Polska

Rząd znów na wyjeździe. Ewa Kopacz w gazoporcie

Polska


Premier Ewa Kopacz i ministrowie od poniedziałku będą w Zachodniopomorskiem. Tego dnia szefowa rządu odwiedzi gazoport w Świnoujściu. We wtorek w Szczecinie odbędzie się wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów, która m.in. przyjmie kierunkowe założenia nowej ordynacji podatkowej.

Premier Kopacz będzie w poniedziałek w Świnoujściu, gdzie odwiedzi gazoport, terminal portowy i jedną z firm w mieście. Jak mówił minister skarbu Andrzej Czerwiński, w poniedziałek gazoport zostanie oddany do użytku. Rozruch inwestycji potrwa jeszcze pięć miesięcy, a pierwszy gazowiec ma wpłynąć do portu na przełomie listopada i grudnia.

Kluczowa inwestycja

Terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu to jedna z największych polskich inwestycji energetycznych ostatnich lat, uznana przez rząd polski za strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowo zakładano, że terminal będzie gotowy w połowie 2014 r., potem termin ten przesunięto na koniec 2014 r. było to związane m.in. z bankructwami kilku podwykonawców, brakowało rąk do pracy, a generalny wykonawca nie realizował kolejnych etapów budowy na czas. Z tego powodu doszło do sporu między inwestorem a wykonawcą terminalu. W marcu 2015 r. NIK opublikowała raport, z którego wynikało, że przyczyną opóźnień była niewłaściwa realizacja zadań przez spółki Gaz-System oraz Polskie LNG i nieskuteczny nadzór ministerstw.

Trwa kampania

Kilkoro ministrów będzie w poniedziałek w Koszalinie i Kołobrzegu. Wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak odwiedzi Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilianowska spotka się z prezydentem Koszalina Piotrem Jedlińskim i przedstawicielami instytucji kulturalnych w mieście oraz zwiedzi Filharmonię Koszalińską. Z kolei minister sportu i turystyki Adam Korol odwiedzi park wodny w Koszalinie, a następnie uda się do Kołobrzegu. We wtorek w Szczecinie ma się odbyć wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów. Rząd zajmie się m.in. kierunkowymi założeniami nowej ordynacji podatkowej, opracowanymi przez Komisję Kodyfikacyjną Ogólnego Prawa Podatkowego. Dokumentowi przyświecają dwa cele: zmiana społecznego przekonania, że "organy podatkowe są złe" (stąd zadbano o prawa podatnika w relacjach z urzędami) oraz zwiększenie efektywności realizacji zobowiązań podatkowych. Komisja zaproponowała m.in., by podatnikom dać uprawnienie do uzyskiwania z wielu źródeł informacji o charakterze urzędowym oraz ochronę, jeśli podatnik się do nich zastosuje. Podatnicy mogliby dokonać uzgodnień z organem podatkowym co do przeszłych lub przyszłych rozliczeń – zanim dojdzie do sporu. W ustawie znalazłaby się procedura rozwiązywania sporów z udziałem mediatorów. Wydłużone mają być też terminy na wniesienie odwołania lub zażalenia. Zmiany obejmą również terminy przedawnienia zobowiązań podatkowych.

Co jeszcze?

Inne punkty porządku obrad rządu to koncepcja rozwoju branży przewozów promowych, zatwierdzenie umowy z Niemcami o wspólnej poprawie sytuacji na drogach wodnych na pograniczu oraz nowelizacja dwóch rozporządzeń: ws. sieci autostrad i dróg ekspresowych oraz opłat elektronicznych na drogach krajowych. Jak podało MON, we wtorek rano wicepremier Siemoniak odwiedzi w Stargardzie Szczecińskim Brygadę Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód. Dotąd rząd Ewy Kopacz odbył wyjazdowe posiedzenia w Katowicach, Łodzi, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Białymstoku i Bydgoszczy.

Zakończenie budowy gazoportu wielokrotnie przekładano. Materiał "Faktów TVN".

02.03 | Mimo zapewnień, że gazoport w Świnoujściu to gwarant bezpieczeństwa energetycznego Polski, wciąż odwlekana jest data jego otwarcia
02.03 | Mimo zapewnień, że gazoport w Świnoujściu to gwarant bezpieczeństwa energetycznego Polski, wciąż odwlekana jest data jego otwarcia

Autor: msz/ja / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości