Na wątpliwości internautów dotyczące kwestii prawnych, związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, odpowiadał w czwartek w programie "Koronawirus. Raport" w TVN24 adwokat Paweł Krzykowski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Kończy mi się umowa na czas próbny. Od 1 kwietnia mam mieć kolejną - do dziś przebywam na dodatkowym zasiłku opiekuńczym. Czy od jutra mogę go przedłużyć do świąt?

Czy podpisując umowę z nowym pracodawcą można od razu skorzystać z dodatkowego zasiłku na dziecko w pierwszym dniu pracy? Internautka

Krzykowski: Musimy się powołać na stanowisko Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który opublikował specjalny komunikat, w którym mówi, że taka możliwość istnieje – to dobra informacja dla osób, które są na dodatkowym zasiłku opiekuńczym, a on się lada dzień skończy. W związku z tym, że przepisy, które mają przedłużyć obowiązywanie tego zasiłku jeszcze nie zostały uchwalone, ZUS proponuje dwie ścieżki. Jedna to że wysyłamy uproszczone oświadczenie, a ZUS je rozpatrzy w sytuacji, gdy nowe przepisy zostaną uchwalone. Druga opcja pozwala na złożenie wniosku na formularzu Z15A i ubieganie się o standardowy zasiłek opiekuńczy, który przysługuje przez 60 dni w roku kalendarzowym. I tu ZUS również zaznacza, że w momencie, kiedy te nowe przepisy byłyby uchwalone, to wtedy jest również szansa, że ten zasiłek zostanie zaliczony na poczet dodatkowych 14 dni, a nie na poczet 60 dni.

Jeśli ktoś jest zatrudniony na umowę o pracę, to ma prawo do zasiłku opiekuńczego od pierwszego dnia – nie ma tutaj tak zwanego okresu wyczekiwania, który jest na przykład w przypadku zasiłku chorobowego (który wynosi 30 dni) albo w przypadku ubezpieczenia dobrowolnego (nawet 90 dni). Przy zasiłkach opiekuńczych tego wymogu nie ma.

Czy podpisując umowę z nowym pracodawcą można odrazu skorzystać z dodatkowego zasiłku na dziecko?
Źródło: TVN24

Kto w przypadku pracy zdalnej jest odpowiedzialny za zapewnienie stanowiska pracy, zgodnego z przepisami BHP - pracownik czy pracodawca?

Czy jeśli w trakcie pracy w domu ulegnę wypadkowi, będzie to traktowane jako wypadek przy pracy?

Krzykowski: Kwestia tego, kto odpowiada za BHP w pracy zdalnej – przepisy nie zostały w sposób szczegółowy uregulowane. To będzie pole do interpretacji. Można trochę się posługiwać przepisami o telepracy, gdzie główny obowiązek ciąży na pracodawcy. Ja bym pracodawcy nie przypisywał np. odpowiedzialności za stan danego pomieszczenia. Chciałbym zaapelować do pracowników, żeby pracy zdalnej nie utrudniali – jeśli mamy dostęp do komputera, do internetu, to naprawdę warto tę pracę wykonywać, ponieważ jeśli tej pracy zdalnej nie będzie, to wielu przedsiębiorców i wiele zakładów pracy będzie miało bardzo poważne problemy.

Jest możliwość zakwalifikowania wypadku w domu jako wypadek przy pracy, jeśli ten wypadek będzie miał związek z pracą. Jeśli w związku z działaniem jakiegoś urządzenia biurowego, które funkcjonuje w domu, dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, np. poparzenia, to myślę, że wtedy jest bardzo duża szansa na to, że będziemy mieli do czynienia z wypadkiem przy pracy.

Na pewno pojawią się trudności dowodowe. Będą powoływane zespoły powypadkowe i będą to badać. Będzie po prostu oceniany sprzęt, będzie zapewne podlegał oględzinom, osoby, które będą to weryfikować, będą polegać na oświadczeniach osób, które mają wiedzę na ten temat.

Kto w przypadku pracy zdalnej jest odpowiedzialny za zapewnienie stanowiska pracy zgodnego z zasadami BHP?
Źródło: TVN24

Czy pracodawca może zmusić pracownika do urlopu bezpłatnego, gdy już w związku z koronawirusem wykorzysta cały płatny? Pracownik

Krzykowski: Urlop bezpłatny jest udzielany na wniosek pracownika, więc nie powinno dochodzić do sytuacji, że ktoś jest przymuszany do tego urlopu. Jeśli byśmy mieli do czynienia z taką sytuacją, że firmie grozi bardzo poważna sytuacja, nawet upadłość, to ja bym zachęcał, żeby pracownicy w trosce o dobro zakładu pracy takie wnioski do pracodawcy skierowali.

Czytaj także: