Niespełna godzinę trwało poniedziałkowe spotkanie w Belwederze prezydenta Bronisława Komorowskiego z premier Ewą Kopacz. Rozmowa miała dotyczyć sytuacji w koalicji i zmian w rządzie. O godz. 16.30 planowane jest oświadczenie premier Ewy Kopacz.
Ewa Kopacz przyjechała do Belwederu wraz z wicepremierem, szefem MON Tomaszem Siemoniakiem. Spotkanie, które rozpoczęło się o godz. 14 trwało niespełna godzinę.
O godz. 16.30 Kopacz ma przedstawić nazwiska nowych ministrów. Jak poinformowała po spotkaniu prezydenta z premier szefowa biura prasowego KPRP Joanna Trzaska-Wieczorek, we wtorek o godz. 10 prezydent Bronisław Komorowski powoła nowych ministrów: skarbu, zdrowia i sportu.
- Pan prezydent postrzega swoją rolę jako stabilizatora w tej sytuacji, która jest, dlatego jutro o godz. 10, według tych wstępnych ustaleń, dokona zmian w składzie Rady Ministrów - powiedziała Trzaska-Wieczorek dziennikarzom.
Jeszcze dziś na godz. 18 zostało natomiast zaplanowane spotkanie Bronisława Komorowskiego z wicepremierem, szefem PSL Januszem Piechocińskim. W piątek prezydent informował, że zaprosił premier i wicepremiera, ponieważ chce się dowiedzieć, czy koalicja jest stabilna i czy "może dźwigać skutecznie ciężar odpowiedzialności za zmieniany w wymiarze personalnym rządu".
O godzinie 20 natomiast zaplanowane jest spotkanie przywódców koalicji PO-PSL.
Młodzi do rządu?
W związku z ujawnieniem akt ze śledztwa w tzw. aferze podsłuchowej z funkcji w rządzie zrezygnowali w środę ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, sportu Andrzej Biernat, skarbu Włodzimierz Karpiński oraz wiceministrowie: skarbu Rafał Baniak, środowiska Stanisław Gawłowski, gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Z funkcji szefa doradców premiera odszedł Jacek Rostowski, a z funkcji koordynatora służb specjalnych - Jacek Cichocki (pozostał szefem KPRM). Decyzję o rezygnacji z funkcji marszałka Sejmu podjął Radosław Sikorski.
Rozmówcy PAP w PO spodziewają się, że do rządu trafią młodzi posłowie PO, choć na kierowniczą funkcję może awansować też któryś z wiceministrów. Tu najczęściej wymieniany jest Sławomir Neumann, który miałby zastąpić na stanowisku ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.
Z kolei z nieoficjalnych informacji TVN24 wynika, że Arłukowicza miałaby zastąpić Beata Małecka-Libera, która od 2015 r. pełni w resorcie zdrowia funkcję pełnomocniczki premier ds. realizacji expose.W poniedziałek w radiowej Jedynce nie chciała tych przewidywań ani potwierdzić, ani im zaprzeczyć. Zaznaczyła, że decyzja należy wyłącznie do premier Kopacz.
Jak dowiedział się portal tvn24.pl, propozycję objęcia stanowiska ministra zdrowia otrzymał prof. Marian Zembala, który miał jednak odmówić.
Kto pokieruje resortem sportu?
Na giełdzie nazwisk kandydatów na stanowisko ministra sportu pojawiają się m.in. posłowie z sejmowej komisji sportu: jej szef Ireneusz Raś, wiceszef Jakub Rutnicki oraz Tomasz Lenz. Niektórzy politycy PO wskazują ponadto posłankę Agnieszkę Pomaską. Jeśli chodzi o następcę Karpińskiego, wśród potencjalnych następców wymienia się szefów sejmowych komisji: skarbu Tadeusza Aziewicza i finansów publicznych Krystynę Skowrońską. W piątek po południu na stronach internetowych "Rzeczpospolita" podała, powołując się na źródła zbliżone do rządu, że pewnym kandydatem na stanowisko ministra skarbu jest wiceminister w tym resorcie, pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk. Według informacji ze źródeł zbliżonych do sejmowej komisji ds. służb specjalnych, Jacka Cichockiego na funkcji koordynatora ds. specsłużb może zastąpić szef gabinetu Kopacz Marcin Kierwiński.
Dla kogo fotel marszałka?
Posłowie mają wybrać nowego marszałka na kolejnym posiedzeniu Sejmu, w dniach 23-25 czerwca. Według informacji z Kancelarii Sejmu, Sikorski najprawdopodobniej złoży rezygnację z funkcji marszałka na posiedzeniu Prezydium Sejmu przed kolejnym posiedzeniem izby. Wówczas obowiązki przejmie przejściowo najstarszy wiekiem wicemarszałek Sejmu, czyli w tym przypadku Jerzy Wenderlich (SLD). To on wyznaczy klubom czas na zgłaszanie kandydatów na nowego marszałka.
W kontekście obsady fotela marszałka Sejmu pojawiają się nazwiska polityków PO: wicemarszałek Elżbiety Radziszewskiej, rzeczniczki rządu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, b. ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego, a także szefa klubu Platformy Rafała Grupińskiego.
Autor: eos,js//rzw / Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24