Konwencja Platformy Obywatelskiej. Donald Tusk: skończy się PiS, skończy się drożyzna

Źródło:
PAP, TVN24
Tusk: skończy się PiS, skończy się drożyzna
Tusk: skończy się PiS, skończy się drożyznaZDJĘCIA ORGANIZATORA
wideo 2/9
Tusk: skończy się PiS, skończy się drożyznaZDJĘCIA ORGANIZATORA

Z drożyzną można walczyć, ale są dwa warunki, aby robić to skutecznie - trzeba mieć elementarne kompetencje i trzeba mieć elementarną uczciwość - mówił szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk na konwencji partii w Radomiu. Podkreślał, że "jeśli ktoś potrafił walczyć z drożyzną, wziąć inflację i zdusić ją do zera, to był to jego rząd". - Skończy się PiS, skończy się drożyzna - ocenił.

"Konwencja Przyszłości" PO odbywa się w hali widowiskowo-sportowej Radomskiego Centrum Sportu. Ma między innymi służyć mobilizacji działaczy i sympatyków partii przed maratonem wyborczym w latach 2023-2024, kiedy to odbędą się kolejno wybory: samorządowe i parlamentarne w przyszłym roku oraz europejskie za dwa lata.

OGLĄDAJ KONWENCJĘ PLATFORMY OBYWATELSKIEJ W TVN24 GO

- To nie jest przypadek, że właśnie w tym miejscu, właśnie wy, a nie kto inny, pokazujecie Polsce, gdzie jest siła, gdzie jest dobra wola, gdzie jest nadzieja na zmianę - powiedział Tusk do zgromadzonych.

Szef Platformy podkreślił, że przez ostatnie miesiące odwiedził blisko 100 miejscowości. - Spotykałem na tej drodze ludzi, którzy podobnie jak wy, podobnie jak dzisiaj już właściwie prawie cała Polska, są bardzo przejęci tym, co dzieje się w naszej ojczyźnie. Bywają nawet czasami załamani tymi doświadczeniami, które na nich spadają, a równocześnie mają w sobie nadzieję i wiarę w to, że tę sytuację można zmienić - mówił.

Konwencja POZdjęcia organizatora

Tusk dodał, że zaprosił na konwencję gospodarzy jego niektórych spotkań. - To nie są ludzie zaangażowani w działalność polityczną. To byli ci, którzy chcieli ze mną rozmawiać, chociaż, jak wiecie być może, to nie zawsze jest łatwe - zaznaczył.

- Żyjemy dzisiaj w kraju, w którym trzeba mieć odwagę osobistą, żeby porozmawiać publicznie z liderem opozycji - powiedział Tusk.

Tusk: żyjemy w kraju, w którym trzeba mieć odwagę, by rozmawiać z liderem opozycji
Tusk: żyjemy w kraju, w którym trzeba mieć odwagę, by rozmawiać z liderem opozycjiZDJĘCIA ORGANIZATORA

Tusk: policjanci są w dużej mierze ofiarami systemu, który zbudował PiS

Podczas wystąpienia zwrócił uwagę na sytuację różnych grup zawodowych pod rządami PiS, odnosząc się do swoich rozmów z przedstawicielami różnych profesji.

Jak wskazał, dzięki rozmowom z rolnikami zrozumiał, dlaczego "polska wieś odwraca się dzisiaj od rządzących, dlaczego polscy rolnicy czują się dzisiaj oszukani przez rządzących". - Bo zostali oszukani - stwierdził. - Co znaczy kalkulować i planować opłacalną produkcję w sytuacji, w której nawozy sztuczne podrożały w przeciągu roku o 700-800 procent, nie wspominając o paliwie - dodał.

Lider PO mówił także o funkcjonariuszach policji. Stwierdził, że "polskie policjantki i polscy policjanci idą do służby - prawie wszyscy bez wyjątku - po to, żeby bronić Polaków i ścigać bandytów, nie, żeby bronić władzy przed obywatelami".

