TVN24 | Polska

Loty z Wielkiej Brytanii do Polski będą zawieszone

TVN24 | Polska

Autor:
pqv,js/kg
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ze względów bezpieczeństwa loty do Polski z Wielkiej Brytanii zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek - poinformował w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Mueller. Decyzja związana jest z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział, że "w najbliższych kilkudziesięciu godzinach muszą zapaść decyzje, co dalej".

W poniedziałek o godzinie 10 zbierze się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował w niedzielę na Twitterze, że ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk pytany w poniedziałek w RMF FM, jakie decyzje mogą zostać podjęte na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, powiedział, że "dyskusje będą dotyczyły dalszych działań, czasu ograniczenia lotów pomiędzy Wielką Brytanią a Polską". - W najbliższych kilkudziesięciu godzinach muszą zapaść decyzje, co dalej - dodał.

Dodał, że w niedzielę "trwały intensywne konsultacje między partnerami zagranicznymi a polskim rządem i na końcu zapadła decyzja o zawieszeniu lotów z Wielką Brytanią od północy z poniedziałku na wtorek", by - jak zaznaczył - "osoby, które są już na lotniskach w Wielkiej Brytanii mogły przylecieć do kraju".

Testy dla osób, które przyleciały z Wielkiej Brytanii

Dworczyk pytany, czy osoby, które jeszcze dziś przylecą do Polski będą poddawana kwarantannie powiedział, że w niedzielę minister zdrowia Adam Niedzielski podjął decyzję, że każda taka osoba może zgłosić się do stacji powiatowej sanepidu i będzie miała pobrany wymaz. - Czyli szybki test antygenowy zostanie u takiej osoby przeprowadzony - dodał.

"Przed chwilą wydałem dyspozycję GIS, aby od jutra wykonywać testy każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wielkiej Brytanii. Proszę kontaktować się z lokalnym sanepidem" - napisał w niedzielę wieczorem na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wcześniej decyzję o ograniczeniach w ruchu pasażerskim z Wielką Brytanią podjęły m.in. Niemcy, Holandia, Belgia, Włochy, Francja czy Bułgaria.

W niedzielę na podobny krok zdecydowała się Kanada. Zawieszenie lotów obowiązuje od północy z niedzieli na poniedziałek czasu lokalnego, czyli od 6 rano czasu polskiego.

Mieli rozmawiać w poniedziałek

Jeszcze w niedzielne popołudnie MSZ informowało, że "koordynuje ewentualne działania" w sprawie zawieszenia lotów z Wielkiej Brytanii. Rzecznik rządu przekazał natomiast, że temat będzie omawiany w poniedziałek przez Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. "W tej chwili eksperci analizują informacje medyczne, które dotyczą sytuacji w Wielkiej Brytanii. Jutro o godzinie 10.00 będzie obradował Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, na którym będzie omawiana ta kwestia. Na ten moment żaden wariant nie jest wykluczony" - napisał w niedzielę Mueller w SMS-ie przesłanym reporterce TVN24 Mai Wójcikowskiej. Rzecznik PLL LOT Krzysztof Moczulski przekazał w niedzielę, że "Polskie Linie Lotnicze LOT dostosują się do ewentualnych regulacji, które zawieszałyby połączenia z Wielką Brytanią". Z rozkładu lotów warszawskiego Lotniska Chopina wynika, że w niedzielę i do późnych godzin popołudniowych w poniedziałek do Warszawy ma przylecieć siedem samolotów z Londynu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Nowy wariant koronawirusa

O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 poinformował 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Przekazał wówczas, że odnotowano ponad 6 tys. zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii. Hancock dodał, że nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej niż znana dotychczas odmiana, ale nie wydaje się, by powodował poważniejszy przebieg choroby i nie miał zareagować na opracowane już szczepionki przeciwko Covid-19. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), oprócz zakażeń w Wielkiej Brytanii, dziewięć infekcji nowym wariantem koronawirusa potwierdzono w Danii, a pojedyncze przypadki również w Holandii i Australii.

Autor:pqv,js/kg

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości