Radosław Sikorski, były szef MSZ i obecny europoseł, na kongresie programowym Platformy Obywatelskiej wezwał Chiny, aby nie udzielały pomocy zbrojnej Rosji. - Czy naprawdę chcecie, abyśmy za każdym razem jak rozważamy kupno chińskiego produktu, zastanawiali się czy to nie będzie finansowało wojny Putina? - pytał. I zaapelował o zawieszenie Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Na kongresie głos zabrał także między innymi były szef Sojuszu Północnoatlantyckiego.
W sobotę odbywa się drugi z cyklu kongresów programowych Platformy Obywatelskiej, które w grudniu ubiegłego roku zapowiedział lider tej partii Donald Tusk. Głos oprócz Tuska zabrał mer Kijowa Witalij Kliczko oraz samorządowcy.
Sikorski apeluje o zawieszenie Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ
Wypowiadał się także były minister spraw zagranicznych, europoseł Radosław Sikorski. Wyraził zdziwienie dlaczego obecny rząd, jeśli chce "derusyfikować gospodarkę", nie zamroził jeszcze rosyjskich akcji w EuroPolGazie czy w Azotach. - Czy nasze cyberbezpieczeństwo naprawdę powinniśmy powierzać rosyjskiej firmie przed która ostrzegają inne rządy? - pytał Sikorski.
Nawiązał tu do zapowiedzianej przez premiera tarczy antyputinowskiej, której założeniem jest między innymi "derusyfikacja polskiej gospodarki".
Sikorski zwracał dalej uwagę, że Rosja jest wciąż członkiem OBWE oraz ONZ, ustanowionej po II wojnie światowej. - Karta Narodów Zjednoczonych mówi nadal o Związku Radzieckim. Nie ma dokumentu, który przekazywałby stałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Rosji - zauważył europoseł PO.
W jego ocenie Rosja, najeżdżając Ukrainę, brutalnie złamała zasady ONZ i powinna zostać zawieszona w Radzie Bezpieczeństwa. - Nie potrzebujemy wysłuchiwać tam jej kłamstw - oświadczył. Przekonywał też, że członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa nie może też dawać "immunitetu" przed odpowiedzialnością za zbrodnie wojenne przed Trybunałem w Hadze.
Sikorski zaapelował do Chin. "Możecie przywrócić pokój"
Polityk zaapelował też do Chin, by nie udzielały pomocy zbrojnej Rosji. - Doniesienia z rozmów prezydenta USA z prezydentem Xi wynika, że Chińska Republika Ludowa rozważa dostarczenie Rosji wsparcia w podboju Ukrainy. Proszę, nie róbcie tego. Mamy inne systemy polityczne, ale szanujemy Chiny jako wielką kulturę i wielkie mocarstwo. Możecie odegrać wobec Ukrainy rolę, jaką odegraliście wobec Polski w 1956 roku (gdy ówczesny przewodniczący Komitetu Politycznego Komunistycznej Partii Chin Mao Zedong poparł przemiany w Polsce- red.), możecie przywrócić pokój - podkreślił były szef MSZ.
- Czy naprawdę chcecie, abyśmy za każdym razem jak rozważamy kupno chińskiego produktu, zastanawiali się czy to nie będzie finansowało wojny Putina? - pytał Sikorski.
Tłumaczył przy tym, że "wsparcie Chin dla wojny w Ukrainie może zabić globalizację, dzięki której" Chiny "wydobyły miliard ludzi z ubóstwa". - Byłoby to kosztowne dla was i dla nas, znowu podzieliłoby świat na zwalczające się bloki. Jeszcze raz, proszę, nie róbcie tego - powtórzył.
Były sekretarz generalny Sojuszu: NATO powinno wzmocnić obecność w Polsce i krajach bałtyckich
Podczas kongresu wyemitowane zostało wystąpienie byłego sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena. Polityk przekonywał, że Unia Europejska powinna natychmiast odciąć cały import ropy naftowej i gazu z Rosji. - Dopóki to nie nastąpi, codziennie będziemy przesyłać setki milionów euro, które posłużą finansowaniu rosyjskich działań wojennych - przestrzegał poprzednik Jensa Stoltenberga.
Dodał, że odcięcie tych transferów "rzuciłoby gospodarkę rosyjską na kolana". Przyznał, że poniosłoby to za sobą koszt ekonomiczny, ale - w jego ocenie - i tak byłby on "niewielki w porównaniu z cierpieniem narodu ukraińskiego i bardzo mały w porównaniu z utrata wolności, która czeka nas wszystkich, jeśli nie podejmiemy działań tu i teraz".
Rasmussen wezwał też NATO do bardziej zdecydowanych działań militarnych. - NATO powinno wzmocnić obecność w Polsce i krajach bałtyckich, aby dać Putinowi jasno do zrozumienia, że jakikolwiek atak na sojusznika NATO spotka się ze zdecydowaną odpowiedzialnością - zaznaczył.
Jego zdaniem, państwa Zachodu powinny przekazać Ukrainie broń wyższego kalibru, taką jak drony, oraz znacząco podnieść poziom ukraińskich systemów obrony powietrznej.
Opowiedział się ponadto za tym, aby Unia Europejska natychmiast przedstawiła Ukrainie "klarowną i realistyczną ścieżkę" do członkostwa we Wspólnocie.
Pierwszy z cyklu kongresów programowych odbył się pod koniec stycznia pod hasłem "Odporna Polska". Mowa była wówczas o walce z pandemią COVID-19 i reformie służby zdrowia, cyberbezpieczeństwie oraz potrzebie zmian prawa podatkowego.
Oglądaj telewizję na żywo w TVN24 GO
Źródło: PAP, tvn24.pl