- Mówią mi: panie premierze, może by pan zrobił z tym wreszcie porządek, bo my chcieliśmy być w policji po to, żeby ścigać bandytów, a nie godzinami, dniami i tygodniami stać pod Sejmem albo na Nowogrodzkiej - mówił Tusk. Ocenił, że "policjanci są w dużej mierze też ofiarami tego systemu, który PiS zbudował w Polsce - oni naprawdę chcą nam pomagać, a nie przeszkadzać".

Donald TuskZdjęcia organizatora

Tusk: plucia w twarz ludziom nigdy nie zapomnimy

Tusk zwrócił także uwagę na sytuację nauczycieli. - Mamy dzisiaj w polskiej szkole coraz starszych nauczycieli - z oczywistych względów. Przecież ten zawód, który powinien być jednym z najbardziej atrakcyjnych - bo wszyscy szanujemy i kochamy swoich nauczycieli i swoje nauczycielki - stał się zawodem najbardziej chyba upokarzającym. Nauczycielom i nauczycielkom ta władza w tym samym tygodniu, kiedy dała sobie - ministrom, prezydentowi, premierowi - podwyżki od 40 do 60 procent - w tym samym czasie powiedziała polskim nauczycielom i nauczycielkom, że mogą dostać 4 procent podwyżki przy inflacji 16 procent - mówił.

- My tego upokorzenia, tego plucia w twarz ludziom nigdy nie zapomnimy - oświadczył lider PO.

Tusk: nigdy nie wybaczymy PiS-owi plucia ludziom w twarz
Tusk: nigdy nie wybaczymy PiS-owi plucia ludziom w twarzZDJĘCIA ORGANIZATORA

Szef PO: z drożyzną można walczyć, ale są dwa warunki

Mówił także o inflacji i o tym, jak walczyć z drożyzną. Powiedział, że "jeśli ktoś potrafił walczyć z drożyzną, wziąć inflację i zdusić ją do zera, to był to jego rząd".

- Jak zostawałem premierem, inflacja wynosiła ok. 5 proc., potem przyszedł kryzys światowy, który położył wiele gospodarek europejskich, a mimo to w momencie, gdy zdawałem rząd, inflacja zjechała poniżej zero procent – powiedział lider PO. Dodał, że kiedy "przyszedł PiS", inflacja wzrosła z -1,4 procent do 16 procent.

- Czy ktoś ma jeszcze pytania, kto powinien rządzić w Polsce, jeśli Polska ma nie być krajem największej drożyzny w Europie?" – pytał Tusk. Wyliczył, że w wielu krajach europejskich inflacja jest znacznie niższa. Wymienił między innymi Maltę, gdzie ten wskaźnik wynosi 5,8 procent, Francję – 5,8 procent i Niemcy, gdzie inflacja wynosi "7 procent z dużym kawałkiem, ale ostatni odczyt – inflacja spada".

- Z drożyzną można walczyć, ale są dwa warunki, aby robić to skutecznie - trzeba mieć elementarne kompetencje i trzeba mieć elementarną uczciwość. I wtedy można walczyć z inflacją skutecznie - stwierdził Tusk.

- Skończy się PiS, skończy się drożyzna. A wy jesteście tutaj, żeby PiS się skończył, bo musi się skończyć drożyzna - powiedział.

Tusk: powodem drożyzny jest chciwość i głupota

Podając przykłady przedsiębiorców prowadzących małe firmy - właścicieli bistro i piekarza - stwierdził, że "widać bardzo wyraźnie, że sytuacja w całej polskiej gospodarce zaczyna być krytyczna". Przytoczył prognozy, według których jedna trzecia lokali gastronomicznych w Polsce może nie przetrwać do końca roku. Powołał się na badanie IBRiS, wykazujące, że blisko 35 procent rodzin zrezygnowało z planowanego urlopu; jedna trzecia rodzin musiała ograniczyć wydatki na żywności, podobny odsetek zrezygnował z zakupów urządzeń AGD i RTV.

- Istota dobrego rządu to zdolność zapewnienia ludziom chleba dobrego i taniego, i wody, zimnej i ciepłej, w kranie - powiedział, cytując ekspertów, "którzy prognozują, że jeśli PiS będzie dalej rządził", to bochenek chleba będzie kosztował do końca roku 10-30 złotych.

- Co takiego się stało, że oni przez siedem lat z Polski, naprawdę kwitnącego kraju, dumy Europy, zrobili kraj, gdzie problemem staje się woda i chleb? - pytał.

- Co stanowi prawdziwe źródła tej pisowskiej drożyzny, tej inflacji, która w Polsce jest już rekordowa w Europie? Dlaczego u nas musi być najdrożej? Powodem tej pisowskiej drożyzny jest chciwość i głupota - ocenił Tusk.

Tusk: co się stało, że z kwitnącego kraju zrobili taki, gdzie problemem staje się woda i chleb?
Tusk: co się stało, że z kwitnącego kraju zrobili taki, gdzie problemem staje się woda i chleb?ZDJĘCIA ORGANIZATORA

Lider PO o słowach prezesa NBP i obligacjach premiera

Zarzucił prezesowi Narodowego Banku Polskiego Adamowi Glapińskiemu brak kompetencji i nieumiejętność przewidywania, przypominając jego wypowiedzi sprzed niespełna dwóch lat, o deflacji jako zagrożeniu i "rzekomej groźbie wybuchu inflacji".

Tusk przypomniał, że w listopadzie ubiegłego roku szef banku centralnego zapowiadał spadek inflacji i jak dodał, powiedział to "niemal tego samego dnia, kiedy premier Morawiecki wydał miliony złotych na obligacje, które miały ochronić jego prywatne oszczędności przed inflacją".

- Zakładał, że inflacja będzie gigantyczna, ale nie powiedział tego Polakom. Po cichu, w tajemnicy przed obywatelami rządzący zapewnili sobie grube pieniądze - mówił przewodniczący PO. - Złodzieje!- skandowali zebrani.

Lider Platformy Obywatelskiej zapowiedział, że jeśli PO wygra wybory, "wyprowadzi Glapińskiego z NBP". - Adam Glapiński jest nie tylko niekompetentny, nie tylko nieprzyzwoity w tym, co robi. Adam Glapiński jest też nielegalny. Nie będzie ani dnia dłużej prezesem NBP. Nie trzeba będzie ustawy - przekonywał.

Tusk: jesteśmy tutaj po to, by władza nie pogardzała ludźmi słabszym

Tusk dziękował wszystkim, którzy zaangażowali się między innymi w Komitet Obrony Demokracji, wychodzili na ulice. - My jesteśmy też tutaj po to, żeby władza nie pogardzała nigdy więcej, nie pogardzała ludźmi słabszymi - mówił.

Przekonywał, że prezes PiS Jarosław Kaczyński to "przedstawiciel władzy, który szydzi, upokarza, pogardza ludźmi, w tym często dziećmi, potrzebującymi szczególnej czułości". - Pamiętacie tę konferencję prasową na ulicy, ponieważ nie wpuszczono niepełnosprawnych do Sejmu? PiS im powiedział: "won", Sejm jest dla nas, a wy się możecie organizować na ulicy" - zwrócił się do uczestników konwencji.

Jak mówił lider PO, "przyjdzie taki moment, że na ulicy też się wszyscy zorganizujemy, jeśli ta władza nie zniknie".

Odnosząc się do praw najsłabszych, "tych, którzy potrzebują pomocy, a przynajmniej zrozumienia i szacunku" powiedział: - "jest zero tolerancji i zero litości dla tych, którzy szukają tu jakichś zgniłych kompromisów". Zapowiedział między inny "zerwanie z hipokryzją, z tym zakłamaniem, na przykład z tą komisją, która bada sprawy pedofilii".

Lider Platformy Obywatelskiej przypomniał, że jest ojcem i dziadkiem. - I zwracam się do ojców i dziadków: jeśli macie tak, jak ja, córkę, wnuczkę, to nie możecie na miłość boga głosować na PiS - mówił. - Oni naprawdę zgotowali piekło kobietom i oni zgotują piekło waszym córkom i waszym wnuczkom - dodał.

Trzaskowski: potrzebujemy zmiany na Polskę nowoczesną, która zajmuje się słabszymi

Prezydent Rafał Trzaskowski mówił w trakcie swojego wystąpienia, że "dzisiaj nie chodzi tylko i wyłącznie o zmianę tej władzy". - Potrzeba nam zmiany na Polskę nowoczesną, otwartą, obywatelską, na Polskę, która zajmuje się słabszymi, która nie pozwala na pogardę - podkreślił.

- Tak często się mówi o tym, że brak w Polsce wspólnoty, że jesteśmy wszyscy zamknięci w tych swoich bańkach, że nie potrafimy się ze sobą porozumieć. A zobaczcie, co się stało w momencie, kiedy wybuchła wojna w Ukrainie. Wszyscy byliśmy nagle razem. Wszyscy chcieliśmy pomagać. Wykrzesaliśmy z siebie nieprawdopodobną solidarność - powiedział.

Dodał, że PiS proponuje nam "antywspólnotę". - Szczucie na innych, na słabszych, albo na uchodźców, na gejów, na lesbijki - wymieniał prezydent stolicy.

Rafał TrzaskowskiZdjęcia organizatora

- Oni próbują formatować nasze dzieciaki. Wprowadzać totalną propagandę do szkół - mówił. 

- My gwarantujemy jedno, a mianowicie to, że umiemy tworzyć państwo, które jest silne, nowoczesne. Cechy takiego państwa to przede wszystkim zaufanie do drugiego człowieka. Bez kapitału społecznego, bez zaufania, nie ma silnego państwa - powiedział Trzaskowski. 

Nowoczesne państwo - jak mówił - to na przykład prawa dla mniejszości czy niezależne sądy. Dodał, że w nowoczesnym państwie trzeba polityków, którzy nie oszukują, a "PiS kłamie dzień i noc".

Prezydent stolicy mówił też, że PiS długo pracował nad tym, żeby osłabić Unię Europejską, tymczasem to silna Unia okazała się potrzebna po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej. - A domyślacie się państwo co by było, gdyby prezydentem USA był nadal wymodlony przez PiS Donald Trump?" - pytał Trzaskowski.

Kinga Gajewska wystąpiła na scenie z dziećmi. "To, co robimy dzisiaj, to jest ich jutro"

Posłanka Kinga Gajewska pojawiła się stanowiącej mównicę platformie z dziećmi i mężem, Arkadiuszem Myrchą. - To jest ogromne wyzwanie tu występować - powiedziała. - To, co robimy dzisiaj, to jest ich jutro - dodała, wskazując na dzieci.

Swoje wystąpienie poświęciła głównie edukacji. Mówiła, że w tym obszarze z roku na rok jest coraz gorzej, przybywa tylko problemów, a szkoła staje się miejscem coraz bardziej opresyjnym. - Nie pozwalają na żaden indywidualizm i myślą, że szkoła to fabryka produkowania wyborców PiS - mówiła Kinga Gajewska.

Oceniła, że ministerstwo powinno dbać by nauczyciel był szanowany, a tymczasem rządzący głównie szczują na nauczycieli. - My damy nauczycielom 20-procentową podwyżkę - zapowiedziała.

Kinga Gajewska na konwencji PO wystąpiła z dziećmi. "To, co robimy dzisiaj, to jest ich jutro"
Kinga Gajewska na konwencji PO wystąpiła z dziećmi. "To, co robimy dzisiaj, to jest ich jutro"TVN24

Aleksandra Gajewska: w państwie Kaczyńskiego władza nosi krawat, a bieda spódnicę

Natomiast posłanka Aleksandra Gajewska swoje wystąpienie poświęciła problemom równości. Wspominała, jak dużo czasu musiało upłynąć, by jako kobieta mogła się przebić w polityce. - Jestem tu przed wami, bo na swojej drodze spotkałam osoby, które we mnie uwierzyły - powiedziała.

Przekonywała, że PO będzie stawać w obronie samotnych i samodzielnych matek, które - jak mówiła - PiS nie uważa za prawdziwe rodziny. - Nie ma na to naszej zgody - zaznaczyła. Dodała, że jej partia będzie stawać w obronie kobiet, na które podnosi rękę nie tylko państwo, ale również agresywny mąż.

Aleksandra Gajewska przemawiała na konwencji PO w Radomiu
Aleksandra Gajewska przemawiała na konwencji PO w RadomiuTVN24

Nawiązała także do zaostrzenia prawa aborcyjnego i wspomniała sprawę dwóch kobiet - Izy i Agnieszki - które zmarły, bo nie wykonano u nich na czas aborcji. - Stajemy dzisiaj w obronie kobiety z małej gminy, która nie ma dostępu do ginekologa, której kilku starszych panów odebrało dostęp do antykoncepcji - kontynuowała. Mówiła też, że za rządów PiS liczba ludzi, którzy otrzymują głodową emeryturę wzrosła pięciokrotnie, a w większości są to kobiety.

- W państwie Kaczyńskiego władza nosi krawat, a bieda spódnicę - powiedziała Aleksandra Gajewska. Zapowiedziała, że PO to zmieni. Zmiany są potrzebne także dlatego, żeby "żadna Godek, Elbanowska czy Przyłębska nie mówiły nam, jakie są nasze potrzeby".

Sikorski: wojnie nie zapobiega się propagandą

Europoseł PO, były minister obrony narodowej i były szef polskiej dyplomacji, Radosław Sikorski mówił zaś o polityce rządu dotyczącej obronności państwa.

- Wojnie nie zapobiega się propagandą ani zastraszaniem opozycji. Wojnie zapobiega się, przekonując potencjalnego przeciwnika, że ma się bitnego, dobrze wyposażonego żołnierza, doświadczonych dowódców, innowacyjny system obronny, przemysł, zapasy paliw i amunicji, pełen skarbiec i mocne sojusze - wyliczał.

- Wasza propaganda nie jest w stanie przykryć brutalnego faktu. Na właśnie zakończonym szczycie NATO nie zapadła decyzja o przeniesieniu żadnej, choćby najmniejszej jednostki wojskowej do Polski. Jak się degraduje dyplomacje, oddaje ją w ręce pociotków działaczy PiS-u, ideologów z Ordo Iuris, takie są efekty - powiedział.

- Żebyście nie wiem, ile łgali o winach Tuska, to jedyną stałą amerykańską bazą w Polsce jest kończona właśnie, uzgodniona za jego rządów po rosyjskim ataku na Gruzję, baza obrony przeciwrakietowej w Redzikowie - dodał eurodeputowany.

Sikorski: wojnie nie zapobiega się propagandą
Sikorski: wojnie nie zapobiega się propagandąTVN24

Autorka/Autor:js, akr // kb, now

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: zdj. organizatora

Pozostałe wiadomości

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podjął decyzję o zawieszeniu Grzegorza Tobiszowskiego w prawach członka partii i wystąpił do rzecznika dyscypliny partyjnej z wnioskiem zmierzającym do jego wykluczenia ze struktur partii - poinformował rzecznik ugrupowania Rafał Bochenek. Dodał, że podjęto taką decyzję "wobec kolejnych, oburzających doniesień medialnych". Onet napisał, że europoseł znęcał się nad swoją partnerką.

"Kompletnie nieakceptowalne zachowanie". Zawieszenie i wniosek o wykluczenie z PiS

"Kompletnie nieakceptowalne zachowanie". Zawieszenie i wniosek o wykluczenie z PiS

Źródło:
Onet, Rzeczpospolita, PAP

Mężczyzna oskarżony w Wielkiej Brytanii o szpiegostwo na rzecz Hongkongu, został znaleziony martwy w parku - poinformowała we wtorek brytyjska policja. Matthew Trickett został aresztowany na początku miesiąca wraz z dwoma innymi mężczyznami w ramach tego samego śledztwa. Wszyscy zostali zwolnieni za kaucją, ale mieli w tym tygodniu stawić się na rozprawie.

Był oskarżony o szpiegostwo, został znaleziony martwy w parku

Był oskarżony o szpiegostwo, został znaleziony martwy w parku

Źródło:
PAP

W jednym z pokoi hotelowych w Buenos Aires doszło do wstrząsającej zbrodni. Wrzucony tam koktajl Mołotowa spowodował, że ciała czterech lokatorek stanęły w płomieniach. Przeżyła tylko jedna. - Zostały podpalone za to, że były lesbijkami - nie mają wątpliwości aktywiści. W geście sprzeciwu w stolicy Argentyny odbyły się demonstracje. Tymczasem prezydent Javier Milei odmawia przyznania, że w kraju dochodzi do przemocy ze względu na orientację seksualną. Komentatorzy twierdzą, że po objęciu przez niego urzędu rozpoczął się proces podważania wartości, którymi dotąd kierowała się Argentyna.

Wstrząsająca zbrodnia w pokoju hotelowym

Wstrząsająca zbrodnia w pokoju hotelowym

Źródło:
El Pais

We wtorek samolot z Londynu do Singapuru miał bardzo silne turbulencje. Dzafran Azmir, 28-letni student, który był na pokładzie, powiedział agencji Reutera, że samolot "zaczął nagle przechylać się i drżeć". Dodał, że "wszyscy pasażerowie, którzy nie mieli zapiętych pasów bezpieczeństwa, zostali wbici w sufit". Allison Barker, której syn był na pokładzie, powiedziała BBC, że czas, w którym czekała na wieści o samolocie to były "najdłuższe dwie godziny w jej życiu".

"Nagle się wzniosłem i uderzyłem w sufit". Co mówią pasażerowie "przerażającego lotu"

"Nagle się wzniosłem i uderzyłem w sufit". Co mówią pasażerowie "przerażającego lotu"

Źródło:
Reuters, BBC, PAP

Burze z gradem przeszły w poniedziałek nad północną Holandią. Zjawiskom towarzyszyły ulewy, które spowodowały poważne podtopienia. W niektórych wioskach opady były tak intensywne, że woda i grad wdzierały się do budynków przez system kanalizacji.

Sto litrów deszczu na metr kwadratowy w godzinę. "Grad wylewał się z toalet"

Sto litrów deszczu na metr kwadratowy w godzinę. "Grad wylewał się z toalet"

Źródło:
Reuters, rtl.nl, Hart van Nederland

Dyrektor miejskiego szpitala Żeromskiego w Krakowie Lech Kucharski kupił w marcu odchodzącemu wtedy prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu cygara, a wydatek pokrył z kasy zarządzanej przez niego placówki. Gdy o sprawę spytał dziennikarz, dyrektor wpłacił na rzecz szpitala darowiznę, co dla urzędników kończy sprawę.

Dyrektor za pieniądze szpitala kupił cygara dla odchodzącego prezydenta

Dyrektor za pieniądze szpitala kupił cygara dla odchodzącego prezydenta

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda skierował pismo do marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie zwołania posiedzenia Zgromadzenia Narodowego w Gnieźnie w 2025 roku z okazji tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego.

Prezydent pisze do marszałka Sejmu. Chodzi o koronację Bolesława Chrobrego

Prezydent pisze do marszałka Sejmu. Chodzi o koronację Bolesława Chrobrego

Źródło:
PAP

- Pomówienia ze strony prezesa PiS mnie zaskoczyły - przyznał europoseł Krzysztof Jurgiel, który został zawieszony w prawach członka partii. Zapowiedział, że rozważy pozew wobec Jarosława Kaczyńskiego, jeśli nic się nie zmieni w ocenie prezesa. - Jeśli ktoś pomówił, to powinien przedstawić dowody - zauważył Jurgiel. Według niego w województwie podlaskim błędy popełniał Jacek Sasin. Były wicepremier odniósł się do tych zarzutów. - Rozumiem, że dzisiaj Krzysztof Jurgiel próbuje oskarżać wszystkich, tylko jakby nie widzi jakiegoś problemu ze sobą - powiedział w rozmowie z TVN24.

Jurgiel uderza w Sasina. Ten odpowiada: niech nie rzuca słów na wiatr

Jurgiel uderza w Sasina. Ten odpowiada: niech nie rzuca słów na wiatr

Aktualizacja:
Źródło:
polsatnews.pl, tvn24.pl

Na 51. piętrze wieżowca Sky Tower we Wrocławiu włączył się alarm z powodu zadymienia. Z budynku ewakuowano tysiąc osób, na miejscu pracują strażacy.

Dym na 51. piętrze Sky Tower. Ewakuowano tysiąc osób

Dym na 51. piętrze Sky Tower. Ewakuowano tysiąc osób

Źródło:
PAP/tvn24.pl

- Komisja do spraw zbadania wpływów rosyjskich i białoruskich jest niezbędna - podkreślił w "Kropce nad i" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek z Lewicy, kandydujący do europarlamentu. Stwierdził, że komisja powołana za czasów rządu PiS-u była "prawnym Frankensteinem". Zdaniem innego kandydata, obecnego europosła PiS Adama Bielana premier Donald Tusk "nie jest dobrą osobą, żeby kogokolwiek rozliczać z wpływów rosyjskich".

Był "prawny Frankenstein", ma być "niezbędna i potrzebna" komisja

Był "prawny Frankenstein", ma być "niezbędna i potrzebna" komisja

Źródło:
TVN24

Rosyjska Flota Czarnomorska straciła ostatni okręt przenoszący pociski manewrujące. Zniszczenie małego okrętu rakietowego Cyklon potwierdził we wtorek Sztab Generalny ukraińskiej armii.

Strategiczne i celne uderzenie Ukraińców

Strategiczne i celne uderzenie Ukraińców

Źródło:
PAP

Pocztowa Solidarność zwróciła się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o udzielenie wsparcia w walce z "zatrzymaniem bezmyślnej transformacji, będącej faktycznie początkiem likwidacji Poczty Polskiej" oraz rozpoczęcie debaty publicznej na temat przyszłości spółki. Według związkowców spółka nie powinna być traktowana jako projekt biznesowy, ale strategiczny podmiot o istotnym znaczeniu dla funkcjonowania państwa.

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policja ustala okoliczności zdarzenia na warszawskich Bielanach, gdzie znaleziono we wtorek rannego mężczyznę. Poszkodowany został przewieziony do szpitala, a w sprawie zatrzymano jedną osobę.

Mężczyzna z raną ciętą szyi leżał przed blokiem

Mężczyzna z raną ciętą szyi leżał przed blokiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rada Unii Europejskiej przyjęła we wtorek pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji (AI). Dzielą one tę technologię na cztery kategorie: oprogramowanie wysokiego ryzyka, ograniczonego i minimalnego wpływu oraz systemy nieakceptowalne. Te ostatnie będą w UE zakazane.

Pierwsze takie przepisy na świecie

Pierwsze takie przepisy na świecie

Źródło:
PAP, Reuters

Hiszpania ogłosiła obniżenie rangi stosunków z Argentyną i odwołała swoją ambasadorkę w Buenos Aires. To reakcja na słowa prezydenta Argentyny Javiera Mileia, który w niedzielę w Madrycie nazwał żonę hiszpańskiego premiera Pedro Sancheza, Begonę Gomez, "skorumpowaną".

Skandal po słowach prezydenta Argentyny. Hiszpania "definitywnie" odwołała ambasadora z Buenos Aires

Skandal po słowach prezydenta Argentyny. Hiszpania "definitywnie" odwołała ambasadora z Buenos Aires

Źródło:
PAP

- Każde działanie, które będzie zwiększało nasze bezpieczeństwo, jest dzisiaj na wagę złota - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł Trzeciej Drogi Krzysztof Hetman, mówiąc o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że komisja powinna się zająć "otoczeniem pana Macierewicza i jego działaniami".

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Źródło:
TVN24

Pedro Soares dos Santos, stojący na czele Jeronimo Martins, do której należy między innymi sieć sklepów Biedronka, zarabia ponad 232 razy więcej, niż wynosi przeciętne wynagrodzenie pracownika tej grupy - oszacował portugalski tygodnik "Expresso". Jak czytamy w artykule, "firma ta figuruje na liście spółek giełdowych jako jedna z najniższymi kosztami przeznaczanymi na wypłaty dla swoich pracowników".

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Źródło:
PAP

Część klientów może już korzystać z dodatkowego zabezpieczenia, które wprowadzają obecnie banki w Polsce - poinformował na konferencji doradca Narodowego Banku Polskiego. Jest nim analiza behawioralna, która bada i zapamiętuje nasz sposób posługiwania się urządzeniem elektronicznym. Niezbędna jest jednak wyrażona przez klienta zgoda na użycie przez bank tego zabezpieczenia.

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Źródło:
PAP

Trzydziestosiedmioletnia była pracownica żłobka w Wielkiej Brytanii została uznana za winną nieumyślnego spowodowania śmierci po tym, jak dziewięciomiesięczna dziewczynka zmarła w żłobku. "Jej nieobecność to fizyczna i emocjonalna rana, która nigdy się nie zagoi" - napisała w oświadczeniu zrozpaczona rodzina.

"Przysięgli płakali", gdy w sądzie pokazano nagrania. Pracownica żłobka uznana winną śmierci dziecka

"Przysięgli płakali", gdy w sądzie pokazano nagrania. Pracownica żłobka uznana winną śmierci dziecka

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Opublikowany w poniedziałek raport fundacji księżnej Kate "Early Years" wywołał pytania o jej powrót do aktywności publicznej. Oświadczenie w tej sprawie wydał Pałac Kensington.

Jest nowe oświadczenie Pałacu Kensington w sprawie księżnej Kate

Jest nowe oświadczenie Pałacu Kensington w sprawie księżnej Kate

Źródło:
BBC, Yahoo News

Jeszcze przez kilka dni można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach europejskich oraz potrzebę skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. Dotyczy to wyborców z niepełnosprawnością oraz tych powyżej 60. roku życia. Termin upływa 27 maja.

Ostatnie dni na ważne zgłoszenie przed eurowyborami. Termin do 27 maja

Ostatnie dni na ważne zgłoszenie przed eurowyborami. Termin do 27 maja

Źródło:
tvn24.pl

Najstarszy tegoroczny maturzysta w Polsce ma 85 lat. Józef Peruga przystąpił do egzaminu dojrzałości wraz z innymi uczniami w jednej ze szkół w Kaliszu. Mężczyzna zachęca młodych ludzi, by przystępowali do matur i zapewnia, że "nie ma się czego bać".

Najstarszy polski maturzysta ma 85 lat. Zamierza iść na studia

Najstarszy polski maturzysta ma 85 lat. Zamierza iść na studia

Źródło:
tvn24.pl, Gazeta Wyborcza, kalisz.pl

Dla rodziców wcześniaków pięć miesięcy urlopu macierzyńskiego to dramatycznie mało. Na szczęście, ma się to zmienić. Rząd planuje mechanizm "tydzień za tydzień" - tydzień wydłużonej hospitalizacji, tydzień wydłużonego urlopu macierzyńskiego, aż do 8 tygodni ekstra.

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Źródło:
Fakty TVN

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